اینترنت و خدمات مرتبط با آن تا حد قابل توجهی سبک زندگی بسیاری از مردم را تغییر داده است که از آن جمله می‌توان به راه و رسم خرید و فروش اشاره کرد. در حقیقت با فراگیر شدن اینترنت، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های ارائه کننده کالا و خدمات اقدام به طراحی وب سایت‌هایی نموده‌اند تا از آن طریق بتوانند به خدمت رسانی به مشتریان قدیمی خود و همچنین جذب مشتریان بالقوه بپردازند.

علاوه بر فروش، اینترنت امکان بازاریابی و دستیابی به مشتریان را نیز فراهم آورده است. به عبارت دیگر رسانه های بسیاری هستند که برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و یکی از همین رسانه‌ها اینترنت است. در واقع بسیاری از سازمان‌ها هستند که با یافتن اطلاعات کاربران و نوع خریدی که ایشان غالباً از طریق اینترنت انجام می‌دهند به نیازهای اصلی کاربران اینترنتی دست یافته و سعی می‌کنند روی آن دسته از کالا یا خدمات تمرکز بیشتری داشته باشند.
خرید اینترنتی همواره با چالش‌ها و مشکلات خاص خود همراه بوده است که از آن جمله می‌توان به عدم اعتماد کامل مشتریان به سایت‌های فروشگاهی، نبود فرصتی به منظور مشاهده محصول از نزدیک و تست کردن آن، پرداخت وجه و دریافت کالا چند روز بعد، عدم پشتیبانی و یا پشتیبانی اندک در صورت وجود مشکل در کالای خریداری شده و موارد بسیار دیگری اشاره کرد.
البته علیرغم وجود دغدغه های فوق‌الذکر بسیاری از فروشگاه های اینترنتی توانسته‌اند با ارائه خدمات و محصولات طراز اول به همراه پشتیبانی کامل و حتی گارانتی بی قید و شرط، اعتماد بسیاری از مشتریان را به خود جلب کنند.
به هر حال چه از یک سایت فروشگاهی معروف و چه از دیگر سایت‌های فروشگاهی که از معروفیت زیادی مابین کاربران اینترنتی برخوردار نیستند خرید کنیم، نیاز است تا موارد امنیتی خاصی را مد نظر داشته باشیم.
اولین مورد امنیتی که در کلیه خریدهای اینترنتی می‌بایست مد نظر قرار داده شود این است که سایت فروشگاهی مد نظر می‌بایست دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. در واقع فروشگاه های اینترنتی که از این نماد برخوردارند جزو فروشگاه‌هایی محسوب می‌شوند که به تایید مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی رسیده‌اند، از اینرو مشتری می‌تواند این اطمینان را داشته باشد که فروشگاه مجازی مد نظر وی فروشگاهی قانونی است و با فراغ بال می‌تواند اقدام به خرید نماید.
برای حصول اطمینان از واقعی بودن نماد اعتماد الکترونیکی یک فروشگاه می‌بایست روی نماد کلیک کرده و در پنجره جدیدی که باز می‌شود به نکات زیر توجه کرد:
1. حتماً آدرس (URL) سایت کسب و کار با آدرسی که در صفحه مرتبط با نماد معرفی می‌شود یکسان باشد.
2. آدرس (URL) صفحه مرتبط با نماد حتماً بایستی با آدرس http://enamad.ir آغاز شده باشد.
پس از اطمینان حاصل کردن از واقعی بودن نماد اعتماد الکترونیکی سایت فروشگاهی مد نظر می‌بایست اقدم به انتخاب کالا یا خدمات نماییم که در نهایت از ما خواسته می‌شود یا از طریق درگاه بانک‌ها هزینه سبد خرید پرداخته شود و یا در حین تحویل گرفتن کالا هزینه مربوطه به پستچی پرداخت گردد.
در صورتی که گزینه اول را انتخاب نماییم می‌بایست از این نکته اطمینان حاصل کنیم که وارد سایت اصلی درگاه بانک مقصد شده‌ایم. توجه داشته باشیم که آدرس اینترنتی درگاه بانک حتماً با https شروع شده باشد. منظور از این اصطلاح یک پروتکل ایمن اینترنتی است که بر خلاف پروتکل http می‌تواند این اطمینان را کاربر بدهد که وارد یک سایت تقلبی نشده است.
بسیاری از مجرمین سایبری هستند که با Fishing یا همان جعل سایت‌های معتبر مثل بانک‌ها اقدام به سرقت اطلاعات بانکی افراد کرده و در اولین فرصت حساب بانکی طعمه خود را تخلیه می‌کنند. لذا چک کردن پروتکل HTTPS می‌تواند این تضمین را به کاربر بدهد که سایت جعلی نیست.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
تبلیغات
loading...
نظرات
  • حسن :

    سلام
    لطفا این سایت کارش درسته یا تقلبی می باشد؟
    فروشگاه اینترنتی لیمو(lemone)


    1393/04/01 13:28:41

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )