در شرایطی 3 سال از پرونده فساد مالی بانکی می‌گذرد که مردم همچنان پاسخ قانع‌کننده‌یی در برخورد با عاملان این پرونده نگرفته‌اند و حتی مسوولانی که آن زمان در متن این موضوع قرار داشتند نیز از این موضوع گلایه دارند.

نت شهر: محمد جهرمی که آن زمان مدیرعامل بانک صادرات بود، این روزها از طولانی شدن روند بررسی پرونده فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی گلایه دارد و می‌گوید من از این موضوع که پرونده بنده مشخص نشده است، ناراحت هستم و مسوولان قضایی باید در این رابطه پاسخ بدهند. بخشی از گفت و گوی نامه‌نیوز با جهرمی را در اینجا می‌خوانید.


آقای جهرمی با حاشیه‌نشینی چه می‌کنید؟

خوش می‌گذرد. خیلی بهتر از متن بودن است. اگر آدم بتواند در متن کاری انجام بدهد، متن بهتر است. در غیر این صورت حاشیه بهتر است.

این حاشیه‌نشینی برای شما که سمت‌های متعددی داشته‌اید و همواره فعال بوده‌اید سخت نیست؟

طبیعی است با تغییر دولت‌ها تعدادی از نیروها جابه‌جا می‌شوند و از تجربیات استفاده نمی‌شود. البته این موضوع در ایران طبیعی است و در کشورهای اروپایی با تغییر دولت، وزیران نمی‌توانند تمام معاونان خود را تغییر دهند و معاونان برنامه‌ریزی نباید تغییر کنند. در ایران این گونه نیست و چون هر گروهی که روی کار می‌آید دوست دارد مجموعه گروه خود را سر کار بیاورد بعضی مواقع تا آبدارچی را نیز تغییر می‌دهند.

از دولت آقای روحانی پیشنهادی برای فعالیت به شما داده نشد؟

خیر، از طرف دکتر روحانی و تیم وی پیشنهادی نداشتم و این موضوع طبیعی است و به آنها حق می‌دهم. هنوز قوه قضاییه پرونده بنده را مشخص نکرده است و حدود 3 سال است که بنده را بلاتکلیف نگه داشته است.

زمان زیادی از پرونده فساد مالی گذشته است. چرا وضعیت آن هنوز مشخص نشده است؟

باید از مسوولان قضایی پرسید. من از این موضوع که پرونده بنده مشخص نشده است، ناراحت هستم اما ناراحت‌کننده‌تر از این موضوع این است که زمانی که با فردی که با فساد مبارزه کرده است، برخورد می‌کنند دیگر کسی نمی‌تواند با فساد مبارزه کند.

شما اگر به جای مسوولان قوه قضاییه بودید چگونه با این پرونده برخورد می‌کردید؟

در این رابطه می‌خواهم در دادگاه صحبت کنم. باید قوه قضاییه با برخورد با فساد اتفاق‌افتاده طوری رفتار کند که از فساد پیشگیری شود. در این موضوع از فساد پیشگیری نشد. قوه قضاییه با شهرام جزایری برخورد کرد و بعد از آن پرونده مه‌آفرید و بابک زنجانی آمد و پرونده‌های زیادی هم وجود دارند که رو نشده‌اند یا در سیستم بانکی و اداری بر آنها سرپوش گذاشته شده است.

از آقای خاوری چه خبر؟

خبری ندارم. بنده تذکرهای فراوانی درباره آقای خاوری دادم اما کسی توجه نکرد. مسوولان خوزستان خیلی خوب پرونده را بررسی کردند اما باید دید چرا آقای خاوری دستگیر نشد.

به نظر شما چرا آقای خاوری دستگیر نشد؟

باید از مقامات قضایی پرسید. من می‌دانم چرا اما دلیل ندارد که بنده آن را مطرح کنم.

شما قبل از اعلام علنی متوجه این فساد مالی شدید؟

ما یک ماه قبل از اعلام عمومی عوامل را دستگیر کرده بودیم. اما عده‌یی دوست داشتند که زودتر این موضوع علنی شود. دست‌های پشت پرده برای ما مشخص نبود و ما می‌خواستیم رسیدگی‌ها کامل شود و 36 روز بعد از بررسی‌ها با مصاحبه مجبور به شفاف‌سازی شدم.

آن زمان با آقای خاوری هم جلسه برگزار می‌کردید؟ نظر آقای خاوری درباره این پرونده چه بود؟

چندین جلسه را با آقای خاوری برگزار کردم. بنده با این جلسات احساس کردم مشکل اصلی خود آقای خاوری و تیم بانک ملی است.

اگر پرونده اعلام عمومی نمی‌شد بهتر نبود؟

من اصلا موافق اعلام علنی نبودم و موافق رسیدگی جدی بودم و خودم هم این موضوع را دنبال می‌کردم و الان هم می‌گویم هر فسادی را هر چقدر علنی کنید اگر رسیدگی سریع انجام دهید آثار مثبت دارد و اگر رسیدگی مانند پرونده ما باشد آثار منفی دارد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )