سوریه همزمان با جنگ داخلی وارد فرآیند انتخابات شده است. انتخاباتی که براساس جدول زمانبندی در 13 خرداد برگزار می شود. پس از اعلام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، 24 نفر از چهره های سایسی ساکن سوریه خود را نامزد انتخابات کردند.  روز گذشته اعلام شد 3 نفر از آن ها تائید صلاحیت شده اند.

نت شهر: بشار اسد، ماهر عبدالحفیظ حجار و حسان عبدالله نوری از افراد تائید صلاحیت شده اند. در این بین اسد و عبدالله شیعه هستند و ماهر سنی مذهب است. براساس قانون اساسی جدید سوریه که در سال 2012 تغییر کرد، رییس جمهور سوریه باید مسلمان باشد. به این ترتیب نامزدهای مسیحیاز گردونه انتخابات کنار گذاشته شدند.

این در حالی است که در قانون اساسی پیشین سوریه که در دوران حافظ اسد پدر بشار اسد تصویب شده بود شرط مسلمان بودن در میان شروط رییس جمهوری وجود نداشت.

مذهب تنها شرط کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سوریه نیست، بلکه شروط دیگری نیز برای نامزدهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری سوریه وضع شد.

این شروط در قالب قانون جدید انتخابات در ماه های اخیر وضع شده است.

این شروط عبارتند از:

    پیش از اعلام نامزدی دست‌کم ده سال در سوریه زیسته‌باشد
    از ۲۵۰ نمایندهٔ مجلس سوریه ۳۵ تن از او حمایت کنند
    ملیت سوری و تبعهٔ کشوری دیگر نبودن، پدر و مادر سوری، همسر سوری
    بهره‌مندی از حقوق سیاسی و مدنی، نداشتن محکومیت‌های جنایی

با این شرایط بسیاری از مخالفان اسد که در خارج از کشور ساکن هستند و به فعالیت علیه رژیم او دست می زنند از گردونه رقابت انتخاباتی حذف شدند.

بسیاری از مخالفان حزبی اسد نیز نتوانستند صلاحیت لازم برای کاندیداتوری را به دست آورند چرا که باید 35 تن از نمایندگان مجلس از یک کاندیدا حمایت کنند.

پارلمان سوریه 250 کاندیدا دارد که از میان آن ها بیش از 160 نفر از اعضای حزب حاکم بعث هستند. حزبی که بشار اسد رهبر آن است طبیعتا این افراد از رهبر حزب خود حمایت انتخاباتی می کنند به این ترتیب  فقط حدود 80 نماینده برای حمایت از دیگر نامزدهای انتخاباتی باقی ماندند.

با وجود اینکه این محدودیت ها در انتخابات ریاست جمهوری سوریه وجود دارد اما این اولین بار است که تمام احزاب می تواند در رقابت انتخاباتی شرکت کنند پیش از این نظام سوریه تک حزبی بود و فقط نامزد حزب حاکم بعث می توانست در انتخابات شرکت کند.

در انتخاباتی که قرار است خرداد ماه برگزار شود سه نامزد با یکدیگر رقابت می کنند در صدر آن ها بشار اسد قرار دارد. می توان گفت دو نامزد دیگر از هر نظر فاصله فراوانی با بشار اسد دارند.

تنها ویژگی این دو کاندیدای انتخابات این است که در اتفاقات سه سال اخیر سوریه و رفتارهای دولت سوریه نقش آفرینی نداشته‌اند، با این حال هر دوی آن‌ها از اعضای پارلمان سوریه هستند.

رقیبان اسد چه کسانی اند؟

1- ماهر عبدالحفیظ حجار
متولد البیاضه از توابع حلب سوریه 46 سال سن دارد.

ماهردارای مدرک "دیپلم عالی" زبان از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حلب است. خاندان وی نیز اصالتا اهل حلب و در حوزه تالیف کتاب های دینی و "افتاء" (فتوا دادن) شهرت داشته اند.

او درسال 1984 به حزب کمونیسم سوریه پیوست و در دانشگاه حلب فعالیت سیاسی خود را به صورت علنی آغاز کرد و در سال 2000 از حزب کمونیسم سوریه جدا شد و ستاد رهبری کمونیست های حلب را بطور موقت تاسیس کرد. ماهر با شماری از سران تشکل های وابسته به حزب کمونیسم در سایر استان های سوریه برای برگزاری اجلاس فوق العاده این حزب فراخوان داد که در سال 2001 بطور غیر علنی در دمشق برگزار شد.

ماهر حجار در سال 2003 با شماری از سران کمونیست سوریه "کمیته ملی اتحاد کمونیسم سوریه" را بنیانگذاری کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوریه تا سال 2011 یکی از سران کمیته مذکور بود. این کمیته در سال 2011 به حزب "الارادة الشعبیة" (اراده ملت) تغییر نام داد و ماهر دبیر شورای این حزب شد.
ماهر عبد الحفیظ در سال 2007 از شهر حلب در انتخابات پارلمانی سوریه شرکت کرد اما رای نیاورد و بطور رسمی به نتایج انتخابات اعتراض کرد.

او در سال 2012 و در اوج بحران سوریه باز هم از حلب واین بار در قالب فهرست جبهه خلق برای تغییر و آزادی در انتخابات پارلمانی شرکت کرد.

ماهر عبدالحفیظ در این انتخابات در میان نامزدهای این شهر رتبه دوم را کسب کرد و راهی پارلمان سوریه شد. او سنی مذهب است.

2- حسان عبدالله النوری
حسان عبدالله النوری متولد دمشق با 54 سال سن در مقایسه با ماهر و بشار مسن تر است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوریه دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه ویسکانسن آمریکا در رشته مدیریت کار است. او دکترای خود را نیز در رشته مدیریت کار – توسعه منابع انسانی از دانشگاه کندی آمریکا اخذ کرد و دارای دیپلم مطالعات پیشرفته در حوزه مدیریت کار و علوم بازرگانی از دانشگاه "روح القدس" لبنان است. حسان دوره لیسانس خود را در دانشگاه دمشق سپری کرد.
او دارای پروانه "مشاوره بین المللی" از شورای مشاوران آمریکا و "مشاور حرفه ای" از بنیاد مشاوران [آمریکا] است.

نوری از سال 2000 تا 2002 وزیر مشاور در زمینه توسعه اداری بود . وی همچنین از سال 1998 تا 2003 عضو پارلمان سوریه بود.

حسان مدتی دبیرکل اتاق صنایع دمشق بوده است. او هم اکنون نماینده دمشق در پارلمان سوریه است.  او متاهل و دارای 5 فرزند است.

انتخاباتی برای پیروزی "اسد"
با نگاهی به سوابق این دو رقیب بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه به نظر می رسد این رقابت، رقابتی است برای پیروزی اسد.

بشار اسد در جای خود باقی خواهند ماند. بیشتر ناظران و تحلیلگران و دیپلمات های غربی  که برای برکنار کردن او تلاش می کنند، همین عقیده را دارند.

چرا که می دانند کنار گذاشتن اسد از سه راه ممکن است:

اول-  فروپاشی دولت با فشار مخالفان: راهی که شاید تا یک سال و نیم پیش بسیاری از ناظران به آن اعتقاد داشتند اما اکنون مشخص شده است این راه مسدود است.

نیروهای وفادار به اسد هر روز به پیشروی  ادامه می دهند مناطق جدیدی را از دست مخالفان بیرون می کشند و موفقیت های تازه ای را پشت سر هم تجربه می کنند.

بشار اسد معتقد است که مسیر بحران در حال تغییر است چون ارتش پیشروی هایی کرده و علاوه بر آن برنامه "آشتی ملی" نیز موفقیت آمیز بوده است.

از طرف دیگر غرب و حتی کشورهای همسایه حامی مخالفان اسد حاضر به حمایت تمام قد از مخالفان مسلح اسد نیستند. درگیری داخلی مخالفان مسلح، داعش و القاعده در سوریه نیز کار را برای آن ها سخت تر کرده است.

دوم- حمله خارجی: گزینه ای که تحققش بیش از پیش دور از ذهن به نظر می رسد. چرا که باراک اوباما و دیگر رهبران کشورهای غربی نشان داده است تمایلی به گشودن جبهه جنگ در سوریه ندارند. آنها از قدرت گرفتن بنیادگرایان بیشتر از رژیم اسد هراس دارند.  کشورهای حامی سوریه به طور خاص روسیه و ایران نیز بارها در برابر تهدید حمله نظامی به سوریه مقاومت کرده اند و از رژیم بشار اسد حمایت کرده اند.

سوم- کنار گذاشتن اسد از طریق مسالمت آمیز و فرآیند نیمه دموکراتیک انتخابات: با توجه به اتفاقات ماه های اخیر، شکست مذاکرات ژنو2، درگیری غرب با روسیه در جبهه اوکراین و از همه مهمتر میل اسد به ماندن و تمایل ایران و روسیه به ادامه حضور او در قدرت کنار گذاشتن مسالمت آمیز اسد از قدرت نیز دور از ذهن است.

حامیان اسد به این نتیجه رسیده اند او تنها گزینه است. تمام نشانه ها از این حکایت می کند که اسد می ماند. اما این سوال وجود دارد که تا کی می ماند؟

انتخابات ریاست جمهوری  سوریه چند هفته دیگر برگزار می شود. پیروز این انتخابات به مدت 7 سال دیگر رییس جمهور سوریه خواهد بود.

با توجه به ترکیب نامزدهای انتخابات و با توجه به این که این انتخابات فقط در مناطق تحت کنترل ارتش سوریه برگزار می شود، باید گفت بشار اسد بی رقیب است. حتی برخی ناطران می گویند او 75 درصد آرای انتخابات را کسب خواهد کرد.

اسد تلاش می کند که با این انتخابات به مخالفان خارجی اش بگوید که پایگاه مردمی دارد و از طرف دیگر مشروعیتی برای ادامه حکومت خود به دست آورد.

شاید همین شرایط است که باعث شده است زمزمه های از تلاش کشورهای غربی برای ممانعت از برگزاری انتخابات در سوریه مطرح شود. برخی منابع خبری می گویند که آمریکا به ایران و روسیه پیغام داده است که اسد تا دو سال دیگر انتخابات برگزار نکند و اما در قدرت بماند.

اگر این پیشنهاد  صحت داشته باشد، باید گفت غرب نیز به دنبال آن است که مانع از تدوام دوران ریاست جمهوری اسد به مدت هفت سال دیگر شود، حتی اگر مجبور شود دو سال به او باج دهد.

منبع: فرارو

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )