برنامه رادیویی «جمعه ایرانی» با 28 سال سابقهپیشینه‌ برنامه جمعه ایرانی به برنامه ای به نام صبح جمعه با شما بر می‌گردد که توسط احمد شیشه‌گران، سعید توکل و صادق عبداللهی در دهه 60 تولید و صبح‌های جمعه از رادیو ایران پخش می‌شد.

این برنامه طنز یکی از پرشنونده ترین برنامه های رادیویی در ایران بوده و در اوایل شروع به کار خود با اجرای نمایش‌های آزاد و پخش ترانه‌های کمدی سرگرمی و ساعات خوشی برای شنوندگانش به یادگار گذاشت.

این برنامه تا کنون نیز این چارچوب را حفظ کرده و موفق بوده است. «صبح جمعه با شما» جزو معدود برنامه‌های رادیویی بود که ساعاتی، مردم را شاد می‌کرد. جمعه‌ ایرانی در سال 82 تولدی دوباره برای برنامه صبح جمعه با شما بود.

سعید توکل به همراه گروهی متشکل از اعضای قدیمی صبح جمعه با شما و اعضای جوانی که به این برنامه پیوستند، با وجود کم رونق شدن رادیو نسبت به سال‌های اولیه حضورش در ایران، توانست تاکنون میزبان شنوندگان بسیاری باشد.

جمعه‌ی ایرانی شکل گسترده تری از صبح جمعه با شما را پیدا کرد. بخش‌های مختلفی نظیر مسابقه‌ها به آن اضافه شد و مسائل و مشکلات اجتماعی و سیاسی گوناگونی در آن به قالب طنز در می‌آمدند و اجرا می‌شدند. این برنامه که صبح‌های جمعه حدود 9:30 شروع و تا 11:30 ادامه داشت؛ در ایام عزاداری و ماه‌هایی مثل محرم‌الحرام به دلیل ماهیت طنز پخش نمی‌شد.

چندی پیش سعید توکل تهیه‌کننده برنامه جمعه ایرانی اذعان داشت در مواجهه با تذکرات جدی واحد نظارتی رادیو ایران که تحت نظر مدیریت رادیو، حمید شیخ محمدی است؛ تصمیم به قطع برنامه گرفته و این توقف تا زمانی که با وضعیت مشخصی رو به رو شوند ادامه خواهد داشت.

او با بیان این که تنها شاید نیاز باشد جلسات و هماهنگی‌هایی برای این منظور برگزار شود ادامه می‌دهد که: من فکر می‌کنم بعد از 26 سال تجربه در ساخت این برنامه نیازی به این کار نباشد چون من کارم را بلدم و چارچوب‌های نظام و صدا و سیما را به خوبی می‌شناسم.

به گفته‌ی او برنامه جمعه ایرانی مورد قبول شنودگانش بوده و هیچ اتفاق ناخوشایندی در طول تولید و پخش آن رخ نداده است. سعید توکل برخوردهای واحد نظارتی را شایسته ندانسته است.

او بارها درخواست داشته است که مدیران جدید واحد نظارتی توسط دیگر مدیران توجیه شوند. در ادامه شکایت‌ها اعلام کرد: وقتی این تذکرات را می‌شنوم این احساس به من القا می‌شود که گویی طی این سال‌ها نمی‌دانستم چه کار می‌کنم.

مشکلات بین پیشکسوتان برنامه ساز در شبکه های مختلف با مدیران جوان تازه کار موضوع جدیدی نیست اما هم چنان حل نشده باقی مانده و در رسانه‌ها و شبکه های مختلفشان نمود پیدا می‌کند

مسأله ی ساده ای که همه راه حل آن را می‌دانند اما رفع هر مشکل ساده ای نیازمند چارچوب و قاعده ای تعیین شده است و قانون مشخصی در مواجهه با چنین اختلاف‌هایی وضع نشده است.

از فرد متخصص و با تجربه انتظار می‌رود تصوری مبنی بر این که اجرای فرامین یک مدیر جوان در حد و اندازه‌ی او نیست، نداشته باشد. زمانی یک تهیه کننده بیان می‌کند به خاطر داشتن پیشینه‌ی کاری به کل نباید نظارتی در کار باشد؛ خود زمینه‌ی رسیدگی به اشکالات موجود در نظارت را به کلی از بین می‌برد.

صحبت‌های سعید توکل ناراحتی او از مدیران را نشان می‌دهد. فروتنی و صبر در مواجهه با مشکلات و تلاش برای حل آن‌ها مهم‌ترین ویژگی یک متخصص با تجربه است. اعتصاب و متوسل شدن به تهدیدهایی از قبیل قطع برنامه، قطعاً صدای اعتراض را کاملاً رسا به همه جا می‌رساند اما نتیجه مطلوبی بر جای نخواهد گذاشت.

با توجه کردن به میزان رسیدگی به اختلاف‌ها و چگونگی رفع آن‌ها، می‌توان عکس‌العمل‌های افرادی چون سعید توکل را مورد قضاوت قرار داد. احتمال این که برخی با اعمال اقداماتی خارج از محدوده اختیاراتشان به تحکم بر دیگران دچار شده باشند؛ باعث قوت گرفتن انتظار چنین رفتارهایی از سوی هنرمندان و برنامه سازان می‌گردد.

در جواب صحبت‌های سعید توکل، مدیر رادیو ایران، حمید شیخ محمدی طی گفت و گویی اعلام کرد جمعه ایرانی مشکلی ندارد و نظارت اضافی بر آن وارد نشده است. او هم چنین اعلام کرد این برنامه طبق روال همیشگی‌اش و بدون تغییر پخش خواهد شد.

او با بیان این که اشکالی ندارد اگر سعید توکل نتواند تهیه‌کنندگی جمعه ایرانی را ادامه دهد، صحبت‌های سعید توکل مبنی بر قطع این برنامه را نقض می‌کند. در نهایت به بیان چند نمونه از اقدامات و برنامه‌هایی که در طی سال‌های مدیریت خود به اجرا درآمده‌اند، صحبت‌های خود را در مورد عدم قطع برنامه جمعه ایرانی به پایان می‌رساند.

نحوه‌ی برخورد صحیح با صاحب یک اثر که سال‌ها برای آن زحمات بسیاری کشیده است از نکات ضروری است که نباید برای مدیران نیاز به یادآوری باشد.

بخشیدن این برنامه به تهیه کننده ای دیگر کار آسانی به نظر می‌آید اما ورای قانونی بودن آن، تخریب هنرمند و اثر قطعاً نتیجه‌ی این عمل خواهد بود. برنامه‌ها با هر قدمتی نیاز به نظارت دارند اما اگر به جای نظارت بحث دخالت مطرح باشد بیشتر به دست بردن در اثر یک هنرمند شبیه است.

 لیست کردن خدمات انجام شده برای یک شبکه‌ی رادیویی توسط یک مدیر، گرچه عملی لازم و داشتن برای درک بهتر عملکرد مدیریتی ایشان بسیار مفید است اما به هیچ عنوان دلیل پسندیده ای برای توجیه اختلافات با یک تهیه کننده نیست این گونه توضیحات زمانی که در جایگاه خود بیان نمی‌شوند بیشتر به حاشیه رفتن بیشتر شبیه هستند.

سنگین کردن بیش از حد یک کفه ترازو هرگز آن را به وضعیت با ثبات و متعادلی برای ارزیابی نمی‌رساند.

در مدیریت به همان اندازه که جدیت و قاطعیت در اجرای قوانین لازم است؛ رعایت احترام و ادای قدردانی در بین کلمات ادا شده لازم و در مواردی که منجر به رفع اختلاف و پرهیز از حاشیه های دیگر می‌شود واجب نیز هست.

با مشاهده این همه اشتیاق به باقی ماندن در اختلافات جزعی، معلوم می‌شود گره های بزرگ برنامه سازی از کجا شروع به کور شدن می‌کنند.

با دامن نزدن به اختلافات بی نتیجه ای که به ضرر رسانه و مخاطبانش تمام می‌شود و با نگه داشتن هر چه بیشتر احترام پیشکسوتان و از طرفی گوش سپردن به نظرات و طرح‌های جوانانی که تازه پا به عرصه گذاشته‌اند، پیشرفت و ترقی را جایگزین رخوت و درجا زدن می‌گردد.

با نبودن شرح حالی واضح درباره ماهیت این اختلاف‌ها احتمال می‌رود اشکال‌های وارده به برنامه جمعه ایرانی در درجه دوم نوع ترانه های به کار گرفته شده در درجه اول موضوعات سیاسی و اقتصادی‌ای که در قالب طنز درآمده‌اند، باشند. چرا که غیر از این موارد نقطه حساس دیگری در برنامه وجود ندارد.

اما یک مدیر کارآمد باید بداند طنزهای رسانه ملی با نگاه انتقادی و سازنده‌اش می‌تواند جایگزین مناسبی برای طنزهای شبکه های خارجی باشد که با بزرگنمایی، نگاهی یک طرفه و کلامی مغرضانه با ظرافت هر چه تمام در شبکه های رادیویی و تلویزیونی در حال برنامه سازی هستند.

با پخش خبر قطع جمعه ایرانی توسط همین رسانه‌ها واضح است که آن‌ها به صورت لحظه ای به انتظار لغزشی برای تخریب هستند. بنابراین برای پیشگیری و حل اختلاف‌ها و هماهنگی بین مدیران و مجریان، باید برنامه ای جدی وجود داشته باشد.

منبع: رویکرد

 

مطالب مرتبط
پیامک صبح بخیر عاشقانه جدید | متن صبح بخیر عاشقانه به همسر | اس ام اس رسمی صبح بخیر گفتن
پیامک صبح بخیر عاشقانه جدید | متن صبح بخیر عاشقانه به همسر | اس ام اس رسمی صبح بخیر گفتن
عکس های زیبا از طرفداران جام جهانی 2018 روسیه | تصاویری زیبا از تماشاگران فوتبال جام جهانی
عکس های زیبا از طرفداران جام جهانی 2018 روسیه | تصاویری زیبا از تماشاگران فوتبال جام جهانی
واکنش حسین شریعتمداری به درخواست فعالان سیاسی اصلاح طلب درباره مذاکره با آمریکا
واکنش حسین شریعتمداری به درخواست فعالان سیاسی اصلاح طلب درباره مذاکره با آمریکا
تبلیغات
loading...
نظرات
  • رضا بهابادی :

    سلام باور کنید از شروع سال جدید منتظر شروع مجدد جمعه ایرانی بودم باور کنید اگر بیمار بودم و شب قبل تا صبح نمیخوابیدم روز جمعه از کنار رادیو تکان نمیخوردم ،،،،، بیایید خنده را از مردم نگیریم شاید شما مشکلی نداشته باشید ولی من و امثال من پس از یکهفته درگیری با مشکلات وقتی پای برنامه جمعه ایرانی می نشستیم فارغ از تمام مشکلات روزمره از ته دل میخندیدیم آقایان دلمان تنگ شده جمعه ایرانی ضد افسردگی است التماس میکنم کمک کنید مجددا پخش شود مطمئن هستم خداوند هوای سعید توکل و همکارانش را مثل همیشه دارد ، منتظر کمک مدیر محترم شبکه هستیم ،،،،،


    1394/01/28 06:33:04