والدین و آشنایی با اینترنتبرای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی اینترنت، آشنایی والدین با شبکه جهانی وب و شبکه های مجازی ضروری به نظر می‌رسد. در واقع برای عملی ساختن این پیشگیری، نیاز است تا میزان آشنایی والدین با اینترنت حتی یک گام هم جلوتر از فرزندانشان باشد. دنیای اینترنت دنیایی مجازی است که در آن رفیق و نا رفیق قابل تشخیص نبوده و چه بسا نارفیقان در لباس رفقا وارد حریم خصوصی فرزندانمان شوند.

در دورانی که می‌توان گفت سرعت پیشرفت فناوری‌های نوین که اینترنت و خدمات وابسته‌اش هم از آن جمله‌اند بیش از هر چیز دیگری رخ می‌دهد، پدر و یا مادری که با این فناوری‌ها بیگانه باشد متحمل ضررهای بیشتری نسبت به پدر و مادری است که مثلاً 30 سال پیش سواد خواندن و نوشتن نداشت (با این وجود می‌توان والدینی که با نحوه کار با اینترنت و خدمات وابسته به آن آشنایی ندارند را بی سواد قلمداد کرد).
برای درک بیشتر ضرورت آشنایی کامل والدین با اینترنت به مقایسه ای مابین شبکه های ماهواره ای و وب سایت‌های اینترنتی می‌پردازیم.
در شبکه های ماهواره ای می‌توان گفت که همه چیز یک طرفه است. در واقع اگر اطلاعاتی همچون اخبار، تبلیغات، فیلم و سریال و ... در اختیار بیننده قرار گیرد، بینندگان فقط به عنوان دریافت کننده اطلاعات هستند و به هیچ وجه نمی‌توانند با شبکه تعامل داشته باشند (مگر در موارد محدودی که از طریق ارتباط تلفنی این کار امکان پذیر است). در نقطه مقابل شبکه های ماهواره ای اینترنت قرار دارد که یک رسانه تعاملی است. به عبارت دیگر فرزندان مان با استفاده از این شبکه جهانی فقط دریافت کننده اطلاعات نخواهند بود بلکه فقط با چند کلیک می‌توانند با فرد و یا سازمانی که به ارائه اخبار، تبلیغات، اطلاعات و ... می‌پردازد ارتباط برقرار سازند.
از اینرو اگرچه فرزندمان پشت لپ تاپ خود حضور فیزیکی دارد اما این در حالی است که در آن واحد می‌تواند در یک مهمانی مجازی که مثلاً در کشور کانادا برگزار می‌شود حضوری غیر فیزیکی داشته باشد (آیا پدر مادری وجود دارد که بدون آگاهی از یک مهمانی و کسانی که که در آن مهمانی حضور دارند آن هم در یک کشور غریب اجازه شرکت فرزند خود را در آن مهمانی بدهند! بعید به نظر می‌رسد.)
با این توضیحات ضرورت آگاهی از اینترنت و خدمات وابسته به آن مثل ایمیل، شبکه های اجتماعی، تالارهای گفتگو (چت آنلاین) و ... کاملاً مشخص است.
در واقع زمانی که خود والدین در اینترنت حضوری فعال داشته باشند و از خدمات آن مثل ایمیل، شبکه های اجتماعی و ... استفاده کنند بهتر و بیشتر با خطرات احتمالی که می‌تواند فرزندان را تهدید کنند آشنا شده و بالطبع راه کاری مناسب را اتخاذ خواهند کرد. به عبارت دیگر پدر و یا مادری که با اینترنت آشنایی نداشته باشد و صرفاً به تبلیغاتی که از سوی رسانه های مختلفی همچون رادیو و تلویزیون پیرامون خطرات اینترنت برای فرزندان منتشر می‌شود اکتفا کند نتیجه این می‌شود که دائماً به فرزند یا فرزندان خود خواهد گفت که در اینترنت مراقب خود باشد و با هر کسی دوست نشو! کلیشه ای که شاید بارها و بارها از زبان افراد زیادی شنیده باشیم. با گفتن حرف‌هایی از این دست چه قدر احتمال دارد که بتوانیم حضور فرزندانمان را روی شبکه مجازی به حضوری بی خطر تبدیل کنیم.
راه کارهای پیشنهادی برای آشنایی و حضور بیش از پیش والدین و به طور کلی بزرگ سالان در شبکه اینترنت از این قرارند:
1. حتماً خود را ملزم کنیم که فیش‌های آب و برق و تلفن و ... را از طریق اینترنت پرداخت کنیم.
2. سعی کنیم تا حد امکان برای خرید شارژ تلفن همراه از سایت‌های معتبری که در این زمینه به ارائه خدمات می‌پردازند استفاده کنیم.
3. هر چند وقت یک بار اقدام به خرید اینترنتی کنیم.
4. حتماً ایمیل داشته باشیم و سعی کنیم تا حد ممکن با دوستان و همکاران از طریق ایمیل ارتباط برقرار سازیم.
5. اگر فرزندان در شبکه های اجتماعی حضور دارند شما هم در چنین شبکه‌هایی عضو شده و حتماً جزو Friend List فرزندان باشید.
6. با خدمات گفتگوی آنلاین آشنا باشیم.
7. حتماً با فناوری‌هایی از قبیل موبایل و تبلت و اپلیکیشن های مرتبط با آن‌ها و همچنین روش‌های اتصال به اینترنت از طریق این فناوری‌ها آشنا باشیم.
8. در جریان اخبار مرتبط با اینترنت و خدمات وابسته به آن باشیم و ...
این موارد تنها به عنوان بخشی از مهم‌ترین کارهایی است که والدین می‌توانند برای وارد کردن اینترنت به زندگی روزمره خود انجام دهند. حال ممکن است این سؤال برای خوانندگان پیش بیاید که مثلاً ضرورت خرید اینترنتی برای والدین چیست؟ در واقع زمانی که اقدام به یک خرید آنلاین می‌کنیم ممکن است با چالش‌های مختلفی رو به رو شویم که از آن جمله می‌توان به پرداخت وجه و عدم دریافت کالا، مواجهه با سایت‌های کلاه‌برداری، ارسال کالایی بر خلاف انتظار، عدم پشتیبانی فروشگاه آنلاین و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.
در واقع زمانی که والدین با چالش‌هایی از این دست مواجه شوند مسلماً به فکر چاره بوده تا مشکل به وجود آمده را رفع کنند. در اینجا است که برتری پدر یا مادری که خود به استفاده از خدمات اینترنتی می‌پردازد نسبت به والدینی که با خدمات دنیای مجازی بیگانه است مشهود می‌گردد. به عبارت دیگر والدینی که خود در شبکه جهانی وب حضور دارند با فرصت‌ها، مزیت‌ها و امکانات این شبکه از یک سو و همچنین با تهدیدها، مضرات و خطرات این شبکه از سوی دیگر آشنا بوده و به جای استفاده کردن از پندهای کلیشه ای می‌توانند به طور موثر و عملی اقدام به راهنمایی فرزندان خود نمایند.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
قیمت و مشخصات فنی سوبارو BRZ مدل ۲۰۱۹، اعلام شد
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
موتور جستجوی گوگل چین، شماره تلفن کاربر را ضمیمه نتایج جستجو می‌کند
سرویس‌های اسنپ تریپ، مستربلیط، رسپینا 24 و سپهر 360 فیلتر شدند
سرویس‌های اسنپ تریپ، مستربلیط، رسپینا 24 و سپهر 360 فیلتر شدند
تبلیغات
loading...
نظرات