هفته ی گذشته مایکروسافت آشکار ساخت که چگونه ویندوز 8.1 را بر روی دستگاه هایی با حافظه ای به کمی 16 گیگابایت جای خواهد داد تا به قولی که چندی پیش مبنی بر تولید تبلت ها و لپتاپ های ارزان قیمت توسط شرکت OEM داده بود عمل کند.

تکنولوژی که مایکروسافت به کار می گیرد WIM  نام دارد که مخفف Windows Imaging (فشرده سازی ویندوز) است و یک فشرده سازی مبتنی بر فایل است که در ویندوز ویستا (سیستم عاملی که در سال 2007 عرضه شد) معرفی شده است. کار بر روی WIM همزمان با پیشرفت طولانی  (و به تاخیر افتاده ی) Longhorn  اتفاق افتاد،Longhorn)  نام پروژه ای است که به منظور تولید یک سیستم اجرایی در سال 2004 انجام شده بود).
مایکروسافت برای اینکه بتواند نصب ویندوز را بر روی حافظه هایی با حجم محدود (32 گیگا بایتی و در موارد خاصی 16 گیگا بایتی) ممکن سازد از تکنولوژیی استفاده می نماید که دهه پیش برای ایجاد فضای بیشتر در نرم افزار های کاربردی و اطلاعات کاربران استفاده می شد.
به گفته ی مایکل نیهاس مدیر ارشد بازار تولید در گروه Windows Commercial   در Thursday blog: "این پیشرفت جدید Windows Image boot یا WIMBoot نام دارد و سبک جدیدی را نسبت به نصب ویندوزهای قدیمی ارائه می دهد. به جای خارج کردن همه ی فایلهای شخصی ویندوز از حالت فشرده (WIM)، آنها را در حالت فشرده نگه میدارد. اما در دیدگاه کاربران تغییری مشاهده نمی شود و شما همچنان یک درایو C می بینید که شامل حجم ویندوز اشغال شده، برنامه ها و همه ی داده های شماست."
همانطور که نیهاس توضیح داد، فایل WIM  (فایل بسیار فشرده ای شامل همه ی فایلهای ضروری برای راه اندازی ویندوز 8.1 است) در بخش مربوط به خود روی حافظه ی SSD(solid-state drive)  دستگاه می نشیند.  با انتقال ویندوز به بخش مربوط به خود و فشرده کردن آن به صورت فایل WIM، مایکروسافت در درایو C ,جایی که معمولا محل ذخیره ی ویندوز به صورت غیر فشرده است, فضای خالی ایجاد می کند. این بدان معناست که برای استفاده ی کاربر و برنامه هایش فضای بیشتری باقی می ماند.
برای راه اندازی ویندوز، فایلهای پیوندی در درایو C ذخیره شده که لیست فایلهای بین WIM را به نوبت مورد هدف قرار می دهد. سپس ویندوز از فایل فشرده ی فقط-خواندنی WIM راه اندازی می شود.
وس میلر، تحلیلگری در Directions on Microsoft که تنها مایکروسافت را دنبال می کند این روش را "راه حل بسیار خوبی" خواند.
میلر نیز مانند سایر تحلیلگران در Directions زمانی در مایکروسافت کار کرده است. در واقع، میلر عضو تیمی بود که روی تکنولوژی WIM در سال 2003 الی 2004 فعالیت داشتند. به گفته وی: "بسیاری از تکنولوژی های قدیمی به نتیجه ای نرسیدند، بنابراین دیدن به ثمر رسیدن یکی از آنها بسیار خوشآیند است"
همزمان با کار کردن روی Longhorn، مایکروسافت به دنبال راه اندازی ویندوز از فایل WIM بود. میلر می گوید: «ما داده ها را از فایل WIM بازخوانی می کردیم، انگار که یک سیستم فایلی بود.» این بیشترین کاری است که مایکروسافت درحال انجام آن است.»
پیش از این، مایکروسافت وعده داده بود که ویندوز 8.1 بر دستگاههایی با حافظه ی SSD کم که بین 16گیگابایت تا 32 گیگابایت بود راه اندازی شود، اما نگفته بود چطور این کار را به انجام می رساند، و باعث شده بود بعضی افراد فکر کنند این کار ابزار بازیافت ویندوز را پر کرده و ساختارها را در هم می ریزد.
برخی از کوچکسازی ها مورد نیاز بود: ویندوزی کامل و بدون نقص نیاز به این داشت که مایکروسافت surface pro 2 را با حد اقل 64 گیگابایت مجهز کند.
حتی  Surface Pro 2 و ماقبلش Surface Pro انتقادات زیادی را در این مورد برانگیخت، چرا که پس از اشغال شدن SSD توسط سیستم عامل و بخش بازیافت، مقدار ناچیزی از فضای مورد استفاده کاربر باقی می ماند.

تهیه و گردآوری: اختصاصی گروه نت شهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
مرسدس بنز A کلاس، آیرودینامیک ترین خودروی جهان شد
مرسدس بنز A کلاس، آیرودینامیک ترین خودروی جهان شد
حذف اکانت اینستاگرام / نحوه حذف اکانت اینستاگرام / آموزش حذف اکانت اینستاگرام
حذف اکانت اینستاگرام / نحوه حذف اکانت اینستاگرام / آموزش حذف اکانت اینستاگرام
جزئیات ویروس باج گیر / راهکاری برای جلوگیری از ویروس باج افزار/ ویروس باج افزار چیست؟
جزئیات ویروس باج گیر / راهکاری برای جلوگیری از ویروس باج افزار/ ویروس باج افزار چیست؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )