به‌دنبال بحث‌های مطرح‌شده درباره‌ی ارتفاع غیرمجاز مجتمع تجاری در حال ساخت در حریم درجه‌ی یک کاخ جهانی گلستان که مالک خصوصی دارد، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که این ساختمان در حال حاضر یک طبقه بیشتر از ارتفاع مجاز ساخته شده است.

 

نت شهر: به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان با اشاره به تعهدی که همه‌ی دستگاه‌های مدیریتی شهر تهران برای بیشتر نشدن ارتفاع این مجتمع که پس از تخریب سرای دلگشا به‌جای آن ساخته شد، به یونسکو داده‌اند، گفت: براساس آن تعهد، باید ارتفاع بخش جلویی این ساختمان تجاری که مقابل کاخ گلستان قرار دارد، 5 / 10 متر و ارتفاع آن در بخش انتهایی مجتمع 12 متر باشد، در حالی‌ که در بخش انتهایی مجتمع تجاری سرای دلگشا، متأسفانه یک طبقه بیشتر از حد مجاز ارتفاع دارد و باید این مشکل هرچه زودتر حل شود.

«کاخ گلستان» به‌دلیل ارتفاع غیرمجاز مجتمع تجاری در حال ساخت روی خرابه‌های سرای قاجاری «دلگشا»، یک قدم به حذف از «فهرست جهانی» و رفتن به فهرست «فهرست در خطر» نزدیک شده است.
 
وی با بیان این‌که پرونده‌ی سرای دلگشا دوباره 31 اردیبهشت‌ماه امسال برای بررسی به دادگاه برده می‌شود، اظهار کرد: موضوع فقط تهران نیست، این بحث مربوط به همه‌ی ایران است. اگر این مشکل حل نشود، دیگر نمی‌توان هیچ اثری از تهران را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.
 
او مدیریت اثر معرفی‌شده برای ثبت جهانی به یونسکو و ارزش‌های اثر را دو بحث قابل تأمل برای ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی دانست و ادامه داد:‌ با توجه به پیش‌ رو بودن ثبت جهانی میدان مشق در تهران، اگر مشکل سرای دلگشا حل نشود، امکان دارد که یونسکو مدیریت شهری تهران را قبول نکند و به‌دنبال آن، ثبت هر اثر از تهران در یونسکو با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.
 
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر لزوم آگاه بودن سیستم قضایی نسبت به منافع کل کشور، اظهار کرد:‌ نباید سود مادی یک شخص، منافع ملی را زیرسوال ببرد. ‌مسلم است که ثبت جهانی کاخ گلستان مهم‌تر از سود یک فرد است. امکان برگرداندن خطاهای گذشته وجود دارد، وگرنه در آینده، برای ثبت‌های جهانی با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شویم.
 
رییس شورای شهر تهران نیز در این زمینه بیان کرد: بر اساس آنچه شهرداری می‌گوید، در حال حاضر ارتفاع مجاز برای سرای دلگشا رعایت شده،‌ اما براساس صحبت‌های مسوولان میراث فرهنگی، اکنون یک طبقه به ارتفاع مجاز سرا اضافه شده است که این صحبت‌ها به بررسی نیاز دارد.
 
احمد مسجدجامعی با تأکید بر این‌که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری و شورای شهر تهران متعهدند تا از حیثیت کاخ گلستان در سطح جهانی دفاع کنند،‌ ادامه داد:‌ در گذشته، خطاهایی از سوی سازمان میراث فرهنگی، شهرداری و قوه‌ی قضاییه رخ داده است، اما در حال حاضر این موضوع که شهرداری و سازمان میراث فرهنگی مقید به حفظ کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی هستند، اهمیت دارد.
 
او در پاسخ به این پرسش که چقدر می‌توان به قول مالک سرای دلگشا درباره‌ی حفظ ارتفاع مجاز در مجتمع تجاری در حال ساخت اعتماد کرد؟ گفت‌: این اتفاق به بررسی نیاز دارد، هرچند شهرداری تهران ابزارهایی برای اعمال مدیریت خود در چنین زمان‌هایی دارد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )