یک مقام مسوول در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره رهیافت پادمانی راکتور آب سنگین اراک به جمع بندی رسیدند.

 

نت شهر: این مقام مسوول که خواست نامش بیان نشود افزود: هیات بازرسان آژانس به ریاست «ماسیمو آپارو» مدیر امور پادمانی منطقه B آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز مقامات سازمان انرژی اتمی ایران در مذاکرات دو روزگذشته(دوشنبه) خود که با حضور مسوولان راکتور آب سنگین اراک انجام شد درباره رهیافت پادمانی راکتور اراک به جمع بندی رسیدند.

وی اضافه کرد : گفت و گو درباره رهیافت پادمانی رآکتور اراک یکی از هفت مورد توافقات با آژانس است.

این مقام سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا رسیدن به جمع بندی بدین معناست که بر سر نحوه بازرسی از راکتور اراک توافقی صورت گرفته است؟ اظهارداشت: بله، بر سر نحوه بازرسی از راکتور اراک نیز توافق شد و مشکل خاصی وجود نداشت.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازدید بازرسان آژانس از معدن ساغند و کارخانه اردکان یزد در راستای توافق هفت ماده ای ایران و آژانس براساس برنامه اقدام مشترک ژنو گفت: بازدید بازرسان از معدن ساغند دیروز(سه شنبه) انجام شد و قرار است آن ها فردا از کارخانه تغلیظ اردکان یزد بازدید کنند.

«ماسیمو آپارو» مدیر امور پادمانی منطقه B آژانس بین المللی انرژی اتمی که جمهوری اسلامی ایران در این منطقه است، بامداد دوشنبه وارد تهران شد.

پیش از این، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: سفر آقای آپارو به تهران به منظور گزارش دهی آغاز اجرای گام اول برنامه اقدام مشترک ژنو از سوی جمهوری اسلامی ایران به نهاد تابعه بین المللی خود (آژانس ) است.

این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: گزارش این اقدامات در بازدید روزهای دوشنبه و سه شنبه (15 و 16 اردیبهشت) آقای آپارو از معدن ساغند و کارخانه تغلیظ اردکان یزد به آژانس ارایه خواهد شد.

کمالوندی تصریح کرد که از هفت موضوع مورد توافق ایران و آژانس در راستای همکاری های انجام شده در قالب برنامه اقدام مشترک ژنو بیشتر موارد انجام شده است.

عراقچی: دستیابی به توافق جامع امکان‌پذیر است
وی گفت ایران همچنان به رسیدن به توافق جامع با غرب تا تاریخ ۲۰ جولای امیدوار است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در مصاحبه با یک نشریه انگلیسی گفت «نیروهای تاریکی» سعی در خراب کردن تلاش‌ها برای رسیدن به توافقی تاریخی میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران را دارند.

سیدعباس عراقچی در مصاحبه با خبرنگار روزنامه گاردین در تهران گفت: «نیروهای تاریکی» سعی در خراب کردن تلاش‌ها برای رسیدن به توافقی تاریخی میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران دارند.

وی که پیش از آغاز دور جدید گفتگوهای کارشناسی ایران صحبت می‌کرد گفت ایران همچنان به رسیدن به توافق جامع با غرب تا تاریخ ۲۰ جولای امیدوار است.

اما عراقچی همچنین هشدار داد که موانع زیادی باقی مانده که از آن جمله می‌توان به بی اعتمادی مزمن میان آمریکا و ایران، موضوعات فنی مرتبط حل نشده و تلاش‌های خارجی برای منحرف کردن روند مذاکرات اشاره کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در مصاحبه با گاردین که در محل وزارت خارجه برگزار شد گفت: خرابکارها همه جا هستند کسانی که خواهان توافق نیستند، نیروهای تاریکی وجود دارند که این روند را نمی‌پسندند... روشن است که برخی خواستار حل شدن این مساله به طریقه صلح آمیز و منطقی نیستند.

وی افزود: من نمی‌خواهم از واژه جنگ‌طلبان استفاده کنم اما این افراد خواستار تداوم تنش هستند، بحرانی مداوم در منطقه ما. آن‌ها نمی‌خواهند تحریم‌ها علیه ایران پایان یابد. آن‌ها نمی‌خواهند ایران یک بازیگر بزرگ در این منطقه باشد گرچه حقیقت غیر از این است.

گاردین می‌نویسد عراقچی به کشور خاصی اشاره نکرد اما به نظر می‌رسد هدف از اظهاراتش دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل باشد که معتقد است ایران مخفیانه به دنبال توانایی تسلیحات هسته‌ای است، ادعایی که ایران شدیدا آن را تکذیب می‌کند.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین به جمهوریخواهان راستگرای کنگره آمریکا اشاره کرد که مخالفت خود با توافق موقت که در ژنو حاصل شد را ابراز داشته‌اند.

عراقچی در ادامه تاکید کرد که او و دیگر مذاکره‌کنندگان تیم ایران در داخل با انتقادات روبرو هستند.

وی گفت: مسلما در ایران ما جامعه‌ای تکثر گرا داریم. دیدگاه‌ها و عقاید مختلفی وجود دارد که معتقدند ما به هیچ وجه نباید مذاکره کنیم.

منبع: بیتوته

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )