همزمان با افزایش قابل توجه تیراژ تولید خودرو در فروردین‌ماه، رفع ممنوعیت شماره‌گذاری برخی خودروها و افزایش واردات خودرو، خودروسازان از کاهش و متعادل شدن قیمت خودرو در بازار خبر می‌دهند.

 

به گزارش نت شهر به نقل از جام جم آنلاین، با وجود اعلام دولت مبنی بر تخصیص ارز مبادله ای به صنعت خودرو، قیمت خودرو در 10 روز اخیر در بازار افزایش یافت. برخی فعالان بازار خودرو علت این افزایش قیمت را کاهش عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان و توقف ثبت نام برای تحویل فروش فوری خودرو از سوی آنان اعلام کردند.

در همین حال منع شماره گذاری برخی خودروها که استاندارد مصرف سوخت یورو4 نداشت نیز مزید برعلت شد تا قیمت ها در بازار افزایش یابد.

از سوی دیگر، درخواست های پی درپی خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو و تعلل شورای رقابت یا شورای سیاستگذاری قیمت خودرو برای تعیین فرمول یا اعلام موضع در این باره باعث شد که بازار به لحاظ روانی در نگرانی و بلاتکلیفی به سر برد و همین موضوع باعث دامن زدن به رشد قیمت ها شود، اما از دیروز همزمان با اعلام خودروسازان مبنی بر کاهش و متعادل شدن قیمت ها اخبار پراکنده ای مبنی بر رفع موانع ورود خودرو به بازار در حال نمایان شدن است که این نشانه ها احتمال کاهش قیمت خودرو را افزایش داده است. با این حال برای قضاوت نهایی در این باره باید چند روزی صبر کرد.

رشد قابل توجه تولید و واردات خودرو در فروردین

در اولین نشانه، تولید انواع خودرو در فروردین امسال 72.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته خودروسازان و کارشناسان، این افزایش تولید علاوه بر افزایش دادن ورود خودرو به بازار باعث کاهش هزینه های تولید و افت قیمت می شود.

براساس جدیدترین آمارهای رسمی تولید انواع خودرو در فروردین امسال با رشد 72.7 درصدی از 23 هزار و 473 دستگاه در فروردین 92 به 40 هزار و 531 دستگاه افزایش یافته است.

در این مدت تولید انواع خودروهای سواری نیز با رشد 69.2 درصدی از 20 هزار و 641 دستگاه در فروردین 92 به 34هزار و 923 دستگاه افزایش یافته است.

فروردین امسال تولید انواع وانت با رشد 106.9 درصدی از 2606 دستگاه در فروردین 92 به 5393 دستگاه افزایش یافته است.

تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده نیز با افزایش 3 درصدی از 203 دستگاه در فروردین 92 به 209 دستگاه در فروردین 93 افزایش یافته است.

در همین حال واردات خودروی سواری به کشور در فروردین 93 نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 348.35 و 344.9 درصد افزایش نشان می دهد.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی طی فروردین 1393 مبلغ 22 هزار و 682 دلار بود که نسبت به سال گذشته با کاهش 0.8 درصدی مواجه شده است.

قیمت خودرو در بازار تعدیل می شود

در همین حال معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا با بیان این که مشکلات ایجاد شده در روند شماره گذاری موجب شد در قیمت بازار نوساناتی ایجاد شود، گفت: با رفع این مشکل و تحویل خودروها به مشتریان از هفته جاری، به طور قطع قیمت ها در بازار تعدیل خواهد شد.

محمدعلی قادری با اعلام آغاز شماره گذاری و عرضه خودروها به بازار از هفته جاری، افزود: تمام خودروهای تولیدی سایپا پس از تولید وارد بازار می شود و امکان نگهداری بیش از یک هفته از سوی خودروسازان وجود ندارد.

وی اظهار کرد: تیراژ تولید گروه خودروسازی سایپا در فروردین 93 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته و خودروهای تولیدی در سطح نمایندگی ها توزیع شده و منتظر شماره گذاری و تحویل به مشتریان در اقصی نقاط کشور است.

قادری تصریح کرد: اکنون روزانه 2000 دستگاه خودرو در سایپا تولید و روانه بازار می شود و امکان نگهداری این تیراژ خودرو در پارکینگ بیش از یک هفته وجود ندارد.

معاون بازاریابی و فروش سایپا افزود: برای نگهداری هردستگاه خودرو 25 متر مربع فضای پارکینگی مورد نیاز است که اگر خودروسازان بخواهند تولیدات خود را در پارکینگ نگهداری کنند به میلیون ها مترمربع فضای پارکینگی نیاز خواهند داشت که چنین چیزی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

آغاز اختصاص پلاک 93 به خودروهای وارداتی

از سوی دیگر، پلیس راهنمایی و رانندگی شماره گذاری خودروهای وارداتی را که تا ابتدای فروردین امسال وارد کشور شده است آغاز کرد.

براساس جدید ترین اخبار به دست آمده، شماره گذاری خودروهای وارداتی با پلاک 93 فعلا مختص خودروهایی است که تا ابتدای فروردین امسال وارد گمرک شده است.

البته بخشی از خودروهای وارداتی که تا ابتدای فروردین امسال از گمرک ترخیص شده بود در سال گذشته شماره شد و تعدادی از آنها که در انبارها باقی مانده بود نیز در حال شماره گذاری با پلاک سال 93 است.

فعالان بازار خودرو پیش بینی می کنند که ورود این خودروها به بازار تاثیر مثبتی بر تعدیل قیمت این محصولات خواهد داشت ضمن آن که قیمت خودروهای وارداتی موجود در بازار با پلاک 92 نیز تحت تاثیر ورود این خودروها کاهش خواهد یافت.

با وجود آغاز شماره گذاری خودروهای وارداتی که تا ابتدای فروردین امسال وارد گمرک شده ، هنوز مجوز شماره گذاری خودروهای وارداتی برای سال جاری تمدید نشده است.

اما با پایان یافتن مراحل اداری مربوط به تمدید مجوز کلی شماره گذاری خودروهای وارداتی در سال 93، شماره گذاری خودروهایی که پس از فروردین امسال وارد کشور شده است نیز آغاز خواهد شد. تا آن زمان پلیس راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از کاهش بیشتر عرضه و بروز شوک قیمتی در بازار شماره گذاری خودروهای وارداتی را که تا ابتدای فروردین امسال وارد گمرک شده است آغاز کرده است.

مذاکره 10 ساعته مدیرعامل پژو در ایران

مدیر عامل ایران خودرو و مدیر عامل پژو فرانسه در مذاکره سنگین 10 ساعته در تهران، ابعاد جدید همکاری های مشترک را بررسی کردند.

در مذاکره بین هاشم یکه زارع و ماکسیم پیکا، اجرای تعهدات گذشته از سوی شرکت پژو و انتقال دانش فنی و طراحی و تولید خودروهای مشترک و ساخت داخل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.مدیرعامل ایران خودرو در گفت وگو با فارس در مورد این جلسه ده ساعته اظهار کرد: در این جلسه درمورد تولید دو محصول جدید روی دو پلتفرم متفاوت، به عنوان نقطه شروع کار صحبت شد.

هاشم یکه زارع ادامه داد: در ابتدا این محصولات به صورت CBU به کشور وارد خواهد شد و هر زمان که در مورد تولید آن به نتیجه برسیم، در مدت 11 ماه محصول جدید به مرحله تولید و عرضه در بازار خواهد رسید.

وی تصریح کرد: قرار شد تولید خودروهای مشترک با شرکت پژو با تمرکز بر موتور های کم مصرف صورت گیرد و موتور این خودروها از نظر استاندارد آلایندگی بتواند حداقل استانداردهای پنج سال آینده اروپا را جوابگو باشد.

تولید 206 ایرانی ادامه می یابد

مدیر عامل ایران خودرو با بیان این که تولید پژو 405 از سال95 متوقف خواهد شد، گفت: تولید پژو 206 ایرانی ادامه خواهد داشت و این کار توسط ایران خودرو انجام می شود.

وی با بیان این که تولید خودروهای هیبریدی و برقی نیز جزو محورهای مذاکره با شرکت پژو بود، افزود: کار مشترک با پژو با تولید دو محصول سواری آغاز و بزودی مشخصات این محصول اعلام خواهد شد.

وی با بیان این که قبلا مونتاژ کاری محصولات پژو در ایران انجام شده است، گفت: سعی داریم در قرارداد های جدید منافع ملی مدنظر باشد و تجربه قبل تکرار نشود.

وی ادامه داد: به مسئولان شرکت پژو اعلام کردیم که یا در چارچوب مورد نظر ما عمل یا این که بازار ایران را فراموش کنند.

یکه زارع تأکید کرد: به مدیر عامل پژو اعلام کردیم که این شرکت تنها شریک خارجی ایران خودرو نخواهد بود و علاوه بر آنها، یک شریک تجاری غیرفرانسوی قوی نیز خواهیم داشت.

وی افزود: اشتباه تاریخی که قبلا صورت گرفت و در کنار شرکت پژو، یک شریک فرانسوی دیگر نیز در کنار ایران خودرو قرار گرفت، تکرار نخواهد شد و از یک شریک غیرفرانسوی استفاده خواهیم کرد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )