معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با تشریح جزییات ثبت نام در مدارس مختلف گفت: براساس توافقی که با سازمان پژوهش وزارتخانه صورت گرفته تا دو سال آینده هیچ‌گونه تغییری در کتاب‌های دوره متوسطه دوم نخواهیم داشت.

 

نت شهر: علی زرافشان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دستورالعمل عمومی سال تحصیلی 94-93 به تمام مدارس کشور ارسال شده است، اظهار کرد: دستورالعمل ویژه‌ مدارس از جمله نمونه دولتی، استعدادهای درخشان، شاهد، هیئت امنایی و غیردولتی نیز به زودی ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مدارس موظف‌اند براساس دستورالعمل ابلاغی نسبت به ثبت نام دانش‌آموزان اقدام کنند اعلام کرد: مدارس نمونه دولتی طبق مصوبه شورا و دستورالعملی که دارند از طریق آزمون ورودی پذیرش دانش‌آموز دارند که آزمون این مدارس 30 خردادماه برگزار خواهد شد؛ علاوه بر قبولی در آزمون شرط معدل نیز از ضوابط ثبت نام در این مدارس است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مدارس استعدادهای درخشان نیز دارای دستورالعمل ویژه‌ای هستند و طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش با شرایط خاص و همچنین برگزاری آزمون نسبت به جذب دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.

به گفته وی مدارس استثنایی نیز از جمله مدارس خاص آموزش و پرورش محسوب می شوند که دارای دستورالعمل ویژه‌ای هستند.

زرافشان درخصوص ثبت نام در مدارس شاهد نیز گفت: این مدارس علاوه بر دستورالعمل عمومی دارای ضوابط و دستورالعمل ویژه‌ای هستند و طبق اولویت‌بندی که انجام می‌دهند خانواده‌های شاهد و ایثارگران در اولویت ثبت نام این مدارس قرار دارند و چنانچه ظرفیت خالی داشته باشند این ظرفیت به سایر اقشار جامعه طبق ضوابط تعلق می‌گیرد.

وی درباره ثبت نام در مدارس هیئت امنایی نیز گفت:‌ مدارس هیئت امنایی براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش موظف هستند در محدوده جغرافیایی که اداره آموزش و پرورش برای آنها تعیین می‌کند نسبت به ثبت نام اقدام کنند و با توجه به اینکه محدوده جغرافیایی را آموزش و پرورش تعیین می‌کند ممکن است با تقاضای بیش از حد و یا خالی بودن ظرفیت مواجه شوند که در این صورت با هماهنگی آموزش و پرورش نسبت به ثبت نام دانش‌آموزان در مدرسه هیئت امنایی دیگر و یا تکمیل ظرفیت از طریق ثبت نام دانش‌آموزان از مناطق مجاور ثبت نام‌ها انجام می‌شود.

زرافشان تاکید کرد: درخصوص مدارس دولتی نیز هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و هرساله براساس محدوده جغرافیایی مدارس طبق روال سنوات گذشته اقدام به ثبت‌نام دانش‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی دارند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ثبت نام دانش‌آموزان ابتدایی به ویژه کلاس اولی ها در مدرسه همجوار اداره اولیا کماکان به قوت خود باقی است و این از خدماتی است که آموزش و پرورش از سنوات گذشته برای کارکنان دولت در نظر گرفته است.

وی با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش برای دوره دوم متوسطه نیز گفت:‌ با توجه به اینکه امسال آخرین ورودی به دوره دوم متوسطه را داریم و از سال آینده به مدارس متوسطه دوم ورودی نخواهیم داشت، بر همین اساس مقرر شده سازمان پژوهش تا دو سال آینده هیچ گونه تغییراتی را در کتاب‌های هنرستانی و متوسطه دوم لحاظ نکند.

زرافشان ادامه داد:‌ پس از دو سال اولین دوره ورود به متوسطه دوم را خواهیم داشت که به صورت سه ساله برنامه‌ریزی شده و تغییرات کلی در حوزه فنی‌حرفه‌ای، کار و دانش و دوره متوسطه دوم را خواهیم داشت. و بر همین اساس تمام توان و برنامه‌های آموزش متوسطه را با تشکیل کارگروه‌های ویژه به بررسی آیین‌نامه‌ها و مقررات دوره دوم معطوف کرده‌ایم.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در بحث هنرستان‌ها طبق برنامه توسعه باید به پوشش 46 درصدی در شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش برسیم و خلاهایی را که تاکنون در همکاری دستگاه‌ها برای رسیدن به این هدف وجود داشته را باید مرتفع کنیم.

زرافشان با بیان اینکه توافقات خوبی با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت صورت گرفته تاکید کرد: باید ظرفیت آموزش در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش را توسعه دهیم.

زرافشان با اشاره به فضای جدیدی که با ابلاغ سیاست‌های اشتغال از سوی رهبری صورت گرفته نیز گفت:‌ اقبال عمومی جامعه برای توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد اشتغال افزایش یافته و این فرصت مغتنمی است که آموزش و پرورش باید از آن به طور کامل استفاده ببرد.

وی درخصوص دانش‌آموزان پسر مشمول خدمت سربازی نیز اظهار کرد: براساس قوانین سازمان نظام وظیفه سن مشمولین خدمت سربازی به 20 سال کاهش یافته است و در مقررات آموزش و پرورش سن پایان تحصیلات نیز برای دانش‌آموزان پسر تعیین شده است لذا چنانچه دانش‌آموزان از فرصت مشخص شده به صورت صحیح استفاده کنند قبل از رسیدن به سن اعزام به خدمت فارغ‌التحصیل می‌شوند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )