مهمترین دستور کار «نواز شریف» در سفر به تهران چیست؟توجه مطبوعات پاکستانی به سفر نخست وزیر این کشور به تهران و بحث درباره طرح موضوع خط لوله گازی ایران به پاکستان، تأکید ایران و اسلوونی بر ارتقای روابط در حوزه اقتصادی، تجهیز یک ناوشکن ایرانی به پهپاد و موشک کروز و امضای یادداشت تفاهم میان یک دانشگاه ایرانی و یک دانشگاه کویتی، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

نت شهر: به گزارش تابناک ، در آستانه سفر نخست وزیر پاکستان به تهران، بخشی از مطالب مطبوعات و رسانه های بین المللی، به ویژه مطبوعات منطقه به این موضوع اختصاص یافته است. در این زمینه، روزنامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان با انتشار مطلبی هدف نواز شریف از سفر به تهران را تلاش برای بهبود روابط میان ایران و پاکستان عنوان کرده است. این روزنامه اشاره می کند که نواز را در این سفر، هیئتی عالیرتبه متشکل از شخصیت هایی از جمله وزیر اقتصاد و وزیر نفت و منابع طبیعی این کشور همراهی می کنند. به نوشته این روزنامه، تعیین تکلیف پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، از جمله دیگر دستور کارهای سفر نواز شریف به تهران است.

در همین زمینه، یعنی خط لوله گازی ایران به پاکستان، روزنامه «پاکستان تودی» اظهارات سفیر پیشین ایران در این کشور را بازتاب داده که گفته پاکستان انتخاب دیگری به جز تکمیل پروژه خط لوله مذکور ندارد. به نوشته این روزنامه، محمد ابراهیم طاهریان گفته اسلام آباد جایگزین دیگری به جز خط لوله گازی ایران به این کشور ندارد و بنابراین، گزینه ای نیز به جز تکمیل این خط لوله در مقابل خود نمی بیند. وی با اشاره به عمل نکردن پاکستان به تعهداتش درباره این خط لوله گفته ادامه این روند، زیان مالی قابل توجهی برای این کشور به همراه خواهد داشت، زیرا ناچار خواهد شد در آینده همین پروژه را با هزینه بیشتری احداث نماید.

اما در مطلب دیگری درباره روابط دوجانبه ایران با دیگر کشورها، خبرگزاری «ترند» از عزم ایران و اسلوونی برای توسعه روابط اقتصادی میان خود خبر داده است. این خبرگزاری اشاره می کند که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در دیدار با یانکو وبر، همتای اسلوونیایی خود خواستار ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور شده و گفته: «پیشنهادات مطرح شده برای توسعه پیوندهای دوجانبه، قابل قبول است». به گفته وی، مجلس ایران برای ارتقای روابط دو کشور همه گونه همکاری را انجام خواهد داد. وبر نیز در این دیدار گفته اگرچه اسلوونی کشوری کوچک است، اما موقعیت راهبردی آن در مرکز اروپا، موقعیت خوبی را برای حضور شرکت های ایرانی در بازارهای اروپا فراهم می کند.

در میان دیگر مطالب، خبرگزاری چینی «شین هوا» به موضوع رونمایی از یک ناوشکن پیشرفته در ایران پرداخته است. این خبرگزاری به نقل از امیر دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می نویسد ایران به زودی از ناوشکن جماران که مجهز به پهپاد و موشک های کروز است، رونمایی خواهد کرد. در این مطلب به نقل از دریادار سیاری آمده: «ما از سال پیش از فناوری پهپادها در نیروی دریایی استفاده می کردیم و اکنون توانسته ایم ناوشکن دماوند را به پهپادهای شناسایی و جنگی مجهز کنیم». وی گفته این ناوشکن هم اکنون در حال گذراندن آخرین آزمایش هاست.

در نهایت، در مطلبی علمی- فرهنگی، خبرگزاری کویت از امضای یادداشت تفاهمی میان یک دانشگاه این کشور با یک دانشگاه ایرانی خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، رئیس «دانشگاه کویت» روز گذشته یادداشت تفاهمی را با رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به امضا رسانده تا بر اساس آن، تبادلل استاد و دانشجو میان دو کشور از روند بهتری برخوردار شود. به گفته رئیس دانشگاه کویت، امضای این تفاهم نامه در راستای سیاست های کلی این دانشگاه مبنی بر برقراری پیونهای دوستانه با نهادهای آموزش عالی در سطح منطقه قرار دارد. 

تگ ها:
مطالب مرتبط
تروریست ها در 2 کشور حاشیه خلیج فارس سازماندهی شدند
تروریست ها در 2 کشور حاشیه خلیج فارس سازماندهی شدند
اسکای‌نیوز: داعش مسئولیت حمله تروریستی اهواز را بر عهده گرفت
اسکای‌نیوز: داعش مسئولیت حمله تروریستی اهواز را بر عهده گرفت
ر. م عضو هتاک شورای شهر نیشابور کیست | ماجرای اهانت رضا مهرداد عضو شورای شهر نیشابور
ر. م عضو هتاک شورای شهر نیشابور کیست | ماجرای اهانت رضا مهرداد عضو شورای شهر نیشابور
تبلیغات
loading...
نظرات