صداقت مالی در روابط میان زوجینمیان زوجین اختلاف نظرهای مالی جدی وجود دارد. طبیعی است که هر یک از ما با توجه به ویژگی های تربیتی محیطی، نوع خاصی از روابط و مناسبات مالی را انتخاب می کنیم، اما زمانی که ۲ نفر قرار است تا آخر عمر با یکدیگر زندگی کنند، این تفاوت تبدیل به مشکلی جدی می شود.

 

نت شهر : برای دریافتن میزان صداقت مالی در رابطه با همسرتان به سوالات زیر صادقانه جواب دهید.آیا شما رازهای مالی ای دارید که همسرتان از آن بی خبر است؟ آیا شما بدون اطلاع همسرتان هزینه هایی دارید؟ تا چه اندازه همسرتان از خریدهای شما مطلع است؟ آیا شما به همسرتان هزینه واقعی خریدهایتان را می گویید؟ آیا شده است بدون اطلاع و موافقت او دست به تصمیمات اقتصادی جدی بزنید؟ اگر جواب شما حتی به یکی از سوالات بالا مثبت است، باید فکری برای ترمیم روابط مالی خود با همسرتان کنید.

در برنامه ریزی مالی خانوادگی به چنین دروغ هایی، «دروغ سبز» گفته می شود.آمارها نشان می دهد که بیش از ۴۰ درصد زوجین، درباره مبلغ واقعی خریدهایشان به همسرشان دروغ می گویند و ۱۶ درصد از زوجین، بدون اطلاع همسرشان خرید می کنند. گرچه هم مردان و هم زنان، دروغ سبز می گویند، اما میزان دروغ سبز در میان خانم ها بالاتر از آقایان است. خانم ها تمایل دارند درباره مسائلی مانند خرید لباس و هدیه دروغ بگویند و مبلغ واقعی را مخفی کنند و آقایان بیشتر درباره خریدهایی مانند خرید اتومبیل و وسایل ورزشی سرگرمی دروغ می گویند. به همین دلیل گرچه خانم ها بیشتر درباره خریدهایشان دروغ می گویند اما عموما مبالغی که آنها مخفی می کنند از مبالغی که آقایان مخفی می کنند کمتر است. خانم ها درباره مبالغ کوچک تر دروغ می گویند و دروغ آقایان درباره مبالغ کلان تر است.

۴۵ درصد افرادی که دروغ سبز می گویند دلیل اصلی دروغ هایشان را جلوگیری از خشم همسرشان می دانند، اما ۴۴ درصد اعتقاد دارند که لزومی ندارد همه مسائل مالی به همسر گفته شود و باید درباره این مسائل، بخشی از امور را از همسرتان مخفی کنید، اما توجه کنید که صداقت مالی تاثیری فراتر از تصورتان بر رابطه شما با همسرتان دارد. این می تواند آغاز سوءظن و بدبینی در ارتباط شما باشد: اگر او به من دراین باره دروغ گفته است، دیگر چه مسائلی هستند که او درباره آنها به من دروغ می گوید؟ می بینید که چنین فرآیندی می تواند حتی به تخریب اساس اعتماد در روابط منجر شود.

مراحل چهارگانه بازسازی صداقت مالی در روابط

۱ حقیقت را بگویید

صحبت کردن درباره مسائل مالی و عادت های رفتاری تبدیل به تابویی در روابط زناشویی شده است. ما از نقد رفتارهای غلط مالی همسرمان شانه خالی می کنیم. چون او در مقابل انتقاد در این باره به شدت واکنش نشان می دهد. از سوی دیگر اگر رفتار خودمان را هم ببینیم، مشاهده می کنیم که ما هم تحمل شنیدن انتقاد درباره عادات مالی مان را نداریم. این تابویی است که باید شکسته شود. بهترین راه مقابله با آن هم سخن گفتن و نقد صریح رفتار یکدیگر است. به جای اینکه مدام درباره سرمایه گذاری برای خریدهای آتی سخن بگویید، سعی کنید درباره اشتباهات همدیگر و خودتان فکر کرده و آنها را اصلاح کنید. سوالات زیر می تواند شروع خوبی باشد: والدین تو درباره مسائل مالی چگونه تو را تربیت کرده اند؟ بدترین خاطره مالی تو چیست و چرا اتفاق افتاد؟ چه خرید و هزینه ای بیشترین لذت را برای تو دارد؟ بزرگ ترین ترس های مالی تو چیست؟ بزرگ ترین هدف مالی تو در زندگی کدام است؟ و...

۲ با یکدیگر درباره نقشه ای مالی به توافق برسید

ریشه بسیاری از دروغ های سبز این است که طرفین هدف و برنامه مالی مشترکی ندارند. باید سعی کنید نقشه ای برای هزینه ها و مصرف های عمده خود، ترسیم کنید. این نقشه رکنی اساسی در سلامت مالی رابطه تان است. باید ببینید که مبلغ معقول هزینه همسرتان و خودتان چقدر است. علاوه بر آن هر ماهه مبلغی را مشخص کنید که خود و همسرتان می توانید بدون مشورت با دیگری و هر طور که خواستید آن را هزینه کنید. مشخص کنید که هر ماه هر کدام از زوجین می توانند این مبلغ را به هر نحوی که خواستند استفاده کنند. ایجاد چنین فضاهای مالی بازی می تواند جلوی دروغ های سبز را بگیرد.

۳ به توافقتان متعهد باشید

به نظر می رسد که این بخش ساده است، اما در اصل دشوارترین قسمت کار همین بخش است. در بازه های زمانی ۳۰ تا ۶۰ روزه بنشینید و درباره میزان موفقیت برنامه با یکدیگر حرف بزنید. این سوال می تواند نشان دهد که میزان موفقیت برنامه تا چه اندازه بوده است: آیا این برنامه به درد من خورده و توانسته به من در تنظیم مناسبات مالی ام کمک کند؟ درباره تو چطور؟ اگر یکی از جواب ها هم منفی بود، باید بار دیگر طرحی تازه بچینید.

۴ برنامه ضروری داشته باشید

اگر دیدید که برنامه ها و طرح های مالی تان به شکست منتهی می شود، باید بدانید که مشکل ریشه ای تر از چیزی است که فکر می کنید. هر برنامه ای هم باید آماده موفقیت باشد و هم آماده شکست. دراین صورت باید از کمک فرد دیگری بهره ببرید. فردی که هر دو به او اعتماد دارید. با مشاوره او می توانید برنامه ای مجدد تنظیم کرده و بار دیگر آن را در بوته آزمایش قرار دهید.

 

 

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

تگ ها:
مطالب مرتبط
کلاس جبرانی زناشویی!
کلاس جبرانی زناشویی!
ترس مزمن چیست | فوبیا یا ترس مزمن چگونه راه کارهایی دارد
ترس مزمن چیست | فوبیا یا ترس مزمن چگونه راه کارهایی دارد
تماشای فیلم مستهجن چه تاثیری بر مرد و زن متاهل دارد
تماشای فیلم مستهجن چه تاثیری بر مرد و زن متاهل دارد
تبلیغات
loading...
نظرات