سی و دومین رییس دانشگاه تهران کیست؟در دولت یازدهم پس از گذشت بیش از 70 سال از روند انتصابی بودن رییس دانشگاه تهران، پیام تغییر با انتخابی‌شدن این فرایند از دل این دانشگاه شنیده شد.

نت شهر: تغییر روسای دانشگاه‌های کشور پس از تغییر دولت‌ها و وزرا امری طبیعی است، اما وقتی نام دانشگاه تهران - نماد آموزش عالی کشور - مطرح می‌شود، افزایش حساسیت به آن نیز دور از ذهن نیست.

به گزارش ایسنا، دانشگاه تهران تا سال 1321 توسط وزیر فرهنگ مدیریت می‌شد و از آن تاریخ به بعد مدیریت دانشگاه بصورت مستقل و زیر نظر وزارت فرهنگ (علوم )در آمد و از آن زمان تاکنون 31 تن بر کرسی ریاست این دانشگاه تکیه زده‌اند که عبارتند از: دکتر علی اصغر حکمت، دکتر اسمعیل مرآت، دکتر عیسی صدیق علم، سید محمد تدین، دکتر مصطفی عدل، دکتر علی اکبر سیاسی، دکتر منوچهر اقبال، دکتر احمد فرهاد معتمد، دکتر جهانشاه صالح، دکتر پروفسور فضل ا... رضا، دکتر علی نقی عالیخانی، دکتر هوشنگ نهاوندی، دکتر احمد هوشنگ شریفی، دکتر قاسم معتمدی، دکتر عبد الله شیبانی، دکتر محمد ملکی، دکتر حسن عارفی، دکتر علی مهدی زاده شهری، دکتر ابوالقاسم گرجی، دکتر عباس شیبانی، دکتر بهمن یزدی صمدی، دکتر محمد فرهادی، مهندس اسماعیل اوینی، دکتر حسین فروتن، دکتر محمد رحیمیان، دکتر غلامعلی افروز، دکتر محمد رضا عارف، دکتر سید منصور خلیلی عراقی، دکتر رضا فرجی دانا، آیت ا... عباسعلی عمید زنجانی و دکتر فرهاد رهبر.

در دولت یازدهم پس از گذشت بیش از 70 سال از روند انتصابی بودن رییس دانشگاه تهران، پیام تغییر با انتخابی‌شدن این فرایند از دل این دانشگاه شنیده شد.

براین اساس با خداحافظی فرهاد رهبر پس از شش سال از سکانداری دانشگاه، محمدحسین امید، عضو هیات علمی این دانشگاه و معاون اداری و مالی وزیر علوم به عنوان سرپرستی این دانشگاه ماموریت یافت با تشکیل شورای منتخبین دانشگاه نسبت به انتخاب و معرفی نامزدهای ریاست دانشگاه براساس نظر اعضای هیات علمی اقدام کند.

قابل پیش‌بینی بود که با آغاز تغییرات در دانشگاه تهران حساسیت‌ها نسبت به مسئله انتخاب رییس این دانشگاه بیشتر شود و خبرنگارانی که هر روز از مسئولان وزارت علوم و دانشگاه تهران درباره زمان و نحوه انتخاب رییس این دانشگاه بپرسند. همین موضوع سبب شد تا امید در آن برهه زمانی جزییات انتخاب رییس دانشگاه را به طور کامل بیان کند و با اشاره به تشکیل شورای منتخبین از تمام دانشکده‌های دانشگاه با حدود 50 عضو به ایسنا اظهار کرده بود که این شورا درباره انتخاب رییس تصمیم گیری می‌کند و پس از رای گیری با معرفی سه نفر دارای بیشترین آرا به وزیر علوم یکی از آن‌ها توسط وزیر به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد.

تشکیل شورای منتخبین طبق برنامه زمانی قبلی انجام شد و محمد رحیمیان از دانشکده فنی، سیدحسین حسینی از دانشکده دامپزشکی، سید محمدعلی موسوی معاون بین‌الملل دانشگاه، محمدحسین امید سرپرست دانشگاه، محمود نیلی‌احمدآبادی و محمود کمره‌ای از دانشکده فنی برای تصدی سمت ریاست این دانشگاه کاندیدا شدند. پس از برگزاری دومین جلسه شورا نامزدهای ریاست برنامه‌های خود را ارائه کرده که موسوی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران از نامزدی ریاست انصراف داد و در نهایت با بررسی شورا رای گیری برای انتخاب رییس و معرفی به وزیر در پنجشنبه گذشته، 18 اردیبهشت صورت گرفت و پاکت‌های آرا به صورت محرمانه به دفتر وزیر ارسال شد.

حال با گذشت حدود یک هفته از جلسه پایانی شورای منتخبان دانشگاه تهران هنوز نام رییس منتخب دانشگاه تهران اعلام نشده هرچند با توجه به اظهارات برخی مقامات مسئول در این وزارتخانه احتما می‌رود نام رییس منتخب دانشگاه تهران پس از معرفی به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید حکم ریاست اعلام شود.

در حالی که شاید این همه محرمانه بودن‌ها می‌تواند حساسیت بیشتر کند، برخی از شنیده‌ها حاکی از انتخاب محمد رحیمیان، عضو هیات علمی دانشکده فنی این دانشگاه است که سابقه یک دوره ریاست دانشگاه تهران را در کارنامه خود دارد، هر چند وزیر علوم این شنیده ها را تایید نکرد و درباره این ادعا به این جمله اکتفا کرد که در این باره چیزی نشنیده است!

تگ ها:
مطالب مرتبط
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
هویت هیچ جسدی از حادثه اتوبوس نطنز-کاشان شناسایی نشد
هویت هیچ جسدی از حادثه اتوبوس نطنز-کاشان شناسایی نشد
تبلیغات
loading...
نظرات