تلفیق خوشبینی و بدبینی در ارزیابی‌ها از دور جدید مذاکرات هسته‌ایبا گذشت بیش از 24 ساعت از خاتمه دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین، همچنان بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران به این موضوع اختصاص دارد. مطالبی که بازتاب دهنده تلفیقی از دیدگاه های خوشبینانه و بدبینانه به مذاکرات است. دیدگاه های برخی مقامات غربی درباره مذاکرات، بخشی از این مطالب را تشکیل می دهد.

 

نت شهر: به گزارش تابناک، در این زمینه، روزنامه «عرب نیوز» با انتشار مطلبی از وقوع «عقب نشینی های بزرگ» در مذاکرات هسته ای ایران سخن گفته است. این روزنامه می نویسد مذاکرات هسته ای ایران روز جمعه با مانع مواجه شد و این امر سبب سایه افکندن بر پیشرفت های گذشته و کاهش امیدها نسبت به رسیدن ایران و گروه 1+5 به توافق جامع تا تاریخ 20 ژوئیه شده است. عرب نیوز ضمن اشاره به سخنان سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، می نویسد به گفته وی در مذاکرات، درباره روند آغاز نگارش توافقنامه جامع هسته ای هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. با این حال، در این مطلب اشاره شده که به گفته عراقچی، گفت و گوها همچنان ادامه خواهد داشت.

روزنامه «گالف نیوز» نیز با انتشار مطلبی از عدم حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در حالی در وین پایان یافت که مقامات ایرانی و آمریکایی می گویند پیشرفت در گفت و گوها اندک بوده و شکاف های جدی میان دو طرف بر سر موضوعات مختلف باقی است. این روزنامه نیز به سخنان عراقچی در جلسه مطبوعاتی انتهای مذاکرات اشاره کرده و در عین حال، به نقل از یک مقام آمریکایی می نویسد که این ایران است که باید در مذاکرات تصمیمات دشواری بگیرد. یک مقام ارشد اروپایی نیز گفته که انتظار داشته دو طرف اندکی بیشتر انعطاف از خود نشان دهند.

«کریستین ساینس مانیتور» نیز دیدگاه مشابهی را بازتاب داده و به بحث درباره این موضوع پرداخته که عقبگرد و یا عدم پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران تا چه حد جدی است؟ به نوشته این روزنامه، یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود گفته دشواری زیادی در زمینه تلاش ها برای اتخاذ مواضع مشترک وجود داشته و همچنین از وجود تفاوت های جدی و قابل توجه در مذاکرات سخن گفته است. با این حال، مانیتور اشاره می کند که مقامات ارشد دو طرف از اشاره به جزئیات موارد اختلاف دو طرف خودداری کرده اند. اما در ادامه این مطلب، به برخی از مهمترین گمانه زنی ها درباره موضوعات اختلافی اشاره شده است.

با این حال، روزنامه «دیلی استار» لبنان از ادامه خوشبینی ها به نتیجه نهایی مذاکرات با وجود عدم موفقیت گفت و گوها در دور جاری سخن گفته است. این روزنامه اشاره می کند که دیپلمات های دو طرف تأکید می کنند پروسه مذاکرات همواره دشوار بوده و تا پیش از بازه زمانی تعیین شده، یعنی 20 ژوئیه، می توان اختلافات را برطرف کرده و به توافق رسید. یک مقام آمریکایی در همین زمینه گفته: «در هر مذاکراتی، روزهای خوب و روزهای بد و همچنین پستی و بلندی وجود دارد. این بار زمان وقوع دشواری های بزرگ بود، اما نه آن گونه دشواری که کاملاً غیرقابل پیش بینی بوده باشد».

در نهایت، سایت خبری «آذری پرس» موضع دولت فرانسه نسبت به توافق هسته ای با ایران را بازتاب داده است. به نوشته این سایت، یک مقام وزارت خارجه فرانسه گفته پاریس خواستار یک توافق یکپارچه و پایدار در مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی است. این سایت اشاره می کند که مدیرکل امور خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه که به ایران سفر کرده بود، در دیدار با علی اکبر ولایتی این سخنان را بیان کرده و گفته هدفش از سفر به ایران، تبادل دیدگاه ها با مقامات ایارنی درباره تحولات خاورمیانه، به ویژه وضعیت وجود در عراق، لبنان و سوریه است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
تبلیغات
loading...
نظرات