خواهر گمشده خورشید پیدا شداخترشناسان معتقدند ستاره HD 162826 که در فاصله 110 سال‌نوری از خورشید در صورت‌فلکی هرکول واقع شده، 5 میلیارد سال پیش به همراه خورشید در یک سحابی متولد شده است.

نت شهر:تمام ستارگان از انقباض توده‌های گاز در سحابی‌ها متولد می‌شوند. اخترشناسان معتقدند در گذشته دور، خورشید نیز به همراه هزاران و شاید صدهاهزار ستاره دیگر از سحابی بزرگی متولد شده است، اما طی 5 میلیارد سال گذشته، خوشه ستارگان این سحابی از هم پاشیده و ستارگان آن در این منطقه از کهکشان راه‌شیری پراکنده شده‌اند.

برای یافتن خواهران احتمالی خورشید، اخترشناسان به بررسی مسیر حرکت 23 نامزد احتمالی هم‌خانواده‌های خورشید در آسمان پرداختند. اگر امتداد مسیر حرکت این اجرام در گذشته از نزدیکی خورشید عبور نمی‌کرد، از فهرست نامزدهای احتمالی حذف می‌شدند. علاوه بر این، دانشمندان به بررسی دقیق ترکیب شیمیایی این ستارگان و مقایسه آن با ترکیب خورشید پرداختند. اگر ستاره‌ای واقعا هم‌خانواده خورشید باشد، هم باید مسیر حرکت آن از نزدیکی خورشید بگذرد و هم ترکیب شیمیایی مشابهی با خورشید داشته باشد. در میان ستارگان نامزد، تنها ستاره HD 162826 توانست هر دو شرط را برآورده کند.

این ستاره که با نام HR 6669 نیز خوانده می‌شود، از قدر 6.6 می‌درخشد و مشاهده آن با چشم غیرمسلح عملا غیرممکن است. اما اگر به ابزارهای نجومی مانند تلسکوپ دسترسی دارید، می‌توانید آن را در صورت فلکی هرکول و بین ستارگان تتا-هرکول و یوتا-هرکول مشاهده کنید.

نتایج این تحقیق در آسترونومیکال ژورنال منتشر شده است.

منبع:خبر انلاین

تگ ها:
مطالب مرتبط
 تاثیرات ذرات کهکشانی بر روی زمین
تاثیرات ذرات کهکشانی بر روی زمین
 نشانه های جدید از مولکول های حیات در یک سیاره کوتوله
نشانه های جدید از مولکول های حیات در یک سیاره کوتوله
بار دیگر خورشید بی لکه می شود
بار دیگر خورشید بی لکه می شود
نظرات