نکته دیگری که باعث ایجاد ابهام در ادامه فعالیت شهردار تهران شده و البته خود قالیباف هم با موضع گیری هایی که بویژه در روزای اخیر نسبت به آنها داشته است باعث طرح گمانه زنی ها و تحلیل های فراوانی در محافل خبری نسبت به ادامه کار خود در شهرداری شده، این است که یکسری ابهامات مالی در حوزه کاری وی در شهرداری تهران مطرح می شود. هرچند قالیباف در روزهای اخیر به شدت از طرح چنین موضوعاتی برآشفته و آن را نادرست خوانده است.

نت شهر:در روزها اخیرا موضوع رفتن قالیباف از شهرداری تهران به بحث اصلی اکثر رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب تبدیل شده و البته واکنش هایی که خود شهردار تهران به موضوعات پیرامونش نشان داده، بیانگر مطرح بودن برخی مباحث در خصوص شهرداری تهران است.


به گزارش اعتدال، محمد باقر قالیباف پس از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم همچون سال 84 توفیقی بدست نیاورد، در گفتگوهایی با برخی رسانه ها، ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای رئیس جمهور یازدهم یعنی دکتر حسن روحانی اعلام کرد که با قدرت کارش را در شهرداری تهران بلافاصله پس از پایان رقابت های ریاست جمهوری به وعده اش عمل کرد و در محل کار خود حضور یافت.


البته رئیس دولت یازدهم پیشنهاداتی را برای واگذاری برخی مسئولیت ها در دولت به شهردار تهران و رقیب اصلی اش در انتخابات داشت، اما در نهایت قالیباف تصمیم گرفت تا پایان مسئولیتش در شهرداری باقی بماند پس از آن هم اعضای شورای شهر تهران که تقریبا نیمی از آن را اصلاح طلبان و نیمی دیگر را اصولگرایان تشکیل می دهند، در رقابتی تنگاتنگ و نزدیک بین محسن هاشمی و محمدباقر قالیباف در نهایت رای مثبت را به شهردار فعلی تهران داد، اگرچه عوارض رای منفی الهه راستگو، از اعضای اصلاح طلب شورای شهر به گزینه این طیف برای شهرداری تهران، یعنی محسن هاشمی عوارض و حواشی را ایجاد کرد و این رای در نهایت باعث پیروزی قالیباف در رقابت با فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی شد.


البته در آن زمان هم اصلاح طلبان چند گزینه برای شهرداری داشتند که از جمله آنها 2 محسن یعنی محسن مهرعلیزاده معاون رئیس دولت اصلاحات و رئیس سازمان تربیت بدنی سابق و محسن هاشمی، مدیرعامل اسبق متروی تهران و فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند. البته برخی اصلاح طلبان نظیر همین الهه راستگو که حاضر نشد به گزینه هم طیفی های خود در شورا رای بدهد، بر این عقیده بودند، در صورتی که محسن مهرعلیزاده به عنوان گزینه نهایی اصلاح طلبان برای شهرداری تهران انتخاب می شد، قطعا در رقابت با قالیباف به پیروزی می رسید.


حواشی مربوط به شهرداری تهران پس از شهردار شدن قالیباف ادامه یافت؛ چراکه با پیگیری برخی اعضای شورای شهر که عمدتا از اصلاح طلبان این شورا هم بودند 2 وکیل دادگستری به همراه 2 خبرنگار شکایتی را درباره انتخاب قالیباف برای سومین بار به عنوان شهردار تهران در دیوان عالی کشور مطرح کردند. در شکایت دو وکیل دادگستری آمده بود: به روشنی می‌توان گفت که این قاعدة مهم در اداره شهرها که برآمده از ارادة قانونگزار در سال ١٣٦٩ خورشیدی ‌است و به موجب آن هیچگاه یک شخص نباید بیش از دو دورة چهارساله به سمت شهردار برگزیده شود همچنان به قوت خود باقی و دارای اعتبار است. آنها همچنین تا زمان صدور رای خواستار دستور موقت برای جلوگیری از امضای حکم قالیباف از سوی وزیر کشور شدند. البته این حکم در آن زمان توسط وزیر کشور امضاء شد و احمد مسجدجامعی، رئیس اصلاح طلب شورای شهر تهران هم اعلام کرد: با پیگیری های قانونی که صورت گرفت و امضای حکم آقای قالیباف برای شهرداری تهران از سوی وزارت کشور، وی هیچ منع قانونی برای شهردار بودن ندارد.


ضمن اینکه 6 ماه پس از شکایت وکلا در دیوان عالی کشور در خصوص انتخاب دوباره محمد باقر قالیباف به عنوان شهردار، رای این پرونده از سوی کمیسیون تخصصی دیوان عدالت صادر شد و پیش از آن هم قاضی شعبه درخواست دستور موقت این وکلا را رد کرده بود. البته هنوز هم پیگیری های قانونی در خصوص موضوع شهردار شدن قالیباف برای سومین دوره ادامه دارد.


نکته دیگری که باعث ایجاد ابهام در ادامه فعالیت شهردار تهران شده و البته خود قالیباف هم با موضع گیری هایی که بویژه در روزای اخیر نسبت به آنها داشته است باعث طرح گمانه زنی ها و تحلیل های فراوانی در محافل خبری نسبت به ادامه کار خود در شهرداری شده، این است که یکسری ابهامات مالی در حوزه کاری وی در شهرداری تهران مطرح می شود.هرچند قالیباف در روزهای اخیر به شدت از طرح چنین موضوعاتی برآشفته و آن را نادرست خوانده است.


طرح این حواشی و موضوعات در خصوص شهردار تهران باعث انجام رایزنی و بررسی های مختلف در برخی گروه ها و نهادها بویژه در شورای شهر شده و شنیده می شود که برخی اعضای این شورا در حال انجام تمهیداتی برای پیدا کردن جانشین و جایگزین مناسب در شهرداری تهران هستند.


شنیده شده است که اصلاح طلبان شورای شهر که در انتخاب رئیس شورا توانستند گزینه مورد نظر خود را جایگزین گزینه اصولگرایان کنند، حال در حال رایزنی با گزینه های مختلف برای انتخاب جایگزین قالیباف در شهرداری تهران هستند. اگرچه چند گزینه در این بین مطرح شده اند، اما به نظر می رسد با عدم موفقیت محسن هاشمی در رقابت با قالیباف، اصلاح طلبان شورا، محسن مهرعلیزاده را گزینه مناسبی برای جانشینی قالیباف می دانند و در حال رایزنی با وی برای این موضوع هستند.


در هر حال باید منتظر ماند و دید که حواشی ایجاد شده پیرامون قالیباف باعث کناره رفتن و یا کنار گذاشتن وی از شهرداری تهران خواهد شد یا خیر و اینکه آیا اصلاح طلبان این بار در انتخاب شهردار تهران بر اصولگرایان توفیق می یابند یا قرار است این شورا رئیسی اصلاح طلب و شهرداری اصولگرا داشته باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )