دسترسی به اینترنت با شیوه‌ها و روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. از جمله روش‌های رایج اتصال به اینترنت می‌توان به روش شماره گیری یا اصطلاحاً Dial-Up از طریق خطوط تلفن، پهن باند، ADSL، وای فای (Wi-Fi)، ماهواره و فناوری 3G اشاره کرد.

روش شماره گیری یا همان Dial-Up بیشتر مصارف خانگی دارد. این روش در واقع سرویسی است که با شماره‌گیری خط تلفن معمولی شما را به اینترنت متصل می‌نماید و بسته به سرعت سرویس دهنده یا همان ISP و کیفیت خطوط تماس، شما به اینترنت متصل خواهید شد.
پهن باند (Broadband)، واژه‌‌ای ا‌ست که برای تشریح اتصال پرسرعت داده‌ها به کار می‌رود و منظور از خدمات پهن باند، راهکاری‌ است که شرکت‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند به صورت آنلاین و سرعتی به مراتب بیش‌تر از تماس تلفنی ساده، به شبکه‌ی جهانی اینترنت و شبکه‌های محلی وصل شوند.
خدمات ارتباطات ماهواره ای ایده آل ترین گزینه به منظور رفع محدودیت‌های موجود در شبکه های ارتباطات زمینی می‌باشد. این روش ارتباطی رویکردی مناسب، جهت عملیاتی نمودن ارتباطات جامع ارگان‌ها و سازمان‌ها می‌باشد که بدین ترتیب با توجه به پوشش گسترده جغرافیایی آن در تمامی نقاط ایران و حتی خارج از کشور، به سهولت ارتباط دفاتر مشترک مهیا و خدمات آماده بهره برداری خواهد شد.
یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود در دنیا برای اتصال به اینترنت پرسرعت ADSL می‌باشد. روش ADSL را که می‌توان خط اشتراکی دیجیتال نامتقارن ترجمه کرد بدون ایجاد خط جدید و با استفاده از پهنای باند استفاده نشده خط تلفن ارائه می‌شود.
بیش از نیمی از کاربران اینترنت در کشورهای پیشرفته از این طریق به شبکه جهانی اینترنت متصل هستند. در این روش با نصب تجهیزات بسیار پیشرفته در مراکز مخابراتی امکان رساندن اطلاعات اینترنتی به مشترک بدون نیاز به شماره گیری و هزینه تلفن در تمام مدت 24 ساعت امکان پذیر می‌گردد. بدین ترتیب کاربر با پرداخت مبلغی ثابت (بسته به سرعت مورد تقاضا) همواره از اینترنت با کیفیت و سرعت مطلوب استفاده می‌نماید. این روش که کم کم جایگزین روش‌های قبلی مانند Dial-up (شماره گیری با کارت اینترنت و خط تلفن) می‌شود مزایای بسیاری دارد که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:
1- افزایش سرعت بین 2 تا 10 برابر خطوط عادی
2- عدم نیاز به شماره گیری
3- بدون اشغال شدن خط تلفن. هنگام کار با اینترنت تلفن شما آزاد بوده و به راحتی می‌توانید به تلفن‌های خود جواب دهید یا شماره گیری کنید.
4- بدون هزینه تلفن. از آنجا اصلاً خط تلفن اشغال نمی‌شود پس هیچ هزینه تلفنی نیز به شما تعلق نمی‌گیرد.
5- بدون هر گونه هزینه اضافی مانند مالیات - آبونمان - اجاره مودم - هزینه مکالمه -عوارض و ... شما فقط هزینه اشتراک ماهیانه را می‌پردازید.
6 - امنیت بسیار بالا. به دلیل تکنولوژی‌های پیشرفته رمز گذاری و اینکه اطلاعات هر مشترک فقط بر روی زوج سیم اختصاصی او منتقل می‌شود. نسبت به سایر روش‌ها مانند اینترنت بی‌سیم که اطلاعات و امواج در محیط پخش می‌شود ADSL از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است.
سامانه وای فای می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت را به صورت بی‌سیم فراهم کند. این سیستم می‌تواند به صورت رایگان برای همه یا برای ثبت نام کنندگان و یا به صورت اشتراکی باشد. در این سیستم افراد می‌بایست رایانه‌ای که قابلیت اتصال به شبکه محلی بی‌سیم دارد را با خود همراه داشته باشند. Hot spot به نقطه ای اطلاق می‌شود که در آن ناحیه کاربران می‌توانند به اینترنت بی سیم دسترسی پیدا کنند و این سیستم به محدوده مکانی خاصی وابسته نیست و می‌تواند در یک فضای باز و در یک پارک یا منطقه مرکزی شهر قابل دسترس باشد.
نسل سوم (3G) عنوانی است برای شبکه های تلفن همراه پیشرفته که از سرعت و ظرفیت بالایی در انتقال داده برخوردار بوده و به وسیله آن می‌توان به اینترنت با سرعت دسترسی پیدا کرد در نظر گرفته شده است.
روش دیگری که تعداد قابل توجهی از کاربران به منظور استفاده از اینترنت مورد استفاده قرار می‌دهند استفاده از کافی نت‌ها است. در واقع کافی نت‌ها مراکزی هستند که در آن‌ها امکان دسترسی به اینترنت – در بیشتر مواقع اینترنت پر سرعت – برای کاربران فراهم می‌شود که کاربران به صورت ساعتی می‌توانند اقدام به استفاده از اینترنت نمایند.
نکته بسیار مهمی که در ارتباط با استفاده از کافی نت‌ها به منظور دستیابی به اینترنت می‌بایست مد نظر قرار داد این است که تا حد ممکن می‌بایست سعی شود برای ورود به اکانت های حساس مثل حساب بانکی از کافی نت استفاده نشود. به هر حال گاهی اوقات ناگزیر به انجام چنین کاری هستیم اما با انجام چند راه کار ساده می‌توان ضریب اطمینان خود را بالا بریم. برای مثال حد المقدور از کیبوردهایی نرم افزاری برای وارد کردن رمز عبور و دیگر اطلاعات حساس استفاده کنیم. علاوه بر این پس از استفاده از کامپیوتر کافی نت حتماً بخش History و Cookies مرورگر را به طور کامل پاک کنیم.
به خاطر داشته باشیم که در برخی از کافی نت‌ها امکان مشاهده صفحه مانیتور کاربران مختلف به صورت نامحسوس وجود دارد و در اینجا است که پایین بودن امنیت اطلاعات در اینترنت در استفاده از کافی نت‌ها دوچندان خواهد شد.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )