رویترز: سانتریفیوژها موضوع اصلی اختلافات استرویترز گزارش داد بحث بر سر سانتریفیوژها نقطه اصلی اختلافات در مذاکرات هسته‌ای وین است.

نت شهر:به گزارش تسنیم، رویترز در مطلبی گزارش داد که بحث بر سر سانتریفیوژها نقطه اصلی اختلافات در مذاکرات هسته‌ای وین است.

مقامات و دیپلماـهای حاضر در وین اعلام کردند که توافق بر سر گستره آینده غنی‌سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی ایران بزرگترین مانعی است که برای دستیابی به یک توافقنامه جامع باید بر آن فائق شد.
 
یک مقام رسمی ایرانی گفت که کم کردن اختلافات "خیلی مشکل است اما غیرممکن نیست." مقامات غربی نیز اعلام کردند که ایران و شش قدرت جهانی نه تنها باید بر سر تعداد و نوع دستگاه‌های سانتریفیوژی که ایران به کار می‌برد توافق کنند،‌ بلکه سطح غنی‌سازی و حجم ذخیره‌ اورانیومی که ایران می‌تواند داشته باشد نیز باید مورد توافق قرار گیرد.
 
در نتیجه و به گفته یک دیپلمات، غنی‌سازی موضوع اختلافی اصلی در مذاکرات است، جایی که مقامات رسمی ایالات متحده اعلام کردند توافقنامه جامع باید تمامی موضوعات مورد بررسی و مذاکره را در بر گیرد تا مورد قبول واشنگتن قرار گیرد.
 
به نوشته رویترز برخلاف لبخندها و دست دادن‌ها، اختلافات عمیقی وجود دارد، این شکاف و اختلاف در ده‌ها هزار دستگاه سانتریفیوژ تبلور می یابد، جایی که یک مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش شود گفت: "ما برای هر یک از نیروگاه‌های هسته‌ای خود دستکم به یکصدهزار سانتریفیوژ نسل یک (IR-1) نیازمندیم. ما به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره طرح‌های خود برای ساخت 20 نیروگاه (هسته‌ای) اطلاع داده‌ایم."
 
در مقابل،‌ مقامات آمریکایی از ماه‌ها پیش آشکارا اعلام کرده‌اند که در یک بازه و افق میان‌مدت تعداد سانتریفیوژهایی که اجازه خواهند داد در ایران فعال بماند تنها چندهزار دستگاه خواهد بود تا مطمئن شوند توانایی ایران برای تولید میران اورانیوم با غنای لازم برای ساخت بمب به شدت محدود باشد.
 
ایران که پیشتر آمادگی خود را برای متوقف کردن غنی‌سازی سطح بالای خود نشان داده بود، اعلام کرده است که این محدودیت‌های سفت و سخت ناقض حق غنی‌سازی آن است - موضوعی که پیشتر رهبر ایران گفته بود که خط قرمز تهران است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
خواص عجیب برگ مو که نمی دانستید!
خواص عجیب برگ مو که نمی دانستید!
پیشنهاد بازیگر آمریکایی به ترامپ در مورد پسرش
پیشنهاد بازیگر آمریکایی به ترامپ در مورد پسرش
یادداشت بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد ورودخانم ها به ورزشگاه آزادی
یادداشت بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد ورودخانم ها به ورزشگاه آزادی
تبلیغات
loading...
نظرات