گونه نر مرغ شاخه نشین گنجشکی بومی استرالیا توانایی تقلید صدای پرندگان دیگر و انواع صدا ها از جمله بوق ماشین، صدای دوربین، تلفن همراه و .... را داراست و برای جذب گونه ماده به خود، تا حد امکان سعی می کند صداها را با کیفیت تقلید کند.

گونه ماده این پرنده خیلی زیبا و جذاب نیست و توانایی تقلید صدا را ندارند، اما گونه نر با تقلید صدای استادانه اش در فصل جفت گیری ماده ها را به خود جلب می کند. نکته جالب اینجاست که این پرنده پیش از شروع به تقلید و آوازخوانی بر روی سطح صاف زمین تپه ای می سازد و نمایش فوق العاده اش را اجرا می کند همانند یک خواننده راک که برای بینندگان اش در حال اجرای کنسرت می باشد.
با شروع نمایش بر روی تپه، دم 70 سانتیمتری اش را با نمایش گذاشته و این مهمترین بخش نمایش است، با این عمل، گونه نر بیش از 50 درصد توانایی اش را در معرض دید ماده ها می گذارد با این کار ماده ها برای تحسین این زیبایی به طرف پرنده نر کشیده می شوند. این صحنه دقیقاً مانند کنسرتی واقعی است.

blyrebird 2


هنوز برای محققان مشخص نیست چرا برخی از گونه های پرندگان قادر به یادگیری و تکرار صداها با کیفیت بالا هستند. به غیر از این پرنده گونه های دیگری از جمله طوطی، مرغ عشق، کلاغ ...... هستند که در آنها قابلیت تقلید صدا دیده شده است. خانم جینا سلادک عضو موزه پرنده شناسی استرالیا گفت: "اینها همه بخشی از یک زبان می باشند و برای بعضی از گونه ها همانند یک کار تبلیغاتی می باشد. این فرصت خوبی است تا پیرامون آنها نکات زیادی آموخت".
به واسطه عکاسی زیاد در اطراف آنها صدای دوربین بهترین صدایی است که این پرنده می تواند تقلید کند و به جرعت می توان گفت که هر صدایی را که تقلید می کند دیگر فراموش اش نمی شود. در منطقه ویکتوریا بعضی از آنها حتی صدا هایی از جمله اره، تبر، دوربین های قدیمی و ..... را بازسازی کرده و تقلید می کنند. آقای مارتین رابینسون طبیعت شناس موزه استرالیا در سیدنی گفت: " به واسطه استعداد بالا و عکاسی بسیار از آنها این پرنده تبدیل به آرشیوی از انواع صداهای دوربین های عکاسی مختلف شده است."
یک دانشجوی دکترای دانشگاه ملی استرالیا یک فایل صوتی از صدای یک پرنده به نام shrike-thrush را ضبط کرد و سپس تقلید آن صدا را که نر گونه استرالیایی درآورده بود دوباره برای آن پخش کرد در کمال تعجب shrike-thrush فریب خورده و به آن کاملاً واکنش نشان داد.

lyrebird 3


این توانایی شگفت انگیز است، مرغ شاخه نشین گنجشکی استرالیایی مانند دیگر پرندگان مقلد دارای اندامی صوتی به نام سیرینکس می باشد. این اندام در قسمت نای و نایژه ها نزدیک به ریه قرار گرفته و به پرنده اجازه می دهد در لحظه چندین صوت را ادا کند اما این پرنده با دیگر پرندگان آوازخوان تفاوت دارد زیرا دارای عضلات کمتر و انعطاف پذیری بیشتری در حنجره اش می باشد.
این پرنده ای جذاب و شگفت انگیز است و در این سال ها چندین فیلم مستند از آن ساخته شده است. در فیلمی از مستند حیوانات بی بی سی آقای دیوید اتنبور به ستایش این مخلوق زیبا می پردازد و آن را مخلوقی زیبا و بی رقیب در امر آوازخوانی توصیف می کند.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )