ریزش 458 واحدی شاخص بازار سرمایه در روز گذشته در مقابل رشد چشمگیر حجم و ارزش معاملات حکایت از آن دارد که هرچند دماسنج بازار با ثبت حدود 6/0 درصد افت به محدوده 76 هزار و 500 واحدی سقوط کرده، اما نماگرهای بازار نشان از فعالیت سرمایه‌گذاران در بورس دارد.

به گزارش نت شهر:در شروع معاملات روز گذشته شاخص کل بورس تهران به لطف رونق معاملات در گروه خودرویی و همچنین اوضاع مناسب در گروه پالایشی بار دیگر در مدار صعود قرار گرفت، اما پس از دقایقی تحت فشار منفی نمادهای بزرگ پتروشیمی به ویژه هلدینگ خلیج فارس به محدوده منفی خزید؛ روز گذشته نماد هلدینگ خلیج فارس در حالی که با صف فروش سنگین مواجه بود بسته شد، در این راستا مدیر امور مالی هلدینگ خلیج فارس با اشاره به درخواست این شرکت از سازمان بورس برای توقف نماد شرکت، گفت: گزارش شفاف سازی فارس تا هفته آینده به سازمان بورس ارسال خواهد شد.

وی با بیان اقداماتی همچون خرید سهام شرکت پترول و آثار مستقیم و غیرمستقیم ناشی از خرید سهام این شرکت بر سود هلدینگ خلیج فارس (با توجه به سهم 45 درصدی هلدینگ خلیج فارس در شرکت بازرگانی پتروشیمی، به عنوان فروشنده این سهام)، افزود: آثار ناشی از تسعیر 500 میلیون یورو مطالبات شرکت از ارز مبادله‌ای به ارز نرخ آزاد، افزایش ظرفیت پتروشیمی تندگویان به 90 درصد و نیز حل نسبی مشکل کشتی برای حمل محصولات پتروشیمی‌های پارس و بندر امام، آثار قابل توجهی بر سود هلدینگ خلیج‌فارس دارد. به همین منظور، با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس و اوراق بهادار، از این سازمان درخواست کردیم به‌منظور شفاف سازی درخصوص آثار این موارد بر میزان سود هلدینگ خلیج فارس، نماد شرکت متوقف شود.

همچنین طی روزهای گذشته در مورد هلدینگ شایعاتی هم وجود داشته که سهامداران آن را نگران کرده بود؛ در این خصوص سید‌علی حسینی مشاور مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس در امور سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه اظهار کرد: در بازار شایعاتی در مورد فارس وجود داشته که یکی از آنها آثار  منفی خوراک و دیگری پیش‌بینی پایین EPS شرکت بوده اما هیچ کدام از آنها واقعیت ندارد. ما دنبال 5 درصد تخفیف دیگر برای خوراک هستیم تا قیمت خوراک به 90 درصد فوب خلیج فارس برسد.  در جریان معاملات دیروز دیگر لیدرهای بازار از جمله نمادهای پتروشیمی فشار بیشتری را بر شاخص در مسیر نزول وارد ساختند و منفی شدن مپنا و سپس معاملات پر حجم بر روی این نماد مزید بر علت شد تا شاخص بیش از پیش کاهش یابد.

در ادامه بازگشایی برخی نمادها در محدوده مثبت قیمتی مانند «دزهراوی» شاخص را کمی بالا کشید؛ اما این روند نیز به سرعت خنثی شد و این نماگر تا پایان زمان معاملات با شیبی منفی اما ملایم به کار خود پایان داد و در نهایت دماسنج بازار سرمایه با تاثیر منفی نمادهای بزرگی همچون هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس،‌ گسترش نفت و گاز پارسیان، مدیریت پروژه‌های نیروگاهی، سرمایه‌گذاری غدیر، پتروشیمی شازند و فولاد مبارکه اصفهان با کاهش 458 واحدی به محدوده 76 هزار و 529 واحدی رسید. معاملات بورس اوراق بهادار در روز گذشته با رونق چشمگیری پیگیری شد و در مجموع دادوستد یک میلیارد و 65 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 872 میلیارد ریال در سامانه معاملاتی بازار به ثبت رسید که به ترتیب حجم و ارزش کل معاملات در مقایسه با مبادلات روز یکشنبه 3/34 و 5/19 درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین از ابتدای سال تا کنون ارزش کل معاملات بازار سرمایه با 133 درصد افزایش از 123 میلیارد تومان به 287 میلیارد تومان رسیده است. در این مدت حجم کل معاملات نیز رشد 148درصدی را تجربه کرده؛ به‌طوری‌که جابه‌جا‌یی 429 میلیون سهم در ابتدای سال به یک میلیارد و 65میلیون سهم در روز گذشته رسیده است. افزون بر این، تعداد معامله‌گران نیز با رشد 99 درصدی بالغ بر 87 هزار و 377 نفر شده است. اما در این میان بازدهی شاخص همچنان منفی است و با احتساب افت روز گذشته، تغییرات شاخص از ابتدای سال تا کنون منفی 15/3 درصد است.

 ثبات نسبی بازار سهام در 2 ماه آینده
مدیر‌عامل تامین سرمایه آرمان در گفت‌وگو با «سنا»، پیش‌بینی کرد در 2 ماه آینده ثبات نسبی در بازار سرمایه ایجاد و بعد از توافق جامع هسته‌ای، بازاری مثبت و معقول تا پایان سال ایجاد می‌شود. محمد جمالی به وضعیت فعلی بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد کلیه حوزه‌های اقتصادی کشور و فعالان بخش‌های مختلف، تصمیمات کلان و مهم خود را به بعد از تعیین تکلیف پرونده هسته‌ای و روشن شدن وضع تحریم‌ها موکول کرده‌اند؛ زیرا این موضوع بسیار کلیدی و مهم بوده و در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به دلیل اینکه منجر به مشخص شدن قیمت سکه و ارز می‌شود، تاثیرگذار است.

 وی افزود: به این ترتیب به نظر می‌رسد تا زمانی که تکلیف مذاکرات هسته‌ای در تیرماه روشن شود، بازار سرمایه و سایر بازارها همچون ارز، طلا و مسکن در یک ثبات نسبی به سر خواهند برد. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: علاوه‌بر این پیش‌بینی می‌شود با توجه به اینکه در 8 سال دولت سابق عموما صنایعی رشد کردند که با قیمت دلار و قیمت‌های جهانی ارتباط مستقیم داشتند و صنایعی همچون خودروسازی‌ها، بانک‌ها و دارویی‌ها از افزایش قیمت ارز آسیب دیدند، این صنایع در دولت جدید پتانسیل رشد و شکوفایی را پیدا کنند. جمالی با بیان اینکه بیشترین رشد در سال جاری به شرکت‌های خودروسازی و صنعت بانکداری متعلق است، عنوان کرد: این در حالی است که بعد از توافق جامع هسته‌ای و با توجه به کاهش ریسک سیاسی کشور و ورود سرمایه‌گذاران خارجی در پروژه‌های مختلف نفت و گاز، به نظر می‌رسد که نرخ بازده مورد انتظار اقتصاد کشور کاهش یافته و سود شرکت‌ها افزایش یابد. مدیر‌عامل تامین سرمایه آرمان اظهار کرد: بنابراین اگر توافق جامع هسته‌ای حاصل شود، پیش‌بینی می‌شود که بهترین بازار، بورس باشد در غیر این صورت، شاهد تلاطم‌هایی به سمت بازار طلا و ارز خواهیم بود. به طوری که اگر مذاکرات در مسیر انتظارات حرکت نکند نقدینگی و سرمایه سرگردان می‌تواند به سمت بازارهای غیر‌مولد حرکت کند.

وی یادآور شد: بازار سرمایه در روز شنبه افت موقتی را تجربه کرد، زیرا تصور می‌کرد که روند مذاکرات هسته‌ای بهبود می‌یابد ولی با این حال صف فروش بسیاری از شرکت‌ها جمع شد و بازار به سمت تعادل پیش رفت. بنابراین اثر مذاکرات در بازار به اتمام رسیده است و از این پس بازار متعادل‌تری خواهیم داشت. وی تاکید کرد: به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود که از این پس بازار سرمایه در یک ثبات نسبی به سر برده و افت و رشد قابل توجهی در بازار مشاهده نشود.  در گروه خودرو که این روزها در نقش پیشرو بازار ظاهر شده، در پی جابه‌جا‌یی 526 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 189 میلیارد و 760 میلیون ریال در این گروه، ارزش بازار «خودرو» به 114 هزار و 577 میلیارد ریال رسید و به این ترتیب لیدر بودن خود را حفظ کرد. در این گروه، ختراک برای سال 92 مبلغ 301 ریال سود محقق کرد، در حالی که 125 ریال سود اعلام کرده بود؛ دلیل این رشد افزایش تولید و کاهش هزینه هاست.

در این رابطه مدیرعامل یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نسبت به تشکیل حباب در شرکت‌های خودرویی هشدار داد و تاکید کرد که تا کنون هیچ اطلاعات بنیادی که وضعیت این شرکت‌ها را به سمت بهبود مستمر نشان دهد مشاهده نشده است. مهدی طحانی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: حدود چهار ماه است که از ریزش شاخص بازار سرمایه از مرز 89 هزار واحد می‌گذرد و بسیاری از سهم‌هایی که بنا‌به دلایلی بیشتر از ارزش‌های محاسباتی قیمت‌گذاری شده بودند با اصلاح قیمت بعضا 50 درصدی مواجه شدند. وی افزود: در این دوران بسیاری از سرمایه‌گذاران که تنها با توجه به جو حاکم بر بازار سرمایه خرید کرده بودند متضرر شده و در جاهای مختلف به بدگویی از بازار سهام پرداختند. حال آنکه قبل‌تر از آن بسیاری از کارشناسان هشدارهایی مبنی بر استراحت یا اصلاح بازار داده بودند ولی درآن فضا حرف حساب شنیده نمی‌شد.

او با بیان اینکه در حال حاضر معاملات سهام در گروه خودرو موید همین مطلب است، خاطرنشان کرد: طرفداران سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها که اغلب با دیدگاه‌های بسیار کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند دلیل‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری خود مطرح می‌کنند. وی ادامه داد: عمده این دلایل شاید مواردی از این قبیل باشد که تولید گروه خودرو در ماه‌های ابتدایی سال رشد چشمگیری داشته، شرکت‌های خودرویی درحال فروش دارایی‌های غیر‌مولد خود هستند و شرکای خارجی برای همکاری با خودروسازان ایرانی درصف ایستاده‌اند. حال آنکه به صورت واقعی و با استفاده از اطلاعات رسمی افشا شده از گروه خودرو هیچ اطلاعات بنیادی که وضعیت این شرکت‌ها را به سمت بهبود مستمرنشان دهد، مشاهده نشده است. به گفته او سکوت مدیران شرکت‌های خودروساز درمورد آمار خرید و فروش‌های خود نیز ابهام‌های سرمایه‌گذاری دراین شرکت‌ها را افزایش داده است.

 از سوی دیگر نرخ‌های فروش این شرکت‌ها هم به صورت دائم درحال کش‌وقوس بین مراجع مختلف است. بنابراین با توجه به اینکه اکثر شرکت‌های این صنعت دارای زیان انباشته و زیان خالص سنگینی هستند بنابراین ورود سرمایه‌گذاران ریسک پذیر و کوتاه‌مدت در این شرکت‌ها توصیه نمی‌شود؛ زیرا قیمت سهام این شرکت‌ها درصورت به مشکل خوردن تمام مفروضاتی که باعث صعود آنها شده است، با همان سرعت اما بیشتر نزول خواهد کرد. مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه تاکید کرد: این در حالی است که درحال حاضر بسیاری از سهام در بازار وجود دارند که بازار حتی با نسبت قیمت به سود هر سهم (p/e) حدود 4 هم حاضر نیست آنهارا بخرد، حال آنکه سهام این شرکت‌ها با توجه به امیدواری‌های افراطی به آینده، درحال تشکیل حباب قیمتی است و در این صورت متضرر نهایی، سهامداران حقیقی و خردی هستند که تنها با جو بازار معامله می‌کنند.

 در گروه سنگ‌آهنی، کگل افزایش سرمایه 80 درصدی از محل آورده دارد؛ در‌حالی‌که قبلا گفته شده بود افزایش سرمایه 100 درصدی دارد.  باما هم 2135 ریال سود محقق کرده و 1100 ریال سود نقدی به هر سهم تخصیص داده است. مجمع کدما که قرار بود 28 اردیبهشت‌ماه برگزار شود، به تنفس خورد و جلسه بعدی آن 11 خردادماه است.  در گروه دارو، گزارش مالی شرکت‌ها خوب بوده است. نسبت قیمت بر درآمد گروه به 3/6 رسیده که کمتر از متوسط بازار است. مجمع برخی شرکت‌ها برگزار شده و برخی دیگر در نوبت برگزاری است. داسوه امروز به مجمع می‌رود. والبر احتمالا 80 تومان سود نقدی تقسیم کند. دسینا 4 خرداد به مجمع می‌رود.  پخش البرز 772 ریال سود محقق کرده و 620 ریال سود نقدی به هر سهم داده است. دسبحا نیز 120 ریال سود نقدی برای هر سهم کنار گذاشته است. دزهراوی6957 ریال سود محقق کرده و 5500 ریال سود نقدی به هر سهم داده است. احتمال رشد سود درازک هم وجود دارد. دتولید2505 ریال سود محقق کرده که 1800 ریال آن نقدی پرداخت می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )