خارجی‌ها به چه خرافاتی باور دارند؟مردم نقاط مختلف دنیا باورهای خرافی یا ضد آن را در مضامینی مشترک قبول دارند.

 

به گزارش مهر، دبیر دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور ضمن ارائه آمار دوسالانه دهم، از ورود کشتی تایتانیک به عنوان یکی از نمادهای خرافی بدشانسی بین‌المللی به جشنواره امسال خبر داد.

 

سید مسعود شجاعی طباطبایی، رئیس خانه کاریکاتور و دبیر دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور در مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه کاریکاتور که، نهم در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد‌ گفت: دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران گرچه با تاخیر برگزار شد، اما با توجه به جایگاه ارزنده این جشنواره در دنیا تلاش شد تا علی‌رغم از دست دادن زمان، کیفیت ارائه آن لطمه نبیند. این دو سالانه در حال حاضر یکی از معتبرترین رویدادهای هنری ایران و جهان محسوب می‌شود که در دنیای کاریکاتور، بعد از دو دهه برگزاری آن، به خوبی شناخته شده و زمینه‌ساز رشد کمی و کیفی کاریکاتور در ایران شده است.

 

وی اشتراکات مردم دنیا در مورد خرافه‌پرستی را یکی از موضوعاتی دانست که در این دوسالانه نمود پیدا کرده و توضیح داد: مردم نقاط مختلف دنیا باورهای خرافی یا ضد آن را در مضامینی مشترک قبول دارند. موضوعات خرافی همچون رد نشدن از زیر نردبان، اعتقاد به شوم بودن گربه سیاه، اعتقاد به شگون شبدر چهار پر و اعتقاد به نحسی عدد سیزده از این جمله بود. نمادهای دیگری همچون کشتی تایتانیک به عنوان نماد بدشانسی و یا کف‌بینی، فال‌گیری و نعل اسب از جمله این موضوعات بودند.

 

در ادامه مراسم برگزیدگان معرفی شدند. در بخش کاریکاتور با موضوع آزاد سعید فرهنگیان(ایران)، لسلی ریکاردی(اروگوئه) و امیرحسین سازور(ایران) اول تا سوم شدند و تندیس دو‌سالانه و به ترتیب جایزه 2000، 1500 و 1000 دلاری دریافت کردند. جوایز اول تا سوم بخش کمیک استریپ با موضوع موقعیت دشوار به مهدی علی‌بیگی(ایران)، ولادیم کونو پلیانسکی(روسیه) و احمت ایکانات(ترکیه) اهدا شد. در بخش کاریکاتور با موضوع آزاد جایزه اول تا سوم به مهدی علی‌بیگی(ایران)، کارلوس هیرزوئلو(کوبا) و پابلو لوپز(اروگوئه) رسید. تورسیوس(اسپانیا)، ابوالفضل بهرامی(ایران) و سعید فرهنگیان(ایران) جایزه اول تا سوم بخش طراحی کاراکتر گربه ایرانی را دریافت کردند. در بخش کارتون با موضوع خرافه‌پرستی جایزه اول تا سوم به پاول کوژینسکی(لهستان)، بهرام ارجمندنیا(ایران) و سعید صادقی(ایران) اهدا شد.

 

از حواشی این برنامه می‌توان به بدون مجری بودن آن اشاره کرد. در ابتدای برنامه فیلمی پخش شد که در آن کاریکاتوریست‌ها در موقعیت‌های طنز درباره دوسالانه و موضوعات آن بخصوص موضوع خرافه‌پرستی سخن و خاطره گفتند و تصاویری از روند دوسالانه پخش شد.

 

مطالب مرتبط
تصاویر جذاب و دیدنی روز | عکس های  دیدنی از سرتاسر نقاط جهان
تصاویر جذاب و دیدنی روز | عکس های دیدنی از سرتاسر نقاط جهان
زندانی کردن زن در صندوق عقب | مردی که زنش را در داخل صندوق عقب حبس کرده بود
زندانی کردن زن در صندوق عقب | مردی که زنش را در داخل صندوق عقب حبس کرده بود
واکنش امام جمعه مشهد در مورد شایعات اخیر  |  واکنش آیت الله علم الهدی به دخالت در اغتشاشات
واکنش امام جمعه مشهد در مورد شایعات اخیر | واکنش آیت الله علم الهدی به دخالت در اغتشاشات
نظرات