در 4 اکتبر سال 1957 اتحاد جماهیر شوروی ماهواره ای تحت عنوان اسپاتنیک (Spotnik) را به فضا فرستاد که در آن زمان شوروی از ارسال آن ماهواره هیچ هدف خاصی را دنبال نمی‌کرد بلکه این ماهواره فقط شروع به چرخیدن حول کره زمین کرده و رادیوهای قرار گرفته روی آن چند سیگنال را به زمین مخابره کردند.

امریکایی‌ها این اقدام شوروی را زنگ خطری برای شبکه های ارتباطی خود قلمداد کردند و متوجه شدند که شوروی دارای قدرتی است که می‌تواند شبکه‌های ارتباطی آمریکا را توسط موشک‌های بالستیک و دوربرد خود از بین ببرد. به عبارت دیگر اگر شوروی فقط با یک موشک به شبکه مخابراتی امریکا حمله می‌کرد، کل سیستم مخابرات امریکا مختل شده و مثلاً اگر رئیس جمهور وقت آمریکا می‌خواست حمله اتمی متقابل را دستور دهد، می‌بایست از یک شبکه تلفنی استفاده می‌کرد که قبلاً توسط روس‌ها منهدم شده بود. دولت امریکا در پاسخ به این اقدام روس‌ها به خود آمده و به جای سرمایه گذاری روی ساخت ماشین‌های بزرگ و تلویزیون‌های جدید و تکنولوژی‌هایی از این دست، سرمایه کشور را روی پروژه‌هایی همچون ناسا و موسسه پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته در وزارت دفاع امریکا که تحت عنوان “ARPA” شناخته می‌شود متمرکز نمود.
در واقع هدف از تاسیس موسسه ARPA پژوهش و آزمایش برای پیدا کردن روشی بود که بتوان از طریق خطوط تلفنی، کامپیوترها را به هم مرتبط نمود به طوری که چندین کاربر بتوانند از یک خط ارتباطی مشترک استفاده کنند و در اصل شبکه‌ای بسازند که در آن داده‌ها به صورت خودکار بین مبدأ و مقصد حتی در صورت از بین رفتن بخشی از مسیرها جا به جا و منتقل شوند. در اصل هدف “ARPA” ایجاد یک شبکه اینترنتی نبود و فقط یک اقدام احتیاطی در مقابل حمله احتمالی موشک‌های اتمی دوربرد بود به طوری که این شبکه همچون یک تار عنکبوت باشد و هر کامپیوتر قرار گرفته در آن از مسیرهای مختلف بتواند با دیگر کامپیوترها ارتباط داشته باشد و اگر یک یا چند کامپیوتر روی شبکه یا ارتباط بین آن‌ها از کار افتاد مابقی کامپیوترها باز هم بتوانند از مسیرهای تخریب نشده با هم ارتباط برقرار کنند.
در اوایل دهه ۶۰ میلادی دانشمندی از دانشگاه ام آیتی امریکا طی مقالاتی، پایه کار اینترنت امروزی را بنا نهاد. با توجه به طرح پیشنهادی وی اطلاعات و داده‌ها به صورت قطعات و بسته‌های کوچکی تقسیم شده و هر بسته با آدرسی که به آن اختصاص داده می‌شود به مقصد خاصی فرستاده می‌شود. به این ترتیب بسته‌ها مانند نامه‌های پستی می‌توانند از هر مسیری به مقصد برسند چرا که شامل آدرس گیرنده هستند و در مقصد بسته‌ها مجدداً یکپارچه شده و به صورت یک بسته اطلاعاتی کامل در آمده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع چنانچه چنین ساختاری برای این شبکه ارتباطی جدید در نظر گرفته نمی‌شد، این شبکه هم همچون شبکه مخابرات امریکا آسیب پذیر می‌شد و در صورت منهدم شدن بخشی از این شبکه مابقی شبکه هم از کار می‌افتاد.
در حقیقت دانشمندان دانشگاه ام آیتی از عملکرد سلول‌های مغزی انسان به عنوان الگو استفاده کردند با این استدلال که وقتی سلول‌های مغزی از بین بروند، شبکه عصبی دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کند و مسیر دیگری را در مغز انتخاب می‌کند. از دید دانشمندان این امکان وجود داشت که شبکه‌ای با تعداد زیادی اتصالات برای ارتباط ایجاد شود تا در صورت نابودی بخشی از آن، شبکه مد نظر همچنان به صورت مجموعه‌ای به هم پیوسته کار کند.
تاریخ تولد اینترنت به طور رسمی اول سپتامبر ۱۹۶۹ است زمانی که یک کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا پیامی تحت عنوان LOGIN را برای کامپیوتر دیگری در دانشگاه استنفورد مخابره کرد به طوریکه ابعاد هر یک از کامپیوترها اندازه یک خانه کوچک بود. با این اتصال، انقلابی در نحوه صدور اطلاعات در دنیای ارتباطات رخ داد که نتیجه آن را امروز همگی شاهد هستیم. پس از آنکه آزمایش‌های مختلف سودمندی آنرا مشخص کردند، سایر بخش‌های دولتی و دانشگاه‌های پژوهشی تمایل خود را به وصل شدن به این شبکه یکپارچه اعلام کردند و در نهایت ارتباطات الکترونیکی به صورت روشی موثر برای دانشمندان و دیگران به منظور استفاده مشترک از داده‌ها در آمد.
در سال 1991 آقای تیم برنز لی که یک برنامه نویس سوئیسی بود تحول عظیمی در تحقیقاتی که تا آن زمان صورت گرفته بود به وجود آورد و نتیجه آن که شبکه جهانی وب یا همان WWW که امروزه با آن سر و کار داریم را پایه گذاری کرد. در واقع آقای لی بر این باور بود که اینترنت صرفاً نباید جهت ارسال و دریافت داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد بلکه می‌توان آن را به عنوان ابزاری برای ارائه اطلاعات مختلف قلمداد کرد که هر کسی می‌تواند با اتصال به این شبکه اطلاعات مختلف را در اختیار گیرد.
از آن پس محققین و دانشمندان بسیاری روی این شبکه جهانی کار کردند که از آن جمله می‌توان به محققین دانشگاه ایلی نویز اشاره کرد که اولین مرورگر وب را تحت عنوان "موزاییک" که بعدها به نت اسکیپ تغییر نام داد طراحی کردند. از آن پس کاربران اینترنت می‌توانستند با استفاده از این مرورگر اقدام به مشاهده مقالات و تصاویر قرار گرفته روی اینترنت کنند. در نهایت شرکت‌های تجاری هم فضا را برای حضور خود در دنیای اینترنت فراهم دیده و شروع به ساخت وب سایت‌هایی کردند که از آن طریق می‌توانستند کالا و خدمات خود را به دست مشتریانشان برسانند.
غالباً در گفتگوهای روزمره از دو واژه "وب" و "اینترنت"، به اشتباه بدون تمایز زیادی استفاده می‌شود، اما این دو واژه معانی متفاوتی دارند. اینترنت یک سامانه ارتباطی جهانی برای داده‌ها، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که رایانه‌ها را در سراسر جهان را به یک دیگر متصل می‌سازد. در مقابل، وب یکی از خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود و برای ارتباط از شبکه اینترنت بهره می‌جوید. وب مجموعه ای از نوشته های به هم پیوسته(web page) است که به کمک ابر پیوندها و آدرس جهانی(URL) به یکدیگر پیوند خورده‌اند.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
ماجرای کم فروشی اینترنت چیست؟
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
۳ پیام‌رسان داخلی برای مکاتبات اداری معرفی شدند
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
مودم های 5G اپل در راه هستند | جزییات مودم های فایو جی جدید اپل
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )