در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱‌‌+ ۵‌ در وین، یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه، فرستاده شدن نامه از سوی وزیر امور خارجه به رئیس‌جمهور در مورد شرایط مذاکرات هسته‌ای را دروغی محض و عاری از حقیقت دانست.

نت شهر:در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ در وین، یک منبع آگاه در وزارت خارجه فرستاده شدن نامه از سوی وزیر امور خارجه به رئیس جمهور در مورد شرایط مذاکرات و زمان احتمالی به نتیجه رسیدن آن را تکذیب کرد.

به گزارش «تابناک»،‌ امروز چهارشنبه، یکی از رسانه‌های داخلی در خبری مدعی شد‌ ‌«پس از چند دور مذاکره برای رسیدن به توافق‌نامه جامع، شنیده‌ها حاکی است که وزیر امور خارجه طی نامه به رئیس‌جمهور اعلام کرده است که برای تمدید توافق نامه شش ماهه آماده باشند؛ بنابراین، احتمال به نتیجه نرسیدن مذاکرات با ۵+۱ وجود دارد‌».

این در حالی است که یک منبع آگاه در وزارت خارجه با توصیه رسانه‌های داخلی به پرهیز انتشار اخباری که بیش از منافع ملی ایران به طرف مقابل کمک خواهد کرد، نگارش چنین نامه‌ای را ادعایی بی‌‌پایه دانست.

ایران و ۵+۱ در چهارچوب توافق ژنو دوره زمانی شش ماهه‌ای را برای اجرای تعهدات متقابل اولیه خود و نیز مذاکره برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای تعیین کردند که البته به احتمال تمدید آن نیز اشاره شده بود. شرایط مذاکراتی مقدماتی برای رسیدن به توافق جامع مثبت بوده و طرفین ابراز امیدواری کرده‌اند که توافق در مدت شش ‌ماهه مورد نظر حاصل شود.

انتشار ادعای نگارش نامه وزیر خارجه به رئیس جمهور در حالی صورت می‌گیرد که علاءالدین بروجردی از نمایندگان مجلس در توضیح چهارچوب تصمیم‌گیری برای مذاکرات هسته‌ای گفته است، ‌«کمیته هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی، یک حلقه از حلقه‌های تصمیم‌گیری در خصوص مذاکرات هسته‌ای و آخرین حلقه جلسه‌ای است که در محضر مقام معظم رهبری تشکیل می‌شود و در آن جلسه چهارچوب مذاکرات نهایی شده و تیم مذاکره‌کننده در‌‌ همان چهارچوب مذاکره می‌کند‌».

با توجه به چهارچوب‌ها و ساختارهای شکل‌گرفته برای ارائه اطلاعات و تصمیم‌گیری برای سیاست‌های هسته‌ای کشور، ارزیابی احتمال توافق یا نرسیدن به توافق هسته‌ای در دوره شش ماهه احتمالا به روش‌های مناسب‌تری صورت گرفته ‌و اعلام نظر در‌باره آن نیازی به نگارش نامه وزیر خارجه به رئیس جمهور نخواهد داشت

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )