امنیت در اینترنت، نحوه ساخت رمز عبور و عدم افشای آنشاید کمتر کسی باشد که به استفاده از اینترنت پرداخته باشد و برای ورود به سایت خاصی از نام کاربری و رمز عبور شخصی‌اش استفاده نکرده باشد. در دنیای اینترنت استفاده از رمز عبور مناسب و همچنین نگهداری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در دنیای واقعی به منظور محافظت از دارایی‌های خود از رویکردهای متفاوتی استفاده می‌کنیم که از آن جمله می‌توان به صندوق امانات بانک‌ها، گاو صندوق، قفل و ... اشاره کرد. امنیت در اینترنت در حال و هوای کاملاً متفاوتی نسبت به دنیای واقعی قرار دارد. در حقیقت در اینترنت امنیت در قالب مفاهیمی همچون رمز عبور یا پسورد، رمزنگاری، پروتکل امن HTTPS و غیره خلاصه می‌شود. در واقع همان‌طور که کلید خانه خود را به سادگی در اختیار دیگر افراد قرار نمی‌دهیم، نام کاربری و رمز عبور خود را نیز نمی‌بایست به هیچ وجه در اختیار دیگر کاربران اینترنتی قرار دهیم.
علاوه بر این اگر در دنیای واقعی برای خانه، مغازه، انبار و ... از قفل و کلید یکسانی استفاده کنیم و چنانچه کلید مذکور را گم کنیم کلیه املاک و دارایی‌های ما در معرض خطر قرار خواهند گرفت. در دنیای اینترنت هم قضیه تا حدودی به همین صورت است. به هیچ وجه نمی‌بایست برای کلیه وب سایت‌هایی که در آن عضو هستیم از یک نام کاربری و رمز عبور استفاده کنیم چرا که اگر نام کاربری و رمز عبور ما افشا شود، مجرمین سایبری به سادگی خواهند توانست به حساب بانکی، ایمیل و دیگر سرویس‌های اینترنتی ما دست پیدا کنند (لازم به ذکر است مجرم سایبری به کسی اطلاق می‌شود که از طریق شبکه اقدام به تخلفاتی همچون دزدی، کلاه‌برداری، هک و غیره می‌پردازد).
راه کار خوبی که برای ساخت ایمن رمز عبور می‌توان در نظر گرفت این است که در رمز عبور خود از حروف بزرگ و کوچک لاتین، علائمی همچون _ و – و همچنین اعداد استفاده کرد.


روش ساخت رمز عبور
یکی از دلایلی که بسیاری از کاربران اینترنتی از رمز عبور یکسانی برای کلیه سرویس‌های اینترنتی خود استفاده می‌کنند این است که به خاطر سپردن چندین رمز عبور کار آسانی نیست. برای همین اکثر کاربران از یک رمز عبور برای تک تک سرویس‌های خود استفاده می‌کنند و چنانچه رمز عبور ایشان افشا شود کلیه سرویس‌های اینترنتی ایشان در معرض خطر قرار خواهند گرفت.
راه کاری که برای ساخت رمز عبور پیشنهاد می‌شود این است که یک فرمول شخصی برای کلیه رمز عبور های اینترنتی خود طراحی کنیم. فرض کنیم که در بانک ملت، جیمیل و توییتر عضو هستیم و قصد ساخت رمز عبور برای تک تک این سرویس‌ها داریم.
اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که نام سرویسی که می‌خواهیم برای آن رمز عبور ایجاد کنیم را می‌نویسیم مثلا gmail. سپس یک علامت _ قرار می‌دهیم (برای تایپ این علامت با پایین نگه داشتن دکمه Shift کیبوردهای استاندارد دکمه ای که کنار دکمه 0 قرار دارد را فشار می‌دهیم). در ادامه عددی همچون تاریخ تولد خود را می‌نویسیم مثلاً 1362. مجدد علامت _ را تایپ کرده و این بار نام میوه مورد علاقه خود را با حرف اول به صورت بزرگ می‌نویسیم مثلا Apple. رمز عبور تکمیل شده ما به صورت gmail_1362_Apple خواهد شد. حال با استفاده از همین فرمول اقدام به ساخت رمز عبور برای توییتر می‌کنیم که به صورت twitter_1362_Apple و همچنین برای اینترنت بانک خود به صورت mellat_1362_Apple خواهیم کرد.
چیزی که در هر سه رمز عبور بالا تشابه دارد تاریخ تولد، علامت‌های _ و نام میوه مورد علاقه است و بسته به اینکه بخواهیم وارد کدام سرویس اینترنتی شویم می‌بایست نام آن سرویس مثلاً gmail را بنویسیم. در واقع علامت _ و تاریخ تولید و نام میوه مورد علاقه قراردادی هستند و به جای آن‌ها می‌توان از شماره ملی، نام کشور مورد علاقه و غیره استفاده از و همچنین به جای علامت _ می‌توان از علامت – و یا دیگر علائم استاندارد استفاده نمود.
حال با دنبال کردن استراتژیی به این شکل صرفاً نیاز خواهیم داشت تا فرمول را به خاطر داشته باشیم و بسته به این که بخواهیم از کدام سرویس استفاده کنیم می‌بایست ابتدا نام آن سرویس را بنویسیم.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
سرویس‌های اسنپ تریپ، مستربلیط، رسپینا 24 و سپهر 360 فیلتر شدند
سرویس‌های اسنپ تریپ، مستربلیط، رسپینا 24 و سپهر 360 فیلتر شدند
تبلیغات
loading...
نظرات