نزدیک به سه دهه از ورود ماهواره به ایران می‌گذرد. شاید سال‌های اول افراد معدودی به سراغ آن می‌رفتند اما در دهه اخیر شاهد افزایش میزان استفاده‌کنندگان از ماهواره هستیم. همین باعث شده یکسری از افراد سودجو به صورت غیرقانونی اقدام به فروش این محصولات کنند. شغلی که برای آنها درآمد بسیاری دارد.

 

نت شهر:چه آنهایی که تجهیزات ماهواره را به صورت قاچاق وارد می‌کنند، چه آنهایی که می‌فروشند و چه آنهایی که نصب می‌کنند. بازار اصلی عاملان فروش قطعات و لوازم نصب ماهواره، پشت شهرداری و لاله‌زار تهران است. با یک تلفن ساده می‌توانید کار خود را راه بیندازید. انگار پشت شهرداری خبرهایی است که تا از آنجا سر درنیاوری و به دنبال شیر مرغ نگردید دست‌تان نمی‌آید چه خبر است. پشت شهرداری جایی است که علاوه برآنتن‌های دیجیتال، دوربین مداربسته، فلش، MP3 و... می‌توانید سراغ دستگاه‌های غیرمجازی مثل دستگاه شنود، ماهواره و... را هم خیلی «زیرزمینی» بگیرید! مقابل متروی ایستگاه امام خمینی چند مغازه است.

در گوشی گفتم که برای خرید لوازم ماهواره آمده‌ام. آنها هم جواب دادند از دلال‌های کنار خیابان سراغ بگیر؛ آنها دارند. حتی یکی از آنها گفت: «از راهنمای برخی روزنامه‌ها استفاده کن. در آنجا آگهی‌های نصب وسایل دیجیتال زده‌اند که همان کار نصب ماهواره را انجام می‌دهند! حالا چند مغازه برو جلو برو فلان مغازه شاید داشته باشد.»

پول نصب را نمی‌گیرم

از مغازه‌ها که ناامید می‌شوم به سراغ کسانی می‌روم که کنار خیابان دستفروشی می‌کنند. از دستفروشی که پریز برق می‌فروشد، می‌پرسم: ریسیور داری؟ با احتیاط جلو می‌آید و می‌گوید: «چند وقت است بدجور بگیر بگیر شده اصلا کار من همین است. چون شما هستید جواب‌تان را دادم که دارم وگرنه اینقدر مامور بازار شده که آدم جرات نمی‌کند حرف بزند. چند بار هم خود من رو گرفتند.» بعد شماره‌اش را داد و گفت هرجا باشد با تجهیزات برای نصب می‌آید. چند قدم جلوتر دستفروش دیگری. تا از تجهیزات ماهواره سوال کردم چند نفر مثل مور و ملخ روی سرم ریختند که چی می‌خواهی؟ چه مدلی؟ خانه‌تان کجاست؟ یکی گفت: «اگر می‌خواهی برایت ارزان دربیاید پول نصب را نمی‌گیرم. می‌خوای زنگ بزنم قیمت‌ها را بپرسم. فقط بشقاب اینجا پیدا نمی‌شود اگر بشقاب نداری باید آن را از جای دیگری برایت بیاوریم.» شماره کسی که قیمت‌ها دستش است را می‌گیرد و روی آیفون می‌زند تا قیمت‌ها را بشنوم. صدا می‌گوید: «دیش از 35 تا 45، سوییچ 7 تا 10، LMB 90، بشقاب 50 و فیش هم 15. ریسیور بسته به اینکه چه مارکی باشد از 200 تا 320.»

مامور نباشی؟

بعد از گرفتن چندین شماره از کسانی که آنجا بودند و اعلام آمادگی برای نصب ماهواره یکی از آنها گفت: «مامور نباشی؟» که دوستش دستش را با بی‌تفاوتی تکان داد که انگار دارد مگسی را می‌پرداند، گفت: «نه بابا به قیافش نمی‌خوره مامور باشه من از صد فرسخی می‌شناسم وگرنه بی‌گدار به آب نمی‌زنم.» یکی دیگر از آنها که از همه پیرتر است، می‌خندند و می‌گوید: «بعضی‌ها هستند اینجا اطلاعات می‌گیرند تا برای نصب می‌رویم مامور از آب در میان و کارمان ساخته است. خانم ما را از نان خوردن نیندازی.»

گوش‌هایت را تیز کن

دوباره سراغ مغازه دارها می‌روم. یکی از مغازه دارها می‌گوید: «گوش‌هایت را تیز کن هر کس گفت سی‌دی یا ال.ان.بی ‌ازش سراغ نصب ماهواره بگیر.» در کمتر از چند دقیقه صدایی آرام زیر گوشت می‌گوید:« ال ان بی.» اول از همه از جایی که قرار است ماهواره نصب شود و چند جهت می‌خواهم، می‌پرسد و بعد از دادن اطلاعات می‌گوید: «اینجا هیچ کس به اندازه من تنوع کار ندارد. دست زیاد شده است اما کسی نتوانسته روی دست من کار کند. آنقدر کارم خوب است که حتما دوست، همسایه و فامیلت هم راغب می‌شوند به سراغ من بیایند. بعد از نصب هم قطعی، پارازیت و هر مشکل دیگری بود به خودم زنگ بزن.»

چند درصد از مردم ماهواره دارند؟

آن طور که به نظر می‌رسد روی پشت‌بام رفتن هر ماهواره با هزینه نصب - بین 50 تا 100 هزارتومان -نزدیک به 500 هزارتومان می‌شود. درآمدی که با وجود این همه ماهواره روی پشت‌بام‌ها نمی‌تواند بد باشد. چون به گفته وزیرارشاد 71 درصد از مردم تهران ماهواره دارند و آمارهای غیررسمی این درصد را به 80 درصد هم می‌رساند و با وجود آنکه از سوی نمایندگان مجلس مخالفت‌هایی درخصوص اعلام این آمار صورت گرفت اما با نگاهی روی بام‌ها این آمار چندان هم غیرواقعی به نظر نمی‌رسد. با وجود آنکه 25 سال از ورود ماهواره به ایران می‌گذرد و 20 سال است برای مقابله با آن قانون رسمی وجود دارد هنوز بسیاری از مردم هستند که صدها هزار تومان خرج دیدن شبکه‌هایی می‌کنند که از نظر مسوولان عامل اصلی بروز ناهنجاری‌های فرهنگی به شمار می‌روند و بعضا گناه کم کاری نهادها به پای همین شبکه‌ها ریخته می‌شود.

دیوار گوش دارد

دستگاه شنود هم از جمله وسایلی است که پشت شهرداری می‌شود آن را پیدا کرد اما به خاطر اینکه غیرقانونی است باید با احتیاط درباره آن سوال کرد. «دستگاه شنود دارید؟» می‌گوید: «دستگاه شنود را دیگر به این راحتی نمی‌توانید پیدا کنید تا چند سال پیش راحت‌تر بود اما الان سخت است. باید آشنا داشته باشی.»

شما کسی را نمی‌شناسید؟

آدرس چند مغازه بالاتر را می‌دهد و می‌گوید بگو از طرف فلانی آمده‌ام. پیش او که می‌روم می‌گوید: «الان ندارم اما اگر می‌خواهید 250 هزارتومان می‌شود. اندازه قوطی کبریت است. بیعانه بگذارید با پیک برای شما می‌فرستم.» از او اندازه‌های کوچک‌تر یا نوع‌های دیگر را که درخواست می‌کنم، می‌گوید: «همین مدل را هم به زور می‌توانیم بخریم و دیگر گیر نمی‌آید!» مغازه‌های کمی هستند که جواب این سوال را می‌دهند. یکی از آنها آدرس مغازه دیگری را می‌دهد که کارش «همین» است.

مغازه کوچکی که جز یک راهروی باریک، مسیر دیگری برای رفت و آمد ندارد. حرفم را نگفته، ناگهان هوار می‌کشد: «چه کسی گفته من این جور چیزها را می‌فروشم؟ چرا اسم من را بدنام می‌کنند؟ از وقتی که گیربازار شد دیگر نمی‌آورم! بفرمایید بیرون.» بیرون مغازه، یکی از این دادزن‌ها می‌گوید: «دنبال چی هستی؟»، می‌گویم و می‌شنوم: «دستگاه شنود می‌خواهید چه کار کنید؟ یک ریکوردرهایی آمده که برای خبرنگارهاست تا فاصله 100 متر را هم ضبط می‌کند، بهتر از هر دستگاه شنودی! تازه مجاز و قانونی!» باز هم چرخش در بازار ادامه دارد. یکی دیگر از فروشنده‌ها می‌گوید: «نرم‌افزاری هست روی گوشی‌ات نصب می‌کنی و خیلی راحت مکالمات را گوش می‌دهی.» راه‌حل دیگری که برسر راه ما قرار می‌دهند خدمات یکی از اپرتورهاست که وقتی آن را فعال کنیم سیستم کنفرانسش فعال می‌شود و ما به عنوان نفر سوم می‌توانیم شنونده آنچه آن دو نفر می‌گویند، باشیم. نفر آخری که از او درباره دستگاه شنود می‌پرسیم با حالت عصبانی که حساب کار دست‌مان بیاید، می‌گوید: «این چیزها را برو از خارج بخر، در اینجا پیدا نمی‌کنید بفرمایید بیرون.»


منبع: اعتماد

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
لاراول چیست | نحوه استفاده از لاراول
لاراول چیست | نحوه استفاده از لاراول
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )