فناوری نانو یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن ۲۱ محسوب می‌شود که انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر ایجاد خواهد کرد؛ به طوری‌که جامعه جهانی در پی گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است.

نت شهر:فناوری نانو به دنبال بررسی تولید و بکارگیری ساختارهایی است که اندازه آنها کوچکتر از 100 نانومتر است. نسبت یک نانومتر به یک متر، مانند نسبت یک فندق است به کره زمین. یک نانومتر یک میلیاردیم متر است. فناوری نانو یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن ۲۱ محسوب می‌شود که انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر ایجاد خواهد کرد؛ به طوری‌که جامعه جهانی در پی گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است.

جمهوری اسلامی ایران نیز همگام با جامعه جهانی از سال 1380 در جهت بهره برداری از قابلیت‌های فناوری نانو فعالیت های خود را آغاز نموده است. حرکت توسعه فناوری‌نانو در کشور از سال 1382 با ایجاد ستاد ویژه‌ توسعه فناوری‌نانو ادامه یافت و در سال 84 با تصویب سند راهبرد آینده، عزم جدی کشور برای توسعه این فناوری با نگاهی بلندمدت شکل گرفت.


در طول سال‌های اجرای سند راهبرد آینده، فعالیت‌های متنوعی برای توسعه این فناوری و دستیابی به اهداف کلان کشور دنبال شده است و دستاوردهای خوبی را برای کشور به ارمغان آورده‌است، و این حرکت از سوی فعالان توسعه فناوری کشور و دیگر کشورهای اسلامی و منطقه، تقدیر و الگوبرداری شده‌است.

در سال های اخیر نیز، حرکت ایران به سوی توسعه بیش از پیش فناوری نانو، باعث شد تا ایران در سال 2012 به عنوان دوازدهمین کشور دنیا در تولید علم در زمینه فناوری نانو مطرح شده و به عنوان رتبه اول بلامنازع در منطقه و کشورهای اسلامی، حدود نیمی از تولید علم نانو در جهان اسلام را در اختیار داشته باشد. تا سال 90 بیش از 3000 عضو هیئت علمی و 3000 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه فناوری نانو در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحقیق و پژوهش هستند و بیش از 7000 پایان نامه تحصیلات تکمیلی در این زمینه انجام شده است.

پذیرفته‌شدن فعالیت‌های ایران در زمینه فناوری نانو از سوی کشورهای دیگر باعث شد تا ایران متولی شبکه فناوری نانو در میان کشورهای عضو اکو شود و به عنوان عضو فعال کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو، سهمی قابل توجه در تدوین استانداردهای بین المللی داشته و به عنوان عضو گروه مشاوران رئیس این کمیته انتخاب شود.

نقطه قوت فعالیت های انجام شده، تولید محصولات مبتنی بر فناوری نانو توسط حدود 45 شرکت بزرگ و کوچک و صادر کردن برخی از محصولات آن‌ها به بازارهای خارجی است. همچنین بیش از 100 شرکت کوچک و متوسط در حال توسعه فناوری برای ورود به بازار هستند. تلاش برای تسریع و تسهیل فرآیند تجاری سازی این محصولات و بهره گیری از قابلیت های فناوری نانو در صنایع بزرگ داخلی، از جمله برنامه ها و دغدغه های ستاد جهت دستیابی به اهداف سند راهبرد آینده و تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم با استفاده از فناوری نانو است . اطلاعات کامل توسعه فناوری نانو در ایران به صورت پیوسته در پایگاه الکترونیکی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو می باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )