جعبه سیاه زندگی!«جعبه سیاه زندگی» به کاربران چینی اجازه می دهد بعد از مرگ نیز اطلاعات ارسال کنند
در کشور چین که خرافات و شایعه پراکنی در مورد مرگ فراوان است یک وبسایت جدید به کاربران اینترنت اجازه می دهد بعد از مرگشان نوشته های دیجیتالی ارسال کنند.

با ثبت نام در «جعبه سیاه زندگی» شما می توانید هرچیزی که می خواهید از جمله عکس های محرمانه، افکار گاه و بیگاه، فایلهای مهم و یا خداحافظی نهایی تان را آپلود کنید. پس از مرگتان این وبسایت اطلاعات ارسال شده ی شما را به افرادی که انتخاب کرده بودید می فرستد.
لی جیا خالق این جعبه سیاه می گوید در سال 2010 زمانیکه در یک سفر هواپیمایی خطرناک و پر تلاطم قرار گرفته ، به فکر خلق این وبسایت افتاده است.
او گفته است: «به تازگی از همسرم جدا شده بودم و در آن لحظات فکر کردم کلی حرف نگفته دارم که باید به همسر سابقم، فرزندانم،پدر و مادرم بگویم».
هفته گذشته در فستیوال سالانه ی کینگ مینگ که به مناسبت بزرگداشت درگذشتگان برگزار می شود، در میان بازتاب گسترده ای که در رابطه با از دست دادن هواپیمای خطوط هواپیمایی مالزی در شبکه های اجتماعی چین رخ داده بود این وبسایت مورد توجه بسیاری قرار گرفت.
یکی از وبلاگ نویسان نوشته است: «حادثه خطوط هواپیمایی مالزی باعث شد به یاد داشته باشیم زندگی تا چه حد ارزشمند است. اگر روزی قرار باشد زندگی شما ناگهان به پایان برسد حسرتی به دل نخواهید داشت؟ باید جایی باشد که خواسته ها و آرزوهایمان را به طور آنلاین ثبت کنیم.»
وبلاگ نویسان دیگری که تحت تاثیر حمله تروریستی در ایستگاه قطار کامینگ و زورگیری های مرکز خرید چانگشا قرار گرفته بودند گفتند باید برای ثبت نام در جعبه سیاه اقدام کرد.
لی گفت در وب سایتش تا کنون 360000 کاربر ثبت نام کرده است. خیلی از کاربران دارای شغل های خطرناک هستند و باید مدام در سفر باشند و اکثر کاربران در دهه ی سی ام یا چهلم زندگی شان هستند.
قبرهای مجازی
این جعبه سیاه تنها چیزی نیست که در چین،به موضوع مرگ پرداخته است. وبسایتی به نام Waheaven که بیش از سه ملیون کاربر دارد به کاربران اجازه می دهد با آپلود عکسهایی از درگذشتگانشان مراسم ختم آنلاین برگزار کنند و سپس با عودها و گلهای مجازی به تکریم آنان بپردازند.
غم انگیزترین این وب سایت ها شاید پروژه ی «آخرین پست» باشد که توسط یک کاربر اجتماعی چینی به نام لین دنگپینگ ایجاد شده است.
از سال 2011 لین وبلاگی ساخته و آخرین پیام های اشخاص عادی که از دنیا رفته اند را دوباره در وبلاگ قرار می دهد. تا کنون حدود 1500 پست مربوط به مرگ اشخاص در این وبسایت به ثبت رسیده و هزاران کاربر که خیلی از آنها غریبه هستند با ارسال نظر پیام تسلیت خود را ارسال کرده و طلب مغفرت کرده اند.
یک گزارشگر سی ساله که از سرطان درگذشته است در آخرین پست خود نوشته: «عمل جراحی به پایان رسید ... به مدت شش روز حتی نمی توانستم آب یا فرنی بخورم ... این یکی از بزرگترین زجرهایی بود که در زندگی ام کشیدم.»
یکی دیگر از کاربران یک یادداشت خودکشی به جا گذاشته: «من افسرده ام، تصمیم گرفته ام بمیرم. دلیل خاصی هم ندارد. زیاد اهمیت ندهید. خداحافظ» بیش از 294000 نفر پاسخ دادند و خیلی از آنها فقط گفته اند: خدا رحمت کند!
زندگی دیجیتالی پس از مرگ
امروزه مرگ سوالات جالب و جدیدی را به ذهن کاربران اینترنتی می آورد: بعد از مرگمان چه بر سر اطلاعاتمان می آید؟ کسی هست که آنها را ذخیره کند یا زندگی مجازیمان در دنیای دیجیتال می پوسد؟
لی می گوید هدفش زنده نگه داشتن خاطره ی درگذشتگان است، مهم نیست چه قصه ای در آن نهفته باشد. او می گوید: «وقتی اشخاص فوت می کنند اطلاعات دیجیتالی آنها جز میراث آنها به حساب می آید. من فقط نقش کشیشی را بازی می کنم که مراسم ختم آنها را برگزار می کند.»
سایت هایی چون «جعبه سیاه زندگی» یا «آخرین پست» می خواهند به ما بگویند که حتی در مرگ هم می شود تنها نبود.
در وبلاگ لین یکی از آخرین پستها متعلق به یک نوجوان هفده ساله است که سرانجام بر اثر سرطان جان خود را از دست داده و خطاب به خواهر کوچکترش نوشته: «لطفا به یاد داشته باش، مهم نیست چقدر طول بکشد تا دوباره صدای من را بشنوی، من همیشه عشق، امید و اعتمادم را نثارت خواهم کرد.»

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
مطالب مرتبط
آمریکا خواهان توافقی جامع با ایران هستیم | پیام رئیس جمهور آمریکا در مورد مذاکره
آمریکا خواهان توافقی جامع با ایران هستیم | پیام رئیس جمهور آمریکا در مورد مذاکره
معمای بزرگ؛ کدام کشور به سوریه حمله کرده است؟
معمای بزرگ؛ کدام کشور به سوریه حمله کرده است؟
آمریکا در کدام کشورها بیشتر سرمایه‌گذاری کرده است؟
آمریکا در کدام کشورها بیشتر سرمایه‌گذاری کرده است؟
تبلیغات
loading...
نظرات