پشت پرده دعوت عربستان از ظریفعربستان سعودی روز سه شنبه اعلام کرد وزیر خارجه ایران را به ریاض دعوت کرده و این نشانه آب شدن یخ یکی از خصمانه ترین روابط خاورمیانه در آستانه مذاکرات مهم برنامه هسته ای ایران در وین است.

نت شهر:به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن پست، سعودالفیصل، وزیر خارجه عربستان روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت که این پادشاهی آماده میزبانی از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران «هر زمانی که فکر می کند مناسب است» هستیم و اشاره کرد که ریاض از مذاکره با رقیب قدیمی خود در مورد مسائل مهم مربوط به دو طرف استقبال می کند.

وی در ادامه افزود: «ما آماده میزبانی هستیم و امیدواریم ایران به تلاش ها برای امنیت بخشیدن به منطقه بپیوندد.»

این دعوت در حالی صورت گرفت که طی ماه های اخیر شاهد سیگنال هایی از سوی دو قدرت رقیب برای کاهش تنش هایی که به جنگ در سوریه و دشمنی ها در عراق، لبنان، بحرین و یمن دامن زده، بوده ایم. عربستان سنی و ایرن شیعه در تمام این درگیری ها از طرف مخالف حمایت کرده اند.

با این حال به عقیده دیپلمات ها و تحلیل گران هنوز زود است که این اقدام عربستان را نشانه ای از آغاز روابط حسنه بیشتری که بتواند به ثبات منطقه کمک کند، بدانیم. ایران هنوز واکنشی به این دعوت نشان نداده و هیچ تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ایران سعی کرده موانع با کشورهای سنی حوزه