شاید کمتر کسی را سراغ داشته باشیم که بره ناقلا را دیده و با آن ارتباط برقرار نکرده باشد. این مجموعه توانسته است طی سال های متمادی مخاطبان گسترده ای از کودکان دو ساله تا بزرگسالان را به خود جذب کند.

 

 نت شهر : به گزارش آفتاب ، بره ناقلا (شان گوسفند) یک سریال انیمیشن تلویزیونی بدون کلام و کمدی است که به شیوه استاپ موشن برای گروه سنی کودک و نوجوان ساخته شده است.

 شخصیت اصلی این برنامه یعنی شان برای اولین بار در فیلم کوتاهی از والاس و گرومیت به نام اصلاح از ته ظاهر شد. این گوسفند به طور تصادفی توسط دستگاه بافندگی اتوماتیک، ساخته والاس مکیده می شود و پشم هایش چیده و تبدیل به یک لباس پشمی می شود. والاس نام او را شان می گذارد.

نگاه تازه به یک داستان قدیمی

 شان بعدها در سال ۲۰۰۲ در سریال «اختراعات بیسکویتی» قسمت «خریدار شماره ۱۳» ظاهر شد تا یک پنیر دایره ای خودسر را نجات دهد!

 محبوبیت این کاراکتر که از موفقیت و فروش محصولات تجاری مربوط به او معلوم بود، سبب شد یک سریال ۴۰ قسمتی براساس او ساخته شود. سری اول مجموعه، سپتامبر ۲۰۰۷ از سوی بی بی سی و با پخش دو قسمت آغاز شد. تاکنون حدود ۲۰ قسمت از ماجراهای او ساخته و در بیش از ۱۸۰ کشور پخش شده است. پخش سری چهارم از فوریه ۲۰۱۴ آغاز شده است.

 در ادامه این سریال کار دیگری با استفاده از کوچک ترین گوسفند گله به نام تیمی برای گروه سنی پیش دبستانی ساخته شده است. فیلم سینمایی بلندی نیز براساس ماجراهای شان در دست تولید بوده که قرار است در سال ۲۰۱۵ اکران شود.

 ماجراهای این مجموعه ها درباره شان است که به طور غیرعادی باهوش است و در حال حاضر با یک گله گوسفند در مزرعه موزی باتم ـ که یک مزرعه سنتی شمال بریتانیا است ـ زندگی می کند. در هر قسمت آنها تلاش می کنند زندگی یکنواخت خودشان را هیجان انگیزتر کنند و معمولا خودشان را به دردسر می اندازند که اغلب به استفاده عجیب و بامزه ای از وسایل آقای مزرعه دار منجر می شود.

 شان در داستان های سریال در مزرعه، رفتار، خلاقیت و هوش انسانی از خود نشان می دهد. هر قسمت معمولا شامل یک موقعیت کمیک است و او باید پیش از تمام شدن آن، قضیه را رفع و رجوع کند.

 برخی موضوعات مانند گریز شخصیت ها از بیتزر، سگ گله بداخلاق و به نوعی دور زدن او، طوری که مزرعه دار نفهمد، گه گاه به شکلی تکرار می شود. در بعضی از قسمت های این مجموعه با فیلم های معروفی مثل آرواره ها، ادوارد دست قیچی، راکی و فرار بزرگ شوخی کرده است.

 تم این سریال ترکیبی از کمدی بزن بکوب و کمدی صامت در سبک خاص و شناخته شده آردمن است. هیچ دیالوگی حتی میان انسان ها وجود ندارد. درواقع سعی شده از غرغر کردن، آه کشیدن و صوت تعجب و واکنش های بدون کلام برای نشان دادن رفتار ها و اهداف شخصیت ها استفاده شود. محبوبیت این شخصیت از عرصه انیمیشن فراتر رفته به طوری که تاکنون چند بازی کامپیوتری از این شخصیت ساخته شده است.

 نهم مارس ۲۰۱۱ یک تئاتر کمدی موزیکال به نام شوی بزرگشان روی صحنه رفته است. قرار است از شان و شخصیت های دیگر این مجموعه در ساخت یک برنامه تجاری برای جام جهانی راگبی سال ۲۰۱۵ استفاده شود.

 نقدهای مثبت برای یک مجموعه انیمیشن

 طی این سال ها نقدها و نظرها درباره این سریال در کل مثبت بوده است. برای مثال «هری ونینگ» روی صحنه می گوید: پیش از آن که به خنده داربودن و کمدی بزن بکوب موجود در فیلمنامه توجه کنیم، کاراکترهای جذاب و انیمیشن باشکوه توجه ما را جلب می کند.

 گاردین می نویسد: این سریال، کودکان چهار تا هفت ساله را پای تلویزیون می نشاند و میخکوبشان می کند.

 چارلز آرتور نیز می نویسد: سبک کلاسیک آردمن مرا به قهقهه وا می دارد. در مجموع نقدها مثبت است و شان میان کودکان و بزرگسالان شخصیت محبوبی است.

 معرفی شخصیت های اصلی سریال

 شان: گوسفندی است که طبیعتی شیطان و کنجکاو دارد که براحتی می توان او را از بقیه گوسفندان متمایز می کند. این طبیعت، او را به سمت موقعیت هایی فریبکارانه سوق می دهد، ولی معمولا می تواند به نوعی خود را از مهلکه نجات دهد.

 شان محبوب، مردمی و یک رهبر ذاتی است. یک کاراکتر اخلاق گرا که سعی دارد همه چیز را درست کند.

 بیتزر: یک سگ گله صبور است که از گله مراقبت می کند. بیتزر همیشه تلاش می کند صاحبش چیزی جز یک گله معمولی نبیند. او تا حدی رفتارهای احمقانه و مسخره را تحمل می کند، ولی اگر چیزی از کنترلش خارج شود، وارد عمل می شود. بیتزر مانند یک سرکارگر عمل می کند. او گوسفندان را به طرف مزرعه و خارج از آن هدایت می کند و ناهارش چند ساندویچ و یک فلاسک چای است. اکثرا خونسرد و بی خیال است و همین مساله به حیوانات فرصت شیطنت و ماجراجویی را می دهد. رابطه میان بیتزر و حیوانات معمولا دوستانه است و با شان نیز

ـ البته در محدوده وظایفش ـ بسیار دوست است.

 مزرعه دار: فردی منزوی و ساده است که به مزرعه کوچک و سگ وفادارش بیتزر وابسته است. او کاملا و به صورت احساسی حرفه اش را دوست دارد؛ البته بجز لحظاتی که همه چیز خراب و غرق در ناامیدی می شود، یا زمانی که برخی کارهای مسخره و عجیبشان او را گیج می کند.

 او عاشق تکنولوژی جدید است. مانند دیگر کاراکترهای انسانی این سریال، مزرعه دار را از دید حیوانات می بینیم و حرف هایش نیز یکسری خرخر و من من به نظر نمی رسد. ظاهرا او از این مساله که مزرعه و حیواناتش آن طور که طبیعی به نظر می رسد، آگاه نیست!

 گله: یکسری گوسفند تیپیکال هستند که تمام روزشان به نشخوار می گذرد و هنگامی که شان فکر تازه ای به ذهنش می رسد، بی چون و چرا از او اطاعت می کنند. آنها از علاقه مندان شان، اما کمی خام و ترسو هستند و هوش زیادی ندارند به طوری که گاهی کارهایشان را خراب می کنند. وقتی گله در مرکز قصه قرار دارد، چند کاراکتر برجسته می شوند.

 شرلی: از تمام گوسفندان چاق تر است، به طوری که باید از جایی به جای دیگر هُل داده شود. او می تواند هر چه سر راهش قرار دارد ، بخورد. پشم های زیاد او محل امنی برای پنهان کردن چیزهای مختلف است.

 تیمی: یک بره کوچک و دوست داشتنی است که گاهی دچار دردسر می شود و در موقعیت های خطرناک اسیر می شود. او عاشق تدی برها (خرس های عروسکی) است و بدون آنها گریه سر می دهد. او عاشق پیتزا نیز هست و تنها یک دندان دارد!

 مادر تیمی: همیشه موهایش بیگودی پیچ شده است و از وظایف مادری اش تخطی می کند؛ اما هنگامی که فرزندش گم می شود ـ تا زمانی که صحیح و سالم باز نگردد ـ کاملا تسلی ناپذیر است.

 خوک های شیطان: در حیاط کنار مزرعه منزل دارند و عامل مخربی در زندگی گوسفندان هستند. بداخلاق، بدقلق، حریص و بسیار تنبل هستند. آنها هر وقت زمانی می یابند، نقشه های شان را خراب می کنند.

 علاوه بر اینها، سریال تعدادی شخصیت فرعی نیز دارد که حضور دائم ندارند و در قسمت های مختلف بنا بر اقتضای داستان ظاهر می شوند و عبارتند از:

 حیوانات: جوجه خروس، مرغ مادر و جوجه هایش، اردک، بزی به نام ماشین چمن زنی که بدون وقفه می خورد. گاو نر، موش کور، زنبورها، خانم بیتزر (سگ گله)، پیدسلی (گربه تنبل و خودخواه مزرعه دار)، قورباغه و موش.

 انسان ها: پسر پیتزابر، خواهرزاده مزرعه دار، آقا و خانم رمبلر، مترسک، راننده اتوبوس، مادر بزرگ و مرد صاحب نمایشگاه دام.این مجموعه اپیزودیک سال هاست از شبکه های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از کشورهای جهان پخش می شود و در عین حال که به نظر می رسد تاکنون تمام قسمت های آن بیش از چند بار تکرار شده است؛ اما جذابیت بی بدیل آن موجب شده تا جزو برترین آثار انیمیشن باشد و همواره قابلیت دیدن مجدد را داشته باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
زمان مراسم تشییع پیکر مهدی آرین‌نژاد دوبلور | مکان مراسم خاکسپاری مهدی آرین‌نژاد
واکنش کنایه‌آمیز مهراب قاسمخانی به نوسانات ارز و دلار
واکنش کنایه‌آمیز مهراب قاسمخانی به نوسانات ارز و دلار
زمان پخش سریال ستایش 3  | آیا سریال ستایش 3 ساخته  است | بازیگران سریال ستایش 3
زمان پخش سریال ستایش 3 | آیا سریال ستایش 3 ساخته است | بازیگران سریال ستایش 3
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )