تغذیه ی سالم تا حد زیادی با زمان بندی درست برای خوردن غذا در ارتباط است. 

درست است که کالری غذا در زمان های مختلف تغییری نمی کند اما زمانی را که برای مصرف کالری ها در نظر می گیرید بر سوخت و ساز بدن شما و میزان سیر شدنتان تاثیر گذاشته و بر جذب یا سوزاندن کالری موثر است. کنترل وزن بدن به رابطه ی پیچیده ی بین محرک های سوخت و ساز بدن بستگی دارد، محرک هایی چون مغز، هورمون ها، ناقل های عصبی و یا فرآیندهای سوخت و سازی بدنتان و اگر هرکدام از این عوامل اینگونه استنباط کند که شما در طول روز با کمبود کالری مواجه هستید، سوخت و ساز را کاهش داده، اشتها را زیاد می کند و بدین طریق کاهش وزن شما را به تعویق می اندازد.

بنابراین آسیاب به نوبت! اول از همه صبحانه بخورید. نه بعد از آنکه به محل کارتان رسیدید بلکه همان اول صبح. توصیه شده است که تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب صبحانه تان را خورده باشید. چه بهتر است اگر بتوانید در این یک ساعت مقداری آب هم بنوشید. این کار به بدنتان نشان می دهد که نیازی به ذخیره کردن انرژی یا همان کالری نیست، در نتیجه سوخت و ساز کاهش پیدا نمی کند. اگه معده ی شما به هنگام صبح یاری نمی کند و نمی توانید صبحانه بخورید حداقل مقداری آب بنوشید. به یاد داشته باشید که هرچقدر بیشتر صبحانه خوردن را به تعویق بیندازید دیرتر کالری خواهید سوزاند.
بین وعده های غذایی و میان وعده ها (که شامل پروتئین است) بیش از سه ساعت وقفه نیندازید. این کار باعث می شود قند خون شما در طول روز در حالت تعادل قرار گرفته، سوخت و سازتان افزایش یابد و انرژی بیشتری داشته باشید.
هنگامی که خورشید غروب می کند میزان خوردن شما نیز باید کاهش یابد. تجربه نشان داده است که کسانی که قبل از ساعت هفت و نیم شب شام خود را میل نموده اند نسبت به کسانی که دیروقت شام می خورند وزن بیشتری کم می کنند و برای روز بعد نیز انرژی بیشتری دارند. سوخت و ساز بدن شما حدودا از ساعت چهار بعد از ظهر به بعد شروع به کند شدن می کند و تا زمان خواب شما به کمترین میزان خود می رسد.
البته هیچ برنامه ی غذایی مشخصی وجود ندارد که کاهش وزن شما را تضمین کند اما اگر به دنبال لاغر شدن هستید توصیه شده که وعده های غذایی سنگین تر را زودتر در طول روز مصرف کرده و وعده های غذایی سبک تر را دیرتر مصرف کنید. خوشبختانه اگر صبحانه ی خود را سالم و کافی بخورید برنامه ی غذایی ادامه ی روزتان خود به خود تنظیم شده و به کاهش وزن شما کمک زیادی می کند.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )