فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: امروز آمریکایی‌ها و همه دنیا می‌دانند یکی از اهداف عملیاتی ما، از بین بردن نیروی دریایی آمریکاست.

 

نت شهر: دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، در گفتگو با فارس به تشریح برخی موضوعات مهم داخلی، بین‌المللی و دفاعی پرداخت که متن این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

* آمریکا مواظب‌ترین کشور دنیا در خلیج فارس است

سردار فدوی در ابتدای این گفتگو با اشاره به اوضاع منطقه و تهدیدات نظامی آمریکایی های علیه ایران گفت: امریکایی‌ها در سالهای گذشته به هیچ وجه در شرایطی نبودند که بخواهند موضوع تهدیداتی نظیر اقدام نظامی علیه ایران را حتی مطرح کنند؛ مسایل سیاسی را مطرح کردند اما در حوزه نظامی این توان را ندارند.

وی با بیان اینکه آمریکا مواظب‌ترین کشور جهان است که در خلیج فارس، تیری به اشتباه شلیک نشود، تصریح کرد: اگر کسی که اطلاعی هم از اوضاع خلیج فارس ندارد، همراه بچه‌های ما به این منطقه برود، می‌فهمد که آنها (آمریکایی‌ها) کاملا در موضع انفعال هستند و مواظبند تا اتفاقی نیفتد چون در آن صورت، در ابعاد بسیار وسیعی ضرر خواهند کرد.

* ژاپن و آلمان مستعمره آمریکا هستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: وضع آمریکایی‌ها پس از جنگ جهانی دوم، آنقدر خوب بود که حتی به دیگر کشورها کمک هم می‌کرد که این امر سلطه سیاسی و رسانه‌ای را در پی داشت اما آنها می‌دانستند که در اواخر دهه 90 میلادی همین کشورها که آن روز تحت سلطه آمریکا بودند، دیگر زیر بار حرف او نخواهند رفت؛ کشورهایی نظیر ژاپن، آلمان، اتریش، فیلیپین، کره جنوبی و ... که البته همین الان هم به نوعی مستعمره آمریکایی‌ها هستند.

« شما نگاه کنید، هنوز در ژاپن قانون اساسی که آمریکایی‌ها ابلاغ کردند، اجرا می‌شود و حالت کاپیتولاسیون در این کشورها هنوز برقرار است.»

فدوی ادامه داد: آمریکایی‌ها فهمیده بودند که ابزار قدیمی اعمال قدرتشان در آینده از کار خواهد افتاد و برای جایگزین آن پیش‌بینی‌هایی کردند چون می‌دانستند که حمله نظامی به کشورها دیگر کارساز نخواهد بود.

* امام(ره) ابهت آمریکا را فروریخت

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) این روال آمریکایی‌ها و اعتبار آنها را بر هم زد و ابهتشان را شکست، اظهار داشت: امروز دیگر آنها به لحاظ اقتصادی نیز این امکان را ندارند و دیدیم که در سال 88 میلادی ژاپن در وضعیتی قرار گرفت که تراز اقتصادی آن از آمریکا بالا زد و این را بروز هم دادند.

این فرمانده عالیرتبه نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: اما ژاپنی‌ها می‌دانستند که چون 80 درصد انرژی آنها از خلیج فارس می‌آید، آمریکا اگر چند ماه جلوی انتقال این انرژی را بگیرد، ژاپن به عصر حجر برمی‌گردد و برای بقیه کشورها هم همینطور بود.

فدوی، سلطه آمریکا بر کشورهایی نظیر آلمان، کره‌جنوبی، ژاپن، ایتالیا و... را بسیار تحقیرآمیز دانست و افزود: شما ببینید قانون کاپیتولاسیون در یک کشور آنقدر تحقیرآمیز است که وقتی می‌خواستند در ایران آن را اجرا کنند، حضرت امام(ره) آنقدر عصبانی شد که روالی را راه انداخت که به سقوط نظام شاهنشاهی انجامید اما ما می‌بینیم این کاپیتولاسیون امروز هنوز در کشورهایی مانند ژاپن ادامه دارد که البته هم ژاپنی‌ها و هم آمریکایی‌ها ترجیح می دهند آن را مطرح نکنند چراکه نمی‌خواهند احساسات مردم را برانگیزند.

* برخورد تحقیرآمیز آمریکا با غربی‌ها در جلسات 5+1

وی با ذکر خاطره‌ای اظهار داشت: آقای جلیلی (دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی) می‌گفت در جلسات ما با 1+5، نماینده آمریکا در حضور ما آنقدر تحقیرآمیز با نمایندگان کشورهای غربی صحبت می‌کرد که گویی  با نوکرش صحبت می‌کند و این خیلی برای ما تعجب‌انگیز بود البته در مقابل روسیه و چین اینطور رفتار نمی‌کردند اما با صراحت در مقابل کشورهای غربی چنین برخوردی را بروز می‌دادند.

* ارتش آمریکا می‌خواست از چابهار تا امیدیه اهواز مستقر شوند

فدوی تصریح کرد: آمریکایی‌ها از پیش از انقلاب برنامه‌ریزی کرده بودند که در آینده سربازان آمریکایی بر سر چاه‌های نفت حضور فیزیکی داشته باشند و مبنای اصلی آنها نیز شمال خلیج فارس بود و برای جنوب این منطقه اصلا فکری نکرده بودند. آنها در حقیقت می‌خواستند از چابهار و کُنارک تا امیدیه در خوزستان مستقر شوند که برای همین هم اقدام به ساخت شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی کردند. مثلا در کُنارک مجموعه بزرگی است که در ظاهر برای یکی از تیپ‌های ارتش شاه ساخته می‌شد اما در حقیقت آنها می‌خواستند خودشان آنجا مستقر شوند.

* بزرگترین حجم کار مهندسی آمریکا در منطقه

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب در ایران، این روند تغییر کرد و با محوریت عربستان پیش رفت بطوریکه آمریکایی‌ها بالاترین حجم کار مهندسی‌ای را که ارتش کشورشان در دنیا انجام داده در عربستان کردند که به قدری هزینه‌بر بود که در مجلسین آمریکا نیز مورد انتقاد قرار گرفت و حتی مسئول مهندسی ارتش آمریکا را فرا خواندند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: آمریکایی‌ها برای اینکه وانمود کنند این شهرک‌ها را برای عربستانی‌ها می‌سازند، مجتمع‌ها را به سبک زندگی مردم این کشور ساختند. مسئول مهندسی ارتش آمریکا در کنگره گفته بود که مثلا خانه‌ها را به صورت حیاط‌دار که متناسب برای افرادی بود که 4 زن دارند می ساختند تا کسی شکی نکند.

فدوی ادامه داد: ما همان اوایل انقلاب سند این سخن را از کتابخانه کنگره آمریکا پیدا کردیم یعنی زمانی که اینترنت هم وجود نداشت اما ما خیلی زود به این مدارک رسیدیم.

* ادامه جنگ عراق علیه ایران به نفع غربی‌ها بود

وی با اشاره به ایام جنگ تحمیلی با بیان اینکه این جنگ نه بین ایران و عراق بلکه میان ایران و آمریکا صورت گرفت، اظهار داشت اکثر قریب به اتفاق تحلیلگران غربی و امریکایی می‌گفتند این جنگ غالب و مغلوب نخواهد داشت. البته طول کشیدن این جنگ نه‌تنها برای غربی‌ها ضرری نداشت بلکه در 13 مورد فایده نیز برای آنها در پی داشت.

این فرمانده ایام دفاع مقدس ادامه داد: یکی از این منافع این بود که انقلاب اسلامی را 8 سال با کشوری درگیر کردند که با توجه به درصد بالای شیعیان در آن، اولین کشوری بود که می‌توانست تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران قرار بگیرد.

* 2 اجازه ویژه آمریکا به عراق برای جنگ با ایران

فدوی خاطرنشان کرد: اما با عملیات والفجر8 (که هنوز هم هیچ کشوری توان انجام چنین عملیاتی را ندارد)، همان تحلیلگران گفتند که این جنگ قطعا غالب و مغلوب خواهد داشت و یقینا عراق در این جنگ غالب نخواهد بود. از همینجا بود که آمریکایی‌ها خودشان مستقیما وارد جنگ شدند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: در این مقطع، آمریکایی‌ها به عراق 2 اجازه دادند؛ یکی اینکه جنگ شهرها را گسترش دهند و با موشک شهرهای ایران را بزنند و دوم، دست عراق را در خلیج فارس باز گذاشتند تا هرچه منافع در خلیج فارس متعلق به ایران است بزنند و گفتند که در مقابل حملات ایران از شما دفاع می‌کنیم.

* تفاوت میزان صادرات نفت ایران در جنگ و ایام تحریم

فدوی تصریح کرد: در همان ایام، آمریکایی‌ها به دنبال این بودند که صادرات نفت ایران به صفر برسد و در برخی مواقع در زمستان 65 نیز صادرات نفت ایران زیر 100 هزار بشکه شد در حالی که در اوج تحریم‌ها فروش نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه نرسید، قیمت نفت در حالی که در دنیا 18 دلار بود در ایران به 6 دلار رسید که می‌توانست تاثیرات وحشتناکی بر جنگ بگذارد.

* ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس طی 2 ماه به 86 فروند رسید

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به سرعت وارد صحنه شدند و تعداد ناوهای جنگی‌شان در خلیج فارس ظرف 2 ماه، به 86 فروند رسید در حالی که امروز تعداد ناوهای آنها در خلیج فارس حدود 20 فروند است.

فدوی افزود: بعدها با حمله عراق به کویت، آمریکایی‌ها به عنوان منجی کویت وارد شدند و آمدند که در این منطقه مستقر شوند و علی‌رغم بیش از 10 سال کار مهندسی‌ای که برای استقرار 450 هزار نیروی خود کرده بودند، دیدند که این میزان کار کم است و حتی مناطقی را در شرق عربستان اجاره کردند.

* دعوای ایران و آمریکا بر سر حق و باطل است

وی افزود: آنچه مهم است، دعوای آمریکا با ما بر سر دنیا، اقتصاد، نفوذ سیاسی و حتی فرهنگی نیست بلکه ماهیت این جنگ، جنگ حق و باطل است که هیچگاه کنار هم قرار نمی‌گیرند.

این فرمانده عالی‌رتبه نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در سال 91 میلادی یک میلیون نفر نیروی آمریکایی در منطقه حضور داشتند در حالی که خودشان 550 هزار نفر اعلام کردند اما طبق رصد و شنودهای ما، این تعداد چیزی حدود یک میلیون نفر بود. امروز هم آنها قصد دارند نیروهای خود را در مناطق نزدیک به منطقه مثل کویت، عربستان، عمان و یا جزیره دیه‌گو گارسیا به عنوان نیروی احتیاط استقرار دهند.

* آمریکا عامل ناامنی در منطقه است

فدوی تصریح کرد: آمریکایی‌ها امروز با ظاهر و شعار حفاظت از امنیت منطقه و انرژی در خلیج فارس حضور پیدا کردند اما تاریخ نشان داده است که آنها نه‌ تنها توان این کار را ندارند، بلکه خودشان عاملی برای ناامنی‌اند.

وی با اشاره به سالهای جنگ تحمیلی افزود: طبق آمار، در طول 8 سال دفاع مقدس، 550 شناور مورد هدف قرار گرفتند که 48 درصد آن در طول 6 و نیم سال و 52 درصد آن در یک سال و نیمی بود که آمریکایی‌ها وارد جنگ شدند.

* حماقت بزرگ آمریکا در مهر 1366

این فرمانده عالی‌رتبه نیروهای مسلح اظهار داشت: آمریکایی‌ها در آن سال دست به اقداماتی زدند که خلاف آن چیزی بود که حتی خودشان ادعا داشتند. مثلا سکوهای نفتی ما را زدند که حتی خلاف قراردادی بود که ایران سال‌ها قبل از آن با آمریکا بسته و بعدها نیز لغو نشده بود. به همین دلیل ایران از آمریکا به دادگاه لاهه شکایت کرد.

فدوی اضافه کرد: البته این کار آمریکایی‌ها در 24 مهر 66 یک حماقت بزرگ بود چون منجر به بزرگترین بحران اقتصادی جهان بعد از فروپاشی سال 1929 شد.

وی ادامه داد: یکی از ایرانی‌های مقیم یک کشور اروپایی که جزو چند ثروتمند بزرگ این کشور بود، به من می‌گفت در همان ایام من در حال خوردن غذا و تماشای تلویزیون بودم و هر لحظه می‌دیدم که میلیون‌ها دلار از ثروتم کم می‌شود.

* نامه تاریخی سپاه به هاشمی: بگذارید با آمریکا درگیر شویم

این فرمانده ایام دفاع مقدس گفت: ما همان زمان یک نامه تاریخی به آقای هاشمی نوشتیم و گفتیم که تصمیمی داریم که اجرای آن می‌تواند تاثیرات راهبردی در جنگ داشته باشد. در حقیقت نظر ما این بود که اگر اجازه دهند عصر آن روز ما با ارتش آمریکا درگیر شویم، بحران جهانی از بانک‌ها به بورس منتقل می‌شود به گونه‌ای که تا 10 سال کسی نمی‌توانست جلوی این بحران را بگیرد البته ما آن موقع جوان بودیم و شاید طبیعی بود که اقتصاددانهای قدیمی، آن موقع نمی‌توانستند نظرات ما را بپذیرند اما این یک عامل بازدارندگی بزرگ می‌شد که آمریکایی‌ها می‌فهمیدند اگر در خلیج فارس تیری علیه ایران شلیک شود، تبدیل به یک بحران جهانی خواهد شد که همه را می‌سوزاند.

فدوی تصریح کرد: ما آن زمان به سایت‌های بانک‌های بزرگ جهان مثل توکیو وصل بودیم و بنا بر اطلاعاتی که می‌گرفتیم، تحلیل می‌کردیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: یک نکته دیگر این است که آن موقع 9 میلیون بشکه نفت از خلیج فارس خارج می‌شد اما امروز بعد از گذشت 25 سال، این مقدار به 20 میلیون بشکه رسیده و پیش‌بینی می‌شود در 7 سال آینده، این میزان به 35 تا 40 میلیون بشکه نفت برسد.

* از پاشنه آشیل آمریکایی‌ها استفاده می‌کنیم

فدوی به اهمیت خلیج فارس برای آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: این اهمیت را می‌توان در عباراتی که آنها درخصوص این منطقه به کار می‌گیرند به خوبی مشاهده کرد. آمریکایی‌ها از عبارت «منافع حیاتی امنیت ملی» نام می‌برند که این عبارت تنها برای سرزمین آمریکا و خلیج فارس به کار گرفته می‌شود؛ در حقیقت آمریکایی‌ها می‌گویند اگر ما از اروپا عقب‌نشینی کنیم خاکریزی برای دفاع خواهیم داشت اما اگر از خلیج فارس عقب برویم، هیچ خاکریزی جز سرزمین آمریکا نداریم. این پاشنه آشیل آمریکایی‌هاست که ما هم به خوبی از آن استفاده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: اگر آمریکایی‌ها بدانند تا فردا می‌توانند سر از تن ما جدا کنند، این کار را به پس‌فردا موکول نمی‌کنند اما خودشان به خوبی می‌دانند که نه‌تنها توان این کار را ندارند بلکه ضرر این کار در مقایسه با منفعت آن برای آنها قابل قیاس نیست و این توان بازدارندگی ما است و اصل هم بر این است که دشمن این توان را قبول داشته باشد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به «اصل اعتبار» گفت: مهم این است که حرف شما برای دشمن اعتبار داشته باشد تا بتواند بازدارندگی ایجاد کند.

* آمریکا از عراق عقب‌نشینی نکرد، فرار کرد

فدوی همچنین با اشاره به اوضاع ارتش آمریکا و عملکرد آنها در سال‌های اخیر گفت: هر اتفاقی که خواستند به تضعیف ایران منجر شود نتیجه معکوس داد به گونه‌ای که ارتش آمریکا از عراق عقب‌نشینی نکرد بلکه از عراق فرار کرد و در افغانستان هم اوضاع برای آنها بدتر خواهد شد در حقیقت اوباما زرنگی کرد که ارتش خود را از آنجا نجات داد هرچند این اقدام به عنوان عقب‌نشینی صورت گرفت اما آنها در حقیقت از عراق فرار کردند.

وی افزود: در جنگ 33 روزه نیز همینطور شد و همه معتقد بودند که این جنگ نه بین حزب‌الله و اسرائیل بلکه بین ایران و آمریکا است که حزب‌الله و اسرائیل به نمایندگی از این دو می‌جنگند و در نهایت آمریکا علی‌رغم تمام تلاشی که کرد، شکست خورد.

* توان نظامی ارتش آمریکا «دریاپایه» است

سردار فدوی با اشاره به توانمندی های نیروی دریایی سپاه برای مقابله با یگان دریایی آمریکا گفت: در صحنه جنگ باید طرف مقابل را از بین برد والا این خود شما هستید که نابود می‌شوید. جنگ دریایی با جنگ زمینی بسیار متفاوت است و وقتی شناور شما غرق شد، شما در آن صحنه شکست خورده‌اید و زمانی که شناور دشمن غرق شود، او شکست خورده آن صحنه خواهد بود.

این فرمانده عالیرتبه سپاه تصریح کرد: آمریکایی‌ها مدعی ابرقدرتی‌ هستند و یکی از شاخصه‌ها و نمادهای این ابرقدرتی را نیز توان نظامی‌شان عنوان می‌کنند. از طرفی تمام توان نظامی آمریکا یک توان دریاپایه است لذا برای اینکه بتواند به جاهای دیگر برود و اهداف استعماری‌اش را دنبال کند، این کار تنها از طریق نیروی دریایی‌اش ممکن است.

فدوی ادامه داد: به همین دلیل است که نیروی دریایی آمریکا فقط یک نیرو نیست بلکه یک ارتش است، چون تمام 3 نیروی تشکیل دهنده یک ارتش در آن وجود دارد. یعنی ناوهای جنگی آنها نیروی دریایی را در بر می‌گیرد، ناوهای هواپیمابر توان هوایی را تأمین می‌کند و تفنگداران دریایی، نیروی زمینی را پوشش می‌دهند.

* آمریکا به کشورهای جنوب خلیج فارس اطمینان ندارد

وی افزود: دلیل این امر این است که آمریکایی‌ها به هیچ وجه اطمینان ندارند که از کشورهای جنوبی خلیج فارس بتوانند در بزنگاه، بخوبی استفاده کنند.

فدوی خاطرنشان کرد: ما و همه کشورهای جنوب خلیج فارس و دیگر کشورهای مسلمان مثل یک خانواده هستیم که تعداد زیادی بچه دارد. پدر همه این بچه‌ها یکی است ولی مادرهای مختلفی دارد و در این خانه هم طبیعتا گاهی دعوا می‌شود،

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: آمریکایی‌ها هم حساب می‌کنند که سر بزنگاه که بخواهند از پایگاهی که مثلا در عربستان ساخته‌‌اند استفاده کنند، بدلیل اتفاقاتی که رخ می‌دهد، امکان پذیر نخواهد بود. در قطر و کویت هم به همین صورت است.

* دشمن اطلاع زیادی از توانمندی نیروی دریایی سپاه ندارد

فدوی درخصوص اطلاع دشمن از توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه نیز تصریح کرد: چه دوستان و چه دشمنان ما فقط قسمت کمی از توانمندی ندسا را می‌دانند و میزان زیادی از آن را مطلع نیستند. این توانمندی های ناشناخته، یا در طول زمان برای بازدارندگی صورت می‌گیرد یا در صحنه جنگ نشان داده خواهد شد. اما دشمن از همین اطلاعات کمی هم که از توانمندی ما دارد، نگران است.

* هدف ما از بین بردن نیروی دریایی آمریکاست

فدوی در عین حال به ناوهای هواپیمابر آمریکا به عنوان نمادی از قدرت ارتش این کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این ناوهای هواپیمابر تحت کنترل کامل سپاه هستند، اظهار داشت: طبیعی است که ما همیشه انجام آموزش‌ها، تمرینات و رزمایش‌ها را برای مقابله با اهداف عملیاتی در دستور کار خود داریم و امریکایی‌ها و همه دنیا هم می‌دانند که یکی از اهداف عملیاتی نیروی دریایی سپاه، از بین بردن نیروی دریایی آمریکاست.

وی به برخی موارد آسیب‌پذیری ناوهای هواپیما‌بر آمریکایی اشاره کرد و اظهار داشت: در این رابطه به کتاب رابرت گیتس که مراجعه کنید می‌بینید به صراحت آسیب‌پذیری‌های ناوهای هواپیمابر را در برابر نیروی دریایی سپاه می‌شمرد و خواسته‌اش این است که استراتژی دریایی آمریکا باید عوض شود. البته این کار آسانی هم نیست ولی او تاکید داشت که این تغییر باید صورت بگیرد و این را هم شروع کردند.

این فرمانده عالیرتبه نیروهای مسلح تصریح کرد: آنها اذعان دارند که بزرگی شناورهایشان باعث می‌شود نیروی دریایی سپاه به راحتی آن‌ها را مورد هدف قرار دهد. البته ما نیز تحلیل‌های بسیار دقیقی از سازه‌ها و طراحی این ناوها داریم و می‌دانیم که چگونه عمل کنیم.

* ظرف 50 ثانیه شناور آمریکایی را غرق می‌کنیم

فدوی گفت: تأمین توان هوایی آمریکا در صحنه نبرد، برعهده هواپیماهای موجود روی ناوهایشان است لذا طبیعی است که ما می‌‌‌خواهیم این ناوها را غرق کنیم.

وی با اشاره به ساخت نمونه ای از ناو هواپیمابر آمریکایی، اظهار داشت: آمریکایی‌ها خیلی از مسائل را نمی‌دانند و مراکز تحقیقاتی آنها هم در خصوص ماکت ناوهواپیمابری که ما می‌سازیم بسیار عوامانه تحلیل کرده‌اند. اما سال‌های طولانی است که ما ناوشکن‌ها، رزم‌ناوها و فریگت‌های آمریکایی‌ را شبیه‌سازی و غرق کرده و حتی با انواع اقدامات عملیاتی ظرف 50 ثانیه، مدل شناور آنها را غرق کرده‌ایم.

* غرق کردن ناوهای آمریکایی در برنامه ماست

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه این ماکت‌ها برای این است که اقدامات صحنه نبرد را طبیعی‌تر تمرین کنیم، اظهار داشت: این موضوع را روی ماکت ناوهواپیمابر نیز انجام می‌دهیم چراکه از بین بردن، انهدام و غرق کردن ناوهای آمریکایی در برنامه ما بوده، هست و خواهد بود.

فدوی ادامه داد: خود آمریکایی‌ها مدعی هستند در روز 25 فروردین سال 67، نیروی دریایی سپاه فریگت موشک‌‌انداز ساموئل بی رابرتز آمریکا را منهدم کرد. آنها هر سال قهرمان‌هایی معرفی می‌کنند که بسیار برایشان اهمیت دارد و در سال 2013 هم برای اولین بار این ناو را به عنوان قهرمان ملی معرفی کردند.

* تمرین انهدام و تصرف ناوهواپیمابر توسط سپاه با ماکت 202 متری

این فرمانده عالیرتبه نیروهای مسلح گفت: حال که ما در جنگ تحمیلی به اذعان آنها این کار را کرده‌ایم، امروز علاوه بر رزم‌ناوها، ناوشکن‌ها و فریگت‌ها که قبلا قابلیت‌ها و مهارت‌های رزمندگانمان هم برای تصرف و هم برای غرق کردن روی آنها پیاده شده، درخصوص ناو هواپیمابر هم باید این تمرین‌ها را انجام دهیم لذا ماکت دو سوم ناو هواپیمابر را در دست ساخت داریم که حدود 202 متر طول آن است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در رسانه‌هایشان گفتند که ایران این کار را برای تحقیر آمریکا می‌کند، درحالیکه ما برای تحقیر آنها این کار را نمی‌کنیم ما برای یک امر بسیار بدیهی این کار را انجام می‌دهیم که البته نتیجه آن شکست و تحقیر آمریکایی‌هاست، ما می‌خواهیم زدن و تصرف ناوهواپیمابر که یک اقدام عملیاتی و تاکتیکی است را از طریق این ماکت تمرین کنیم.

* ناو آمریکایی به سپاه جواب ندهد، موشک‌ها ما روی آن قفل می‌شود

فرمانده نیروی دریایی سپاه در بخش دیگری به کنترل آبراه استراتژیک تنگه هرمز و خلیج فارس توسط این نیرو اشاره کرد و افزود: طبق قوانین حقوق بین‌الملل، ما حق قانونی داریم که تنگه هرمز و خلیج فارس را کنترل کنیم لذا اگر شناورهای آمریکایی به اخطار سپاه جواب ندهند، بلافاصله مشاهده می‌کنند که تعداد زیادی از شناورهای ما اطراف آنهاست و یا سامانه‌های موشکی ما روی آنها قفل کرده است که البته عموما این اتفاق نمی‌‌افتد.

* هر روز با آمریکایی‌ها حرف می‌زنیم

فدوی اظهار داشت: ما در مرکز کنترل فرماندهی ندسا به صورت روزانه با آمریکایی‌ها حرف می‌زنیم و این کار، سال‌های طولانی است که انجام می‌شود و خیلی مواقع هم آنها اعتراف کرده‌اند که با یک نیروی دریایی حرفه‌ای روبه‌رو هستند. البته برایشان سخت است که راجع به سپاه این حرف را بزنند.

* اخراج فرمانده ناو نظامی آمریکا

وی ادامه داد: اگر به نقشه خلیج فارس نگاه کنید، آبراه‌های بین‌المللی وجود دارد که در محدوده ما قرار گرفته و سال‌هاست که آمریکایی‌ها از این آب‌های بین‌المللی که طبق روال معمول همه کشورها می‌توانند از آن بهره ببرند، استفاده نمی‌کنند و به محض اینکه از خلیج فارس رد می‌شوند گردش به چپ انجام می‌دهند و به سواحل جنوبی خلیج فارس می‌چسبند و ادامه مسیر می‌دهند.

فدوی افزود: به همین دلیل هم 2 بار ناو و زیردریایی جنگی آمریکا با کشتی‌های نفتکش تصادف کرده‌اند که این خود اشتباه بزرگی بود و باعت شد تا ظرف کمتر از یک ماه، فرمانده آن ناو از نیروی دریایی ارتش آمریکا اخراج شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: هیچگاه در آب‌های سرزمینی و حتی در آب‌های بین‌المللی نزدیک ما ناو آمریکایی دیده نمی‌شود و برای دیدن آنها باید نزدیک آب‌های سرزمینی کشورهای جنوب خلیج فارس شد.

* آمریکا حداقل 3بار رسما از سپاه درخواست ارتباط کرد

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها مواظب‌ترین کشور هستند که تیری در خلیج فارس شلیک نشود، گفت: آنها می‌دانند که در این صورت، ضرر و زیان برای آنها قابل قیاس با ما نیست لذا آمریکایی‌ها در این رابطه نگران هستند به خصوص وقتی که تقسیم جغرافیایی بین نیروهای دریایی ارتش و سپاه صورت گرفت.

فدوی افزود: با انجام این تقسیم و استقرار نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس، همه وابستگان نظامی را جمع کردیم و این تقسیم جغرافیایی را برایشان توضیح دادیم و گفتیم که مسئولیت تنگه هرمز و خلیج فارس با نیروی دریایی سپاه و مسئولیت دریای عمان و مازندران و آبهای دور دست نیز با نیروی دریایی ارتش است.

این فرمانده عالیرتبه سپاه با اشاره به مطرح شدن موضوع درخواست آمریکایی‌ها برای برقراری یک خط سرخ میان آنها و ایران در خلیج فارس، اظهار داشت: آمریکایی‌ها حداقل 3 بار از طریق مراجع رسمی مثل سفارت سوئیس پیگیری کردند که یک خط مثل خطی که در زمان جنگ سرد بین شوروی و آمریکا برقرار شد، شکل بگیرد تا اوضاع را بتوان کنترل کرد اما ما به آنها گفتیم که از دست رفتن اوضاع یک علت بیشتر ندارد و آن هم حضور شما در خلیج فارس است، اگر شما بروید هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

وی تاکید کرد: همچنین در آن موقع من اعلام کردم وقتی در نزدیک آبهای آمریکا در خلیج مکزیک قرار گرفتم، آن موقع فکر می‌کنیم.

* برای تامین امنیت خلیج فارس وظیفه شرعی داریم

فدوی در ادامه این گفتگو با بیان اینکه جمهوری اسلامی این توانمندی را دارد که امنیت را با کمک کشورهای منطقه در خلیج فارس برقرار کند، تصریح کرد: ما برای حفظ امنیت تنگه هرمز وظیفه شرعی هم داریم یعنی واجب است اقداماتی انجام می‌دهیم تا مردم دنیا و خلیج فارس در آرامش باشند.

وی افزود: عدم امنیت در خلیج فارس مردم دنیا را در سختی و امنیت آن، مردم را در آرامش قرار می‌دهد زیرا انرژی موجود در این منطقه راحتی را برای اروپا و گرما را برای سرمای سیبری فراهم می‌کند. همه چرخ‌های اقتصادی این کشورها با انرژی خلیج فارس می‌چرخد که اگر نچرخد، مردم آنها بیکار می‌شوند و در سختی می‌افتند لذا ما خودمان را در قبال تامین امنیت خلیج فارس، مسئول می‌دانیم.

* تنگه هرمز در احاطه کامل سپاه است

فدوی ادامه داد: توانمندی نیروی دریایی سپاه و ارتش برای ایجاد امنیت در منطقه و تنگه هرمز است اما یک عامل اخلالگر برای این موضوع وجود دارد و آن هم خود آمریکایی‌ها هستند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: ما در شمال، شرق و غرب تنگه هرمز حضور داشته و بر آن احاطه کامل داریم لذا خودمان را موظف می‌دانیم که امنیت این منطقه برقرار شود ولی این احتمال هست که در اثر اقدام آمریکایی‌ها اختلالی در خلیج فارس بوجود بیاورند.

* سفر فرماندهان نیروی دریایی سپاه به کشورهای منطقه

وی در خصوص همکاری با دیگر کشورها در این راستا نیز گفت: ما از این موضوع استقبال کرده‌ایم و کشورهای جنوب خلیج فارس هم حسب ظاهر از آن استقبال می‌کنند. ما برای مثال، روابط مفصلی با قطر برقرار کرده‌ایم. قبلا یک ناوگروه بزرگ را به آنجا فرستادیم و در مناسبت‌هایی که وجود دارد رفت و آمد داریم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: چندی پیش نیز سردار تنگسیری جانشین  فرماندهی ندسا برای شرکت در نمایشگاهی به قطر رفت و جلساتی داشت. در دیگر کشورها نظیر عمان و بقیه نیز همین روال را داریم و بعضا روابط خوبی برقرار است.

* ناهماهنگی بین کشورهای خلیج فارس به سود آمریکاست

فدوی اظهار داشت: در این خصوص یک نکته وجود دارد، شاید همه این کشورها بخواهند روابط خوبی بین ما برقرار شود، اما دشمنان نمی‌گذارند. آمریکا سود عدم هماهنگی بین کشورهای منطقه را می‌برد. اگر هماهنگی کامل بین همه کشورهای منطقه باشد، آنها سودی نمی‌برند لذا نمی‌گذارند این اتفاق بیفتد. این از قدیم، سیاست استعمارگران بوده است.

* نیروهای ویژه ندسا روی کشتی‌های ایرانی حضور دارند

فدوی در بخش دیگری به حضور نیروهای سپاه برای مقابله با پدیده دزدی دریایی اشاره کرد و گفت: نیروهای ویژه ما از روز اول روی کشتی‌های ایرانی در خلیج عدن حضور داشته‌ و دارند. البته وقتی سرنخ این دزدی‌ها را دنبال می‌کنیم به همین مستکبران عالم می‌رسیم.

وی با بیان اینکه نیروهای ویژه سپاه بر روی کشتی‌های جمهوری اسلامی مانند گارد هواپیمایی عمل می‌کنند، اظهار داشت: نیروی دریایی ارتش با شناورهایش در خلیج عدن حضور دارد و نیروهای ما هم روی کشتی‌های ایرانی حضور دارند.

* کمک به دیگر شناورها در دریا یک موضوع طبیعی است

این فرمانده عالیرتبه سپاه در بخش دیگری از این گفتگو، درخصوص موضوع امدادرسانی در دریا اظهار داشت: در دریا احکام نانوشته‌ای وجود دارد که همه آن را رعایت می‌کنند، مثلا وقتی کسی درخواست کمک می‌کند، مهم نیست که چه کسی باشد، شناورهای حاضر در محل به طور طبیعی به کمک او می‌روند.

فدوی افزود: ما دائم با کشورهای حاشیه خلیج فارس درخصوص بحث امداد و نجات تمرین می‌کنیم و این موضوع برقرار است. کمک به دیگر شناورها یک موضوع طبیعی و بدیهی است. در موردی ما جان نیروهایمان را به خطر انداختیم تا به لنچی که درخواست کمک کرده بود امداد و کمک برسانیم.

* هزینه نگهداری ناوهواپیمابر آمریکا بیش از بودجه نظامی برخی کشورهاست

فرمانده نیروی دریایی سپاه در ادامه به موضوع شناورهای تندرو اشاره و تصریح کرد: سرعت، یک عامل مهم در دریا است. ما در جنگ تحمیلی کارمان را با سرعت کم شناورها شروع کردیم که همان سرعت کم نیز آمریکایی‌ها را به وحشت انداخته بود.

وی اظهار داشت: در سال 66 در حالی که فقط 3 ماه از حضور نیروی دریایی سپاه در دریا می‌گذشت، آمریکایی‌ها اعلام کردند ناوهای اعزامی به خلیج فارس نه ‌تنها قادر نیستند ماموریت‌های خود را انجام دهند بلکه حتی نمی‌توانند در برابر قایق‌های تندروی سپاه از خود محافظت کنند، این عین جمله آنهاست.

فدوی تاکید کرد: روی ناوهای آمریکایی بیش از 500 میلیون دلار تجهیزات و تسلیحات پیشرفته قرار دارد. هزینه ساخت کوچکترین ناوهای آمریکا بیش از یک میلیارد دلار و ناوهای هواپیمابر 13 میلیارد دلار است و یا هزینه جاری سالانه یک ناو هواپیمابر بیشتر از بودجه کل نظامی برخی از کشورها و حدود 3/2 میلیارد دلار در سال است. با این حال تصاویر و فیلم‌های این ناوها موجود است که دور تا دور آنها گونی شن چیده‌ و پشت آن تیربار و پشت تیربار نیز یک نیروی آمریکایی قرار دارد،‌ در حالی که بر روی آن ناو هر سلاحی که بخواهید موجود است، اما می‌دانند که این سلاح‌ها در برابر یک راهبرد جدید با اتکا بر ایمان و شهادت طلبی و مشخصه‌های شناورهای تندرو کارایی ندارد. نیروی دریایی سپاه آنها را از سطح بالای تکنولوژی به پایین‌ترین سطح یک کشور ابتدایی آورده است، چراکه قادر نیستند از آنچه دارند در نبرد استفاده کنند.

این فرمانده عالیرتبه سپاه گفت: این وضعیت نتیجه اتخاذ یک استراتژی جدید، دقیق و درست از سوی نیروی دریایی سپاه است و ما این روند را ادامه می‌دهیم. ما برای بالا بردن توانمان در دریا حتی 24 ساعت را هم در طول این سالها از دست نداده‌ایم.

* سرعت شناورهای سپاه را به 3 برابر ناوهای آمریکایی می‌رسانیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: سرعت شناورهای ما در زمان جنگ، حدود 20 نات بود در حالیکه ناوهای آمریکایی در آن زمان با سرعت 31 نات حرکت می‌کردند لذا برنامه‌ریزی کردیم تا سرعت شناورهایمان به 2 برابر سرعت ناوهای آمریکایی برسد و سال‌هاست که به این توانایی رسیده‌ایم و سرعت ناوهای آمریکایی همچنان 31 نات است.

فدوی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که در برنامه پنجم توسعه، سرعت شناورهایمان به بیش از 80 نات برسد، گفت: در این صورت، سرعت شناورهایمان تقریبا 3 برابر سرعت ناوهای آمریکایی می‌شود البته آمریکایی‌ها بعد از تغییر استراتژی خود، چند نوع شناور را که در سازمان رزم نیروی دریایی این کشور نبود، بکار گرفتند.

* شناورهای تندرو آمریکا به خلیج فارس آمدند

وی ادامه داد: یکی از آنها، شناورهای کوچک PC است که در گاردهای ساحلی برای گشت از آن استفاده می‌شود؛ شناورهای 50، 60 متری که نیروی دریایی آمریکا فاقد آن بود اما الان تعدادی از آنها را در بحرین مستقر کرده‌اند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: یک نوع شناور دیگر که آمریکا برنامه دارد تا 52 فروند آن را بسازد، شناورهای LCS است. اینها شناورهایی هستند که تقریبا مبنای ما و آمریکایی‌ها برای ساختشان یکی است که آن هم یک شناور انگلیسی بود و ما آن را طی ماجرایی گرفتیم و به کشور آوردیم که خیلی هم سروصدا راه انداخت و اوباما نیز درخصوص آن موضع‌گیری کرد.

* آمریکا را مجبور به تغییر استراتژی 200ساله کردیم

فدوی اظهار داشت: بر این مبنا، ما یک شناور کوچک با سرعت بالا ساختیم اما آمریکایی‌ها براساس همان طرح شناوری با طول 127 متر ساختند و 4 فروند آن را وارد سازمانشان کردند که دو تا از آنها در خلیج فارس است. سرعت این شناورها را به بالای 40 نات رسانده‌اند که در کرانه‌ها نیز قابلیت عملیات دارند و سیستم رانش آن را هم عوض کرده‌اند. از طرفی تعدادی قایق تندرو نیز در آن جای می‌گیرد.

وی گفت: لذا ما آمریکایی‌ها را مجبور کردیم که از آن روال 200 ساله خود دست بردارند و روی روالی بیفتند که فکر می‌کنند در برابر ما به کارشان می‌آید. الان مشغله اصلی ارتش آمریکا این است که چطور با نیروی دریایی سپاه مقابله کنند.

* شلیک موشک «حوت» توسط سپاه رکورددار انعکاس در دنیا

فرمانده نیروی دریایی سپاه اشاره‌ای هم به توان تسلیحاتی و موشکی این نیرو داشت و در همین رابطه به یکی از مهمترین موشک‌های دریایی جهان که در اختیار سپاه است اشاره کرد و اظهار داشت: در اولین رزمایش پیامبر اعظم(ص) بود که موشک زیرآبی «حوت» را نمایش دادیم که یک موشک انحصاری است که روس‌ها آن را تولید کرده‌اند. این موشک می تواند در زیر آب با سرعت 100 متر در ثانیه حرکت کند.

وی افزود: این در حالی است که شاید برخی از دانشمندان فیزیک هم این موضوع را قبول نکنند اما متخصصین روسی به این فناوری دست یافته‌اند و ما هم از آن بهره‌مند شده‌ایم و سال‌ها است که دارنده این موشک هستیم.

فدوی تصریح کرد: در تاریخ رزمایش‌های دنیا معرفی هیچ سلاحی در هیچ رزمایشی به میزان معرفی این سلاح توسط نیروی دریایی سپاه انعکاس نداشته است. بیش از 2 هزار رسانه آن را در دنیا اعلام و مسئولین سیاسی و نظامی آمریکا در خصوص آن موضع‌گیری کرده‌اند.

این فرمانده عالیرتبه سپاه ادامه داد: آمریکایی‌ها نیز همزمان با روس‌ها طی 15 سال، 20 میلیارد دلار هزینه کردند تا به این فناوری دست پیدا کنند اما نتوانستند. لذا بعد از فروپاشی شوروی یکی از بهترین جاسوس‌های CIA را به روسیه فرستادند تا از راه جاسوسی و دزدی به این موشک دست پیدا کند، که روس‌ها او را گرفتند و 6 ماه برای آمریکایی‌ها فضاحت درست کردند و رسانه‌های روسیه هم هرشب محاکمه این جاسوس را نمایش می‌دادند.

وی افزود: به همین لحاظ آنها با این موشک که با نام «اشکوال» آن را می‌شناختند، آشنا بودند و وقتی ما در رزمایش آن را اعلام کردیم، واکنش‌های بسیاری صورت گرفت.

فدوی در پاسخ به این سوال که موشک «حوت» روی کدام شناورهای سپاه نصب شده است، گفت: وقتی این موشک به آمریکایی‌ها اصابت کرد، هم آنها و هم شما متوجه می‌شوید که از چه یگانی شلیک می‌شود.

* تعریف متفاوتی از بکارگیری زیردریایی در نیروی دریایی سپاه داریم

این فرمانده عالیرتبه نیروهای مسلح در پایان به توانمندی زیردریایی در سپاه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تمرکز توان زیردریایی‌ها در نیروی دریایی ارتش برقرار است و ما تعریف دیگری از زیردریایی داریم که در زمان لازم آن را معرفی می‌کنیم.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )