چهارمین جشنواره ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در روز جهانی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با حضور رییس جمهوری آغاز به کار کرد.

 

نت شهر: به گزارش ایسنا، محمود واعظی - وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات - در این مراسم به ارائه توضیحاتی درباره وضعیت ارتباطی کشور پرداخت و گفت: براساس گزارش اتحادیه جهانی مخابرات تا شش ماه آینده در دنیا حدود سه میلیارد کاربر اینترنت وجود خواهد داشت و تقریبا حدود 45 درصد خانواده‌ها به اینترنت دسترسی خواهند داشت. همچنین در سراسر جهان حدود هفت میلیارد نفر کاربر تلفن همراه خواهند بود.
 
وی در ادامه با تاکید بر نقش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اظهار کرد: بر همین اساس هر کشوری که بتواند سریع‌تر و هدفمندتر از این اسباب بهره گیرد زمینه رشد خود را فراهم کرده است.
 
وزیر ارتباطات ادامه داد: نزدیک به 10 سال است که کشورهای مختلف دنیا ایجاد شبکه‌های باند پهن را در برنامه‌های ملی خود قرار داده و با استفاده از این موضوع امکانات متنوعی برای مردم و دستگاه‌های اجرایی فراهم کرده‌اند.
 
واعظی همچنین عنوان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه این گونه عنوان شده که با ایجاد شبکه ملی اطلاعات حدود 60 درصد خانواده‌ها و صد درصد کسب و کارها به اینترنت دسترسی داشته باشند اما میزان پیشرفت برنامه در ابتدای دولت حدود 15 درصد بود و به همین دلیل در شاخص‌های بین‌المللی ایران در رتبه‌های 13 تا 15 خارمیانه قرار می گرفت در حالی که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به دومین کشور در این حوزه تبدیل شویم.
 
وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر این‌که در حال حاضر وضعیت دسترسی به خصوص در کاربران خانگی با وضعیت مطلوب فاصله بسیار دارد اظهار کرد: امیدواریم نیمه دوم امسال مردم با استفاده گسترده از نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه شاهد دسترسی به شبکه باند پهن باشند. همچنین تلاش ما بر آن است که طی دو سال باقیمانده از برنامه پنجم توسعه عقب ماندگی‌ها را نیز جبران کنیم.
 
واعظی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات قادر خواهیم بود در تمام کشور و به ویژه نقاط محروم و کم توسعه یافته و روستاها به اینترنت دسترسی باشیم و امروز هم پروژه دسترسی 4100 روستا به شبکه به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
وی همچنین بازنگری در پروانه‌های حوزه ارتباطات تا پایان امسال اشاره کرد و افزود: قرار است در سال جاری نسبت به صدور پروانه‌های جدید در این حوزه نیز اقدام شود.
 
او در ادامه صحبت‌های خود به راه اندازی پروژه ارتباطی تهران و اصفهان با ظرفیت 400 گیگابیت بر ثانیه اشاره کرد و یادآور شد: در این پروژه از تجهیزات داخلی بهره گیری شده است.
 
وزیر ارتباطات با یادآوری این که ایران در مسیر بزرگراه ارتباطی آسیا و اروپا قرار دارد، یادآور شد: در حال حاضر راه ارتباطی این بزرگراه افزایشی چهار برابری خواهد داشت.
 
واعظی از اتصال هفت مرکز داده در مرکز هفت استان خبر داده و اظهار کرد: سیاست ما حمایت از تحقیق و تولید در کشور است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این ظرفیت را داریم که در این حوزه تا پایان امسال 30 هزار فرصت شغلی و طی دو سال آینده هر سال حدود صد هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )