مذاکره‌کنندگان هسته‌ای راهی شهر توریستی اروپایی می‌شوند البته نه به قصد مراکز تفریحی‌اش و نه دیدن کلیسای 800 ساله‌اش که همه توریست‌ها را جلب خود می‌کند، آنها بعد از آخرین رایزنی‌ها در تهران، برای به نتیجه‌رسیدن بر سر توافق نهایی راهی مذاکره در شهر وین می‌شوند.

نت شهر: عصر سه‌شنبه، شام کاری محمد‌جواد ظریف و کاترین اشتون برگزار می‌شود تا آخرین سنگ‌هایشان را از هم وا بکنند، از صبح چهارشنبه تا جمعه ماراتن مذاکره شروع می‌شود؛ مذاکره‌ای که هیچ پالسی از موفقیت یا عدم موفقیت آن مشاهده نمی‌شود.

ایستگاه مقصد، نزدیک است
مذاکره‌کنندگان هسته‌ای این‌بار شاید با دلخوشی کمتری راهی محل مذاکره ‌می‌شوند، در یک‌ماه گذشته تخریب‌ها، توهین‌ها به نام آنچه «دلواپسی» می‌نامند، نتیجه کار نفسگیر آنها را نشانه رفته ‌است. «توافق ژنو» که از سوم آذر، به مدت شش‌ماه بین ایران و کشورهای 1+5 منعقد شد، توانست از وضع تحریم‌جدید علیه تهران پیشگیری کند، اگرچه نتوانست از سختگیری بر سر اجرای تحریم‌های پیشین، پیشگیری کند. یکی دیگر از دستاوردهای این توافق، بازگشت مبلغ 4/2میلیارددلار از پول‌های بلوکه‌شده نفت ایران در حساب‌های آمریکایی بود که مخالفان این توافق، آن را ناچیز می‌پندارند. گویا قرار نیست به یاد بیاورند که در 10 سال اخیر، مذاکره پشت مذاکره، بدون نتیجه و حتی بدون اطلاع از آنچه در مذاکره می‌گذشت، در اخبار جولان می‌داد. حالا قطار هسته‌ای به ایستگاه‌های مقصد نزدیک می‌شود، اگرچه راه دراز است و شاید جزییات مدت‌ها وقت بگیرد اما این ایستگاه، مقطع مهمی خواهد بود. تا ژوئن (تیرماه) و پایان زمان 6ماهه توافق ژنو، فرصت زیادی باقی نمانده، یا توافق نهایی در این زمان باید انجام گیرد یا اینکه، فرصت توافق ژنو، تمدید شود. موضوعاتی که احتمالا در این دور مذاکره باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

نگفته‌ها بیش از گفته‌ها
سید‌عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، به بیانی دیگر، زبان گروه مذاکره‌کننده است و اغلب خبرها را به خبرنگاران می‌رساند. همانقدر که سیاست خارجی را خوب می‌فهمد، سیاست داخلی را هم می‌داند. او روز گذشته دو گفت‌وگو داشته، اما چیزی از آنچه قرار است در مذاکره بگذرد، نگفته ‌است. تنها خبر داده «در دور جدید مذاکرات درباره همه موضوعات گفت‌وگو می‌کنیم تا بحث‌های گذشته را به‌صورت توافق درآوریم.»آنها در دور سوم مذاکره در وین نیز اعلام کردند اکنون بر سر همه موضوعات یک‌بار گفت‌وگو شده تا موضوعی مذاکره‌نشده باقی نمانده باشد. در دور دوم مذاکره در وین موضوعات گفت‌وگو اعلام شد؛ همکاری‌های هسته‌ای، تحریم‌ها، رآکتور اراک و غنی‌سازی. اما در دور سوم مذاکره هیچ موضوعی به‌عنوان موضوع مذاکره اعلام نشد. اگرچه طرف 1+5 تمایل دارد که موضوع موشک‌های بالستیک را جزو موضوعات مورد گفت‌وگو در مذاکرات هسته‌ای قرار دهد، مذاکره‌کنندگان ایرانی اعلام می‌کنند که تنها بر سر موضوع برنامه هسته‌ای مذاکره می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند تا مظاهر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران را به طرف مذاکره خود نشان دهند تا در مقابل رفع نگرانی از آنها، تحریم‌های یک‌سویه و ظالمانه کشورها به‌ویژه آمریکا که اقتصاد ایران را نشانه گرفته، لغو شود. هدفی که رییس‌جمهوری را مجبور می‌کند خطاب به مخالفان توافق بگوید «اگر کسی از تحریم خوشش می‌آید، استدلال بیاورد.»عراقچی هم گفته «در این دور از مذاکرات وارد نگارش متن خواهیم شد.»

مذاکره ایران با آژانس و 1+5
اما تنها مذاکره‌کنندگان هسته‌ای میهمان این روزهای وین نیستند «کارشناسان سازمان انرژی اتمی هم برای ادامه گفت‌وگوها در چارچوب موضوعات قبلی راهی وین شده‌اند.» این خبر را بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی داده. این‌ مذاکرات و دیدارها، در قالب همکاری‌های فنی سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که برای ادامه تبادل نظر درباره موضوعات همکاری از جمله هفت اقدام مرحله دوم همکاری‌های ایران و آژانس امروز در وین انجام می‌شود. همچنین براساس مذاکرات و توافق صورت‌گرفته میان ایران و آژانس در زمستان 1392 تاکنون 13 اقدام از سوی ایران در راستای رفع ابهامات و سوالات باقیمانده آژانس درباره مسایل گذشته هسته‌ای ایران انجام شده است. به گزارش ایسنا، مدیرکل آژانس در آخرین گزارشش درباره ایران نسبت به همکاری ایران در چارچوب توافق مذکور ابراز خرسندی کرد و به ارایه گزارش از شش اقدام صورت‌گرفته از سوی ایران در اولین مرحله از همکاری‌های داوطلبانه دوجانبه پرداخت. عباس عراقچی درباره مذاکرات ایران و آژانس در وین با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه مذاکره رسمی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداریم، گفت: این جلسه بین کارشناسان ایران و آژانس یک جلسه معمولی و غیررسمی است که در نمایندگی ایران در وین صورت می‌گیرد. مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و کارشناسان سازمان انرژی اتمی، آخر هفته پرکاری دارند.

منبع: شرق

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )