پس از ابلاغ نامه "طرح سوال از شهردار" به قالیباف توسط رییس شورای شهر، امکان "استیضاح" وی در صورت قانع‌کننده نبودن توضیحاتش در خصوص علت برگزاری دوجلسه‌ای کمیته تخصیص اعتبار شهرداری بدون حضور روسای شش‌گانه شورای شهر تهران، با امضای ۱۰ نفر از اعضای این شورا کلید خواهد خورد.

نت شهر:به گزارش افکارنیوز، به استناد اصلاحیه قانون بودجه شهرداری تهران در دی ماه سال گذشته، شهردار تهران موظف بوده است که از روسای شش‌گانه شورای شهر به منظور حضور در جلسات ماهانه کمیته تخصیص اعتبار دعوت به عمل آورد، اما در دو جلسه تشکیل شده پس از اصلاحیه قانون بودجه این اتفاق نیافتاده که به همین دلیل در اسفندماه تذکری به شهردار تهران ارائه می‌شود که در پاسخ آن عنوان می‌شود: صورتجلسه برای روسای کمیسیون‌ها ارسال شده است.

این روند با واکنش برخی اعضای شورای شهر تهران همراه شده و آن‌ها تاکید می‌کنند که وظیفه شهردار ارسال صورت جلسه نبوده بلکه باید از روسای کمیسیون‌های شش‌گانه شورا به عنوان ناظر دعوت به عمل می‌آمده است، چرا که با عدم دعوت از روسای شش‌گانه شورای شهر حق قانونی شورا که نظارت بر روند امور و حسن اجرای مصوبات شورای شهر بوده سلب شده است.

در متن تبصره سه اصلاحیه قانون بودجه شهرداری در سال ۹۳ آمده است که بر اساس ماده ۱۴۵ مصوب برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران کمیته تخصیص اعتبار با ترکیب شهردار تهران یا نماینده تام الاختیار ایشان،معاون برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شورا، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، یکی از معاونان شهرداری تهران بر حسب موضوع و روسای پنج‌گانه شورای شهر تهران به عنوان ناظر تشکیل شود. متن کامل تبصره سه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران به شرح ذیل است.

2-2270
تبصره ۳ بودجه ۹۳ شهرداری تهران

این درحالی است که محمود صلاحی - معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران - به موضوع حضور روسای شش‌گانه شورای شهر در کمیته تخصیص اعتبار شهرداری تهران واکنش نشان داده و علت آن را عدم تایید توسط فرمانداری خوانده است، اما تصویر تاییدیه فرماندار به رییس شورای شهر تهران که در ذیل این گزارش آمده حاکی از امر دیگری است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، در بررسی بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران، شورای شهر مصوب کرده است که روسای کمیسیون‌های شش گانه شورا در کمیته تخصیص اعتبار حضور داشته باشند، که این موضوع توسط فرمانداری تایید نشده است.

محمود صلاحی با اشاره به اینکه در صورت نپذیرفتن قانون توسط شهرداری، این نهاد موظف است از قانون قبل استفاده کند، می‌گوید: این در حالی است که برخی دوستان این موضوع را به عنوان خلاف شهرداری مطرح کرده‌اند در صورتی که این‌طور نبوده و به دلیل تایید نشدن این موضوع از سوی فرمانداری، شهرداری باید مطابق قانون قبل عمل کند.
وی ادامه می‌دهد: با آنکه شورای شهر تهران این موضوع را مطرح کرده که اعضای معرفی شده، عضو هستند و حق رای ندارند اما باز هم فرمانداری به این موضوع پاسخی نداده و موضوع برای تعیین تکلیف به شورای حل اختلاف ارجاع داده شده است.

طی مکاتبه شماره ۹۲.۲.۱۵۴ مورخ ۹۲.۱۲.۲۸ توسط فرماندار تهران به رییس شورای شهر پاسخ داده شده است که به جز ۱۷ بند مورد اعتراض، اجرایی شدن سایر موارد قانون بودجه پیشنهادی سال ۹۳ شهرداری تهران به منظور جلوگیری از توقف امور و ارائه خدمات به مردم تهران بلامانع است.

بنابراین ۱۷بندی که مورد اعتراض واقع شده است به تبصره‌ای که شهرداری تهران را به دعوت از روسای شش‌گانه ملزم کرده است مرتبط نیست و اعراض و سرپیچی از اجرای تبصره ۳ قانون بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران به عنوان تخلف محسوب شده و شهرداری باید نسبت به آن پاسخگو باشد.

با درخواست اعمال ماده ۷۳ قانون شوراها به صحن شورای شهر تهران، رییس شورا به صورت مکتوب موضوع علت عدم دعوت از روسای شش‌گانه شورای شهر در جلسات کمیته تخصیص اعتبار را به شهردار تهران ارائه و قالیباف موظف است که ظرف مدت ۱۰ روز در صحن شورای شهر حضور یابد، در صورتی که پاسخ شهردار قانع‌کننده باشد مساله خاتمه می‌یابد و در غیر این صورت با امضای ۱۰ نفر از اعضای شورای شهر استیضاح شهردار تهران کلید می‌خورد.

بر اساس قانون بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران تنها می‌بایست روسای سه‌گانه کمیسیون‌های شورای شهر تهران به منظور حضور در جلسات کمیته تخصیص اعتبار شهرداری تهران حضور می‌یافتند که با اصلاحیه این قانون در سال ۹۳ توسط شورای شهر تهران تعداد روسای کمیسیون‌های شورای شهر تهران با توجه به افزایش کمیسیون‌های شورای دوره چهارم به حضور شش عضو افزایش یافت.

گفتنی است در دوره‌ گذشته شورای شهر تهران نیز حضور روسای کمیسیون‌های سه‌گانه شورای شهر تهران در جلسات کمیته تخصیص اعتبار به عنوان ناظر برگزاری جلسات به همین منوال بوده است.

1-3226
نامه تاییدیه فرمانداری به شورای شهر تهران

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )