آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان نشست عادی نمایندگانش با ایران با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: در این نشست پیشرفت ها در باره اجرای اقدامات عملی توافق شده قبلی با ایران بررسی شد.

 

نت شهر: نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در یک نشست فنی با نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت کردند.

سرپرستی هیات ایرانی در این نشست را «رضا نجفی» نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به عهده داشت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از پایان این نشست در بیانیه ای که روی پایگاه اطلاع رسانی نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد منتشر کرد، نوشت: در این نشست فنی، پیشرفت ها در باره اجرای اقدامات عملی توافق شده در سه ماه پیش بر اساس چارچوب همکاری دو جانبه، بررسی شد.

بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی صراحت دارد که «ایران چند اقدام را عملی کرده است و برخی از فعالیت های مرتبط با آنها ادامه دارد».

بر اساس این بیانیه، گفت و گو و بررسی ها در باره اقدامات عملی اضافی که باید در مراحل بعدی اجرا شود، در جریان است.

در باره این نشست و نتایج آن اطلاعات بیشتری از سوی دو طرف مذاکره کننده منتشر نشده است.

این نشست پیش از آغاز اجلاس هسته ای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با نمایندگان گروه 1+5 در وین برگزار شد.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه و رییس مذاکره کننده هسته ای ایران روز سه شنبه تهران را به مقصد وین پایتخت اتریش ترک کرد تا حساس ترین دور مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را در 10 سال گذشته رقم بزند.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، امیر حسین زمانی نیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه ایران از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هستند.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان در پایان سومین دور مذاکرات خود در وین اعلام کردند که طرفین در دور چهارم گفت و گوها از 23 تا 26 اردیبهشت ماه وارد تدوین پیش نویس سند توافق نهایی خواهند شد.

تحلیلگران و صاحبنظران سیاسی از توافق نهایی ایران و غرب به عنوان توافق قرن یاد کرده اند.

عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه که دستکم در سه تیم متفاوت مذاکره کننده هسته ای ایران از یک دهه گذشته تاکنون حضور داشته، در باره احتمال توافق نهایی با 1+5 می گوید: تا جایی که به ما مربوط است، امیدواریم. اگر طرف مقابل جدیت و حسن نیت ما را پاسخ دهد، امیدواریم به نتیجه برسیم. اما هر اتفاقی می تواند روی دهد.

تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه که از سال 1368 تا 1388 همواره در مهمترین و پرچالش ترین مذاکرات مربوط به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، از قطعنامه 598 تا مذاکرات هسته ای حضور داشته، در باره توافق نهایی معتقد است: بدبین نیستم. ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم. اگر قرار است به توافقی برسیم، باید همه تحریم ها برداشته شود و این به عهده آمریکایی ها و اروپایی ها است که کار خود را انجام دهند.

منبع: ایرنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )