کره شمالی در آستانه چهارمین آزمایش اتمیکره جنوبی روز جمعه هشدار داد که همسایه شمالی این کشور وارد آخرین مراحل آمادگی برای انجام چهارمین آزمایش اتمی شده است.

نت شهر:کره شمالی در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ به آزمایش "وسایل انفجاری اتمی" مبادرت ورزید که واکنش تند و تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور را به دنبال آورد.

پیونگ یانگ چندی قبل اعلام کرد که در صورت ادامه سیاست های خصمانه آمریکا اقدام به انجام آزمایش اتمی جدید خواهد کرد.

کیم کوان جین وزیر دفاع کره جنوبی گفت که آزمایش چهارم اتمی کره شمالی نزدیک است. این کشور کارهای لازم را برای این اقدام انجام داده و به مرحله نهایی وارد شده است.

وی گفت که کره شمالی امکان دارد هر لحظه دست به آزمایش اتمی بزند. این بستگی به تصمیم رهبری کره شمالی دارد.

وزیر دفاع کره جنوبی این امکان را نیز داد که کره شمالی جنگ روانی راه انداخته باشد چون در این زمینه خبره است. به همین خاطر در زمینه آزمایش اتمی تاریخ دقیقی اعلام نمی کند.

آخرین آزمایش اتمی کره شمالی فوریه سال گذشته میلادی انجام شد.

سئول پیش بینی کرده است آزمایش اتمی چهارم کره شمالی در منطقه پونگ گیه ری انجام شود که آزمایش های قبلی نیز در این منطقه صورت گرفته است.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به کره جنوبی از چین خواست ˈمانع تحرکات خطرناک کره شمالیˈ شود، اما تحلیلگران چینی می گویند که پکن قدرت جلوگیری از تحرکات پیونگ یانگ را ندارد .

کره جنوبی و آمریکا اعلام کرده اند اگر کره شمالی دست به آزمایش جدید اتمی بزند، این کشور مشمول تحریم های بیشتری خواهد شد.

خبرهای رسیده از کره شمالی نشان می دهد این کشور در روزهای گذشته موتورهای یک موشک قاره پیمای بالستیک مدل کی ان - 08 را آزمایش کرده است.

چین خواستار آرامش همه جوانب ذی ربط در شبه جزیره کره شده و از کره شمالی هم خواسته است دست به آزمایش اتمی نزند.

در حالی که چین با ژاپن و فیلیپین در دریای شرقی و جنوبی چین دچار منازعات ارضی است و آمریکا هم حضور نظامی خود را در آسیا و اقیانوس آرام افزایش داده است، آزمایش اتمی جدید کره شمالی می تواند معادلات منطقه ای را بیش از قبل برهم زده و باعث تغییر توازن منطقه ای شود.

درگیری در مرز دو کره
اوایل اردیبهشت ماه درگیری میان دو کره بالا رفت این اتفاق پس از سفر باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به کره جنوبی رخ داد.

کره شمالی این سفر را محکوم کرد و خانم "پارک" رئیس جمهور کره جنوبی را به فاحشه‌ای تشبیه کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا "دلال محبت" اوست.

پس از سفر اوباما بود که کره جنوبی اعلام کرد همسایه شمالی به این کشور اطلاع داده است که تمرین نظامی با مهمات واقعی در نزدیکی دو جزیره  یئون پیونگ و بائن نیونگ در غرب شبه جزیره کره انجام خواهد داد. این مرز دریایی مورد قبول کره شمالی نیست.کره شمالی تهدید خود را عملی کرد و مرز مورد مناقشه را توپ باران کرد

منبع:فرارو

تگ ها:
مطالب مرتبط
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
تبلیغات
loading...
نظرات