رئیس سازمان هواپیمایی با بیان اینکه در حال حاضر 60 فرودگاه مسافری در کشور وجود دارد که نیمی از فرودگاه‌ها از 10 درصد ظرفیتشان استفاده می کنند، گفت: میانگین سن هواپیما در کشور 21 سال است.

نت شهر: علیرضا جهانگیریان با بیان اینکه براساس قانون برنامه پنجم توسعه قرار بود که تا پایان سال 90 نسبت به متنوع سازی نرخ بار و مسافر در حوزه هوایی اقدام شود و از سوی دیگر تا سال 92 نیز شاهد آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما باشیم، گفت: یکی از اتفاقات مهم در صنعت هوایی کشور بحث آزاد سازی نرخ هواپیماها بود که در جهان تغییرات شگرفی را ایجاد کرد به عنوان مثال در آمریکا 20 سال پس از آزاد سازی، نرخ بلیت 30 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر میزان ترافیک حمل و نقل هوایی بعد از آزاد سازی در آمریکا سه برابر شد، بیان کرد: بنابراین ایران نیز باید با استفاده از تجربیات مثبت و منفی دیگر کشورها به دنبال اجرایی کردن این طرح باشد. در حال حاضر کشورهای زیادی در دنیا بحث آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را دنبال کرده اند بنابراین ما نیز باید به دنبال شناسایی نقاط قوت و تقویت آن و همچنین شناسایی نقاط ضعف و رفع آن باشیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه زیرساخت‌های حوزه حمل و نقل هواپیمایی ایران به ویژه در حوزه تعمیر و نگهداری در سال های گذشته رشد چشم گیری داشته است، اظهار داشت: ایران در این زمینه خودکفا شده است که این امر از نتایج مثبت تحریم علیه ایران بوده است.

جهانگیریان با بیان اینکه ایران دارای 141 فروند هواپیما، امارات 431، ترکیه 385 و قطر 138 هواپیما است، افزود: ایران دارای 16 شرکت هواپیمایی، امارات 19، قطر 2  و عربستان 11 شرکت است.

وی تصریح کرد: امارات با 9 میلیون جمعیت سه برابر ایران هواپیما دارد و همچنین میانگین سن هواپیماهای ایران به طور متوسط 21، امارات 5، ترکیه هفت و عربستان 9 سال است و یکی از علت های بالا بودن سن هواپیماهای ایران به دلیل تحریم علیه ایران بوده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه‌های ایران را در مقایسه با کشورهای مانند ترکیه و دبی بسیار کم است، اظهار داشت: به عنوان مثال ظرفیت پذیرش سالانه فرودگاه امام خمینی در حال حاضر 5 میلیون مسافر است در صورتی که این رقم در استانبول 51 میلیون و در دبی 57 میلیون است و امارات نیز در حال ساخت فرودگاهی با ظرفیت 120 میلیون مسافر است و چنین آمارهایی از سوی سازمان ایکائو ارائه شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سالانه 5 میلیارد دلار پول از ایران توسط 5 میلیون مسافر با پروازهای بین المللی از ایران خارج می شود، گفت: کل درآمد 8 میلیارد دلار است که 5 میلیارد دلار آن به جیب خارجی‌ها می‌رود همچنین در حوزه جابه‌جایی بار نیز میزان جابه‌جایی‌های ایران در مقایسه با کشورهای دیگر مانند دبی و ترکیه بسیار اندک و ناچیز است.

جهانگیریان با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت حمل و نقل هوایی ایران باید 120 میلیون نفر باشد در صورتی که اکنون این ظرفیت 60 میلیون نفر است، گفت:در حال حاضر 60 فرودگاه مسافری در کشور وجود دارد که نیمی از فرودگاه ها از 10 درصد ظرفیتشان استفاده می کنند.

منبع: مهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )