حمله آفتی به درختان زیتون رودبار با پرورش مگس ویژهرئیس سازمان پدافند غیرعامل در شیراز با اشاره به اینکه حملات زیستی برای ضربه زدن به اقتصاد کشورها انجام می‌شود، گفت: حمله آفتی به زیتون رودبار که با پرورش مگس ویژه‌ای انجام شده احتمالاً در شمار همین حملات است

نت شهر:به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، سردار غلامرضا جلالی در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان فارس که در سالن شهید امامی استانداری فارس برگزار شد، با بیان اینکه پدافند غیرعامل یک مفهوم سهل و ممتنع است، اظهار کرد: پدافند غیرعامل از آن رو ساده است که با زندگی بشر مخلوط بوده و همواره تهدید در زندگی انسان وجود داشته است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: بشر همواره در طول تاریخ اقداماتی انجام داده که در مقابل تهدیدات امنیت ایجاد کند، به‌طور مثال وجود ارگ کریم‌خان در شیراز نمونه‌ای از این تلاش‌های بشری برای مقابله با تهدیدات است.

سردار جلالی با بیان اینکه تهدیدات شامل طبیعی و غیرطبیعی است، گفت: 42 نوع تهدید طبیعی در دنیا ثبت شده که در کشور ما بخش زیادی از آنها وجود دارد.

وی اظهار کرد: وقایعی مثل زلزله بلایای طبیعی نیستند و آماده نبودن ما حوادث طبیعی را به بلا تبدیل می‌کند.

سردار جلالی بیان کرد: تهدیدات غیرطبیعی تهدیدات نظامی و تهدیداتی است که منشأ آن طبیعت نیست، عنصر فناوری و تکنولوژی در آن وجود دارد یا فناوری‌هایی که کارش خدمات و سرویس‌دهی است ولی تسلط و اشراف دارندگان آن سبب ایجاد تهدید برای بقیه می‌شود.

وی با بیان اینکه در تهدیدات طبیعی خصومت و دشمنی وجود ندارد و ماهیت ثابتی از ابتدا تا کنون داشته، افزود: در تهدیدات غیرطبیعی خصومت و دشمنی وجود دارد و ماهیت ثابتی ندارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: در پدافند غیرعامل ما باید تهدیدات و آسیب پذیری‌های خود را در این زمینه بشناسیم.

وی با اشاره به رویکردهای جدید تهدیدات گفت: تهدید مردم‌محور، تهدیدات سخت و تهدید فناوری پایه از تهدیدات جدی به شمار می‌آیند.

سردار جلالی با بیان اینکه در تهدیدات مردم‌محور دشمن به این نتیجه رسیده که از طریق مردم به حکومت‌ها فشار وارد کند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها معتقدند در جنگ هرکسی که بتواند مردمش را نگه دارد پیروز میدان است.

وی افزود: ایجاد پتانسیل منفی در مردم و مردم را به‌سمت اعتراض و اغتشاش کشاندن از اهداف جنگ بی‌قاعده و مردم‌محور است که اگر ما در این زمینه آگاهی داشته باشیم می‌توانیم با آن مقابله کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تهدیدات فناوری و پایه بر اساس فناوری جدید به وجود آمده و نخستین تهدید در این نوع تهدیدات سایبری است.

وی تصریح کرد: در واقع فضای سایبری امروزه فضای اصلی زندگی مردم شده و زندگی مردم با فضای سایبری گره خورده و اگر این فضا آسیب ببیند تهدید زیادی برای ما محسوب می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در حوزه پدافند سایبری از تولیدات بومی در این زمینه حمایت شده و تمام سیاست‌گذاری‌ها بر مبنای استفاده از محصولات بومی و امن است، گفت: امسال 200 محصول سایبری بومی برای استفاده در کشور ارائه می‌شود.

سردار جلالی بیان کرد: تهدید سایبری تنها تهدید «آی‌تی» نیست بلکه الکترومغناطیس برای از کار انداختن ابزارهای الکترونیک یا جنگ الکترونیک را نیز شامل می‌شود.

وی با اشاره به تهدیدات زیستی، گفت: انسان، دام، محیط، غذا و کشاورزی محورهای تهدیدات زیستی هستند و گاه ترور رهبران دنیا از طریق عوامل زیستی به‌صورت خاموش انجام می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینکه حملات زیستی برای ضربه زدن به اقتصاد کشورها و گاه فلج کردن آنها انجام می‌شود، تصریح کرد: حمله آفتی به زیتون رودبار که با پرورش مگس ویژه‌ای انجام شده احتمالاً در شمار همین حملات است که باید تمام آن درخت‌ها کنده و دوباره کاشته شود.

وی با بیان "یک سال و نیم قبل حمله‌ای به مرغ تخم‌گذار ما انجام شد و تا مدتی تخم‌مرغ از خارج از کشور تأمین می‌شد" بیان کرد: بخش زیادی از آنفلوانزاهای دامی نیز در حالت خوشبینانه برای فروش واکسن و در حالت بدبینانه از طرف دشمن ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در تهدیدات زیستی هیچ کشوری مسئولیت حملات را به‌عهده نمی‌گیرد بنابراین در این زمینه باید سیستم‌های پایش و آزمایش کشور آن‌قدر قوی باشد که قدرت تشخیص بالا رود.

وی تهدیدات پرتوی را از دیگر تهدیدات فناوری پایه دانست و تصریح کرد: کشور ما چون یک کشور هسته‌ای است باید در برابر این تهدیدات خود را مقاوم کند.

سردار جلالی افزود: در کشور ما 7 استان دارای زیرساخت فناوری هسته‌ای است که باید در برابر تهدیدات پرتوی مقاوم سازی شوند.

وی خاطرنشان کرد: چرخه اقدامات پدافند غیرعامل شناسایی تهدیدات، شناسایی آسیب‌پذیری، تحلیل ریسک و اندازه‌گیری آن، شناسایی تهدید سناریو پایه، کاهش آسیب پذیری، مصون سازی، تولید آمادگی، پایش مجدد تهدیدات و به‌روز رسانی پدافندها است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور کلید موفقیت اساسی در پدافند غیرعامل را آموزش و فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: ما بر اساس شناخت تهدیدات و درخواست مقام معظم رهبری رویکرد جدید در پدافند غیرعامل کشور داریم.

تگ ها:
مطالب مرتبط
هویت هیچ جسدی از حادثه اتوبوس نطنز-کاشان شناسایی نشد
هویت هیچ جسدی از حادثه اتوبوس نطنز-کاشان شناسایی نشد
اسامی مصدومین حادثه آتش سوزی اتوبوس جاده نطنز با ۲۱ کشته اعلام شد
اسامی مصدومین حادثه آتش سوزی اتوبوس جاده نطنز با ۲۱ کشته اعلام شد
21 کشته در حادثه تلخ تصادف اتوبوس تهران- کرمان
21 کشته در حادثه تلخ تصادف اتوبوس تهران- کرمان
تبلیغات
loading...
نظرات