بعضی روزها که از خواب برمی خیزیم حس خوبی نسبت به آن چیزی که در آینه می بینیم نداریم. برای خیلی از ما شاید ناراضی بودن از وضع ظاهری بدنمان عادتی شده که همواره با آن زندگی کرده ایم. بسیار پیش آمده که به خودمان در آینه نگاه کرده ایم و خودمان را دوست داشته ایم و خیلی وقت ها هم از خودمان متنفر بوده ایم. پذیرفتن خودمان همانگونه که هستیم کار دشواری است. تکنیک هایی که اینجا بیان شده در زمانی که نسبت به خودمان حس خوبی نداریم  به ما کمک می کنند.

 

 

 

به خودتان گوش کنید
وقتی حس می کنید که حس خوبی نسبت به بدن خود ندارید فورا به جای خلوتی بروید که بتوانید به صدای درونتان گوش کنید. گوش کردن به خودتان و شنیدن صدای ضربان قلبتان باعث می شود حس بهتری در پوست خود داشته باشید. ویوین اینلی کاندیدای دکتری عصب شناسی در دانشگاه لندن در تحقیقاتی اعلام کرده اشخاصی که می توانند ضربان قلب خود را بشنوند کمترنسبت به خودشان نگاه انفعالی دارند. «اگر مردم بتوانند سری به درون خود زده و بدنشان را احساس کنند، حس خوبی نسبت به آنچه که در درونشان اتفاق می افتد دارند و کمتر خودشان را به شکل یک شیء تصور می کنند.»
به نکات مثبت و دوستداشتنی خودتان توجه کنید
هرگاه بیش از حد روی ظاهرتان و آنچه که در مورد آن دوست ندارید تمرکز می کنید، چشمانتان را ببندید و همه ی چیزهای مثبتی که در خود دارید را به ذهن تان بیاورید. دنیس مارتز، دکتر روانشناس کلینیک سلامت یو استاد دانشگاه توصیه می کند نکات دوست داشتنی و مثبت خود را بشناسید. مثلا موها یا ناخن های عالی تان، یا دندان های زیبای تان. در لحظاتی که از خودتان متنفر هستید انجام چنین کاری آسان نیست اما بالاخره یک چیزی در خودتان پیدا می کنید که آن را دوست داشته باشید.
طور متفاوتی در آینه نگاه کنید
برای بهبود بخشیدن به تصوری که از ظاهر خودتان دارید باید ذهن خود را آموزش دهید که چطور نسبت به بدن شما مثبت فکر کند. به این معنی که به انتقادات روزانه ای که از بدن خود می کنید پایان دهید و یاد بگیرید چطور با تحسین به خودتان نگاه کنید. گفتنش آسان است اما در عمل کار ساده ای نیست. یک روش می تواند این باشد که همیشه به تصویر خود در آینه لبخند بزنید و برای خود بوس بفرستید! این رفتار به ظاهر خنده دار باعث می شود حس دوست داشته شدن و دیده شدن پیدا کنید و همین خنده دار بودنش حس و حال شما را بهتر می کند. روی آینه تان یادداشت های مثبت و انرژی بخشی بچسبانید که روزانه ویژگی های فوق العاده ی شما را به یادتان بیاورد.
تحرک داشته باشید
نه به خاطر وزن کم کردن یا داشتن اندامی بهتر بلکه فقط به دلیل بهتر شدن تصوری که از بدنتان دارید ورزش کنید. تحقیقات نشان داده کسانی که با ورزش کردن نه وزن خود را کاهش داده و نه قوی تر شده اند هم به اندازه ی همان کسانی که از طریق ورزش به وزن دلخواهشان رسیده اند حس مثبتی نسبت به بدنشان پیدا کرده اند. به عبارت دیگر ورزش حتی اگر به قدر کافی نباشد و هیچ تغییری در بدنتان ایجاد نکند به شما کمک می کند حس بهتری نسبت به بدنتان داشته باشید. مطالعات نشان داده است کسانی که به طور مستمر ورزش می کنند تصور بهتری نسبت به بدن خود دارند. با ورزش کردن، کمتر بر وضعیت ظاهری بدنتان تمرکز می کنید و بیشتر به توانایی های که بدنتان دارد پی می برید.
شکرگزار باشید
وقتی ذهنتان درگیر نقص های ظاهری بدنتان می شود چنان در کاستی های خود غرق می شوید که انگار هیچ جنبه ی مثبتی در شما وجود ندارد. یکی از راه های رها شدن از این درگیری ذهنی این است که خودتان را مجبور به تهیه ی لیستی از تمام ویژگی های مثبتی کنید که در خودتان می بینید و به خاطر آن ها شکرگزار هستید. شکرگزار بودن علاوه بر اینکه به شما یادآوری می کند همه ی زندگی شما فقط در بدن ظاهری تان خلاصه نمی شود، فواید بسیار دیگری هم دارد. هرچند که همین یادآوری نیز بسیار ارزشمند و مفید است. رابرت امانز استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، که در زمینه ی شکرگزاری مطالعات و تحقیقات زیادی انجام داده به این نتیجه رسیده است که افراد شکرگزار بیشتر مراقب خودشان هستند و بیشتر در فعالیت هایی که برای حفظ سلامتی مفید هستند از قبیل ورزش مستمر، رژیم غذایی سالم و آزمایشات پزشکی مستمر مشارکت دارند. و همانطور که گفته شد ورزش و فعالیت بیشتر باعث می شود حس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید.
به موسیقی گوش کنید
در سال 2013 در مجله ی Frontiers in Psychology مقاله ای منتشر شد حاوی اینکه موسیقی می تواند حس و حال شما را بهبود بخشد، و این دقیقا همان چیزی ست که شما هنگامی که حس خوبی نسبت به بدنتان ندارید به آن نیاز دارید. داشتن لیستی از موسیقی های شاد و گوش کردن به آن ها به سرعت حس و حال شما را تغییر می دهد. مهم این است که موسیقی حال شما را بهتر کند. گوش دادن به موسیقی هایی که شاد نیستند نیز در زمان مناسب خودشان می توانند کمک کننده باشند اما در چنین موقعیتی موسیقی هایی را انتخاب کنید که شاد باشند، ریتم تندی داشته باشند و ملودی شان مشخص و قابل پیش بینی باشد.
دوباره تصمیم بگیرید
هرگاه حس کردید به بدنتان به قدر کافی توجه ندارید و نسبت به پوستتان حس خوبی ندارید دوباره تصمیم بگیرید که با بدنتان مهربان باشید. لیستی از کارهایی را که می توانید در راستای کمک به خودتان انجام دهید تهیه کنید. مثل رقص، خوردن غذاهایی که حس خوبی به شما می دهد، خندیدن بیشتر و غیره. داشتن یک برنامه و تصمیم به انجام آن گرفتن حال شما را بهتر می کند و باعث می شود کمتر روی کاستی های ظاهر فیزیکی خود تمرکز کنید.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )