علاقه به حفظ زندگی و آنچه مالک آن هستیم، رفتاری کاملاً طبیعی در همه موجودات از جمله انسان است.

 

نت شهر: ما انسان‌ها می‌خواهیم چیزهایی که داریم و به دست آورده‌ایم، به خصوص چیزهای ارزشمند زندگی‌مان را برای خود حفظ کنیم و در مقابل خطرات احتمالی، واکنش نشان می‌دهیم. شما دارایی با ارزشی دارید که آن هم شوهرتان است، بنابراین به صورت فطری و طبیعی می‌خواهید او را حفظ کنید.

این ویژگی، تقریباً در همه انسان‌ها دیده می‌شود، اما یادمان باشد بسیاری از رفتارهای طبیعی اگر کنترل نشوند، به مشکل و دردسر تبدیل می‌شوند. درست مثل آب که مایه حیات ما انسان‌هاست، اما اگر کنترل نشود و بیش از حد جمع شود، سیل می‌شود و ما در آن آبی که قرار بود مایه حیاتمان باشد غرق می‌شویم؛ بنابراین کنترل نکردن رفتارهای طبیعی نیز می‌تواند آسیب‌زا باشد. این که یک خانم نسبت به شوهرش حساس باشد و خطرات احتمالی را جدی بگیرد و نگذارد شوهرش از دست برود، رفتاری طبیعی است، اما یادمان باشد وقتی ما بیش از حد به یک نفر بدبین باشیم و تلاش کنیم او را محدود کنیم، باعث می‌شویم زندگی برای او تلخ شود. حتی در بعضی موارد عکس‌العمل‌های شدیدی را ممکن است به دنبال داشته باشد؛ مثلاً مرد وقتی احساس کند از طرف خانمش تحت کنترل و مراقبت است ممکن است واکنش نشان دهد و دست به رفتارهای نادرست و لجبازی بزند.

به عاقبت کار خودتان بیندیشید:

1- زندگی به عزیزترین آدم زندگی یعنی شوهرتان تلخ می‌شود.

2- ممکن است همین مراقبت افراطی عامل اصلی از دست دادن شوهرتان شود.

 شناسایی ریشه‌ها، اولین گام برای رفع بدبینی

پیدا کردن ریشه این بدبینی، مهم‌ترین کاری است که شما باید انجام دهید. احتمالات مختلفی برای ریشه چنین بدبینی‌هایی وجود دارد. اولین ریشه، باقی ماندن افراد در کودکیشان است. ما انسان‌ها در زمان کودکی، حسادت‌ها و خودخواهی‌های بچگانه داریم. بعضی از آدم‌ها رشد می‌کنند و سنشان بالا می‌رود، اما روانشان بعضی از رفتارهای کودکانه را در خود نگه می‌دارد. به اصطلاح روان‌شناسی، یک تثبیت اتفاق می‌افتد و صفتی که مربوط به یک دوره است، در دوره‌های بعدی هم به وضوح قابل مشاهده است.

به افرادی که همسرانی حساس دارند توصیه می‌کنیم که توجه داشته باشند بعضی افراد ذهنشان آماده نشخوار است! نشخوار ذهنی یعنی فرد، یک فکر را که معمولاً آزاردهنده است، مرتب بررسی و وارسی و تلاش می‌کند آن را از ذهنش پاک کند، اما آن فکر دوباره برمی‌گردد و گاهی هم با قدرت بیشتر.

اگر فردی در بچگی خودش باقی بماند و تثبیت بشود، رفتارهایش در بزرگ‌سالی نشانه‌هایی از رفتار بچه‌ها را دارد، مثل همین حسادت‌ها و خودخواهی‌های بچگانه. در این طور موارد، افراد، چه زن و چه مرد، حتی نسبت به رفتار همسرشان با والدین یا خواهر و برادرهایش نیز حساس می‌شوند تا جایی که دلشان می‌خواهد همسرشان با والدین و خواهر و برادرهایش نیز رفت و آمد و رفتارهای محبت‌آمیز نداشته باشد.

گاهی ریشه بدبینی‌های افراطی، خاطرات بد گذشته است. اگر فردی در گذشته چیزی را از دست داده یا شکستی را متحمل شده باشد، حساسیتش بالا می‌رود و نسبت به از دست دادن عزیزان دیگر نیز حساس و رفتارش تلخ و سخت‌گیرانه می‌شود. در بعضی موارد، عامل اصلی برمی‌گردد به اتفاقاتی که برای اطرافیان افتاده است، یعنی ممکن است خود فرد خاطرات مستقیمی نداشته باشد، اما اطرافیانش خاطرات بد زیادی داشته باشند و او بین آشنایان و حتی غریبه‌ها شنیده باشد بعضی افراد به خاطر این که مراقب نبوده‌اند، عزیز و همسرشان را از دست داده‌اند به این معنی که دیگران دل و فکر او را تسخیر کرده‌اند و زندگی‌شان تحت تأثیر قرار گرفته است.

چگونه ریشه و علت‌ها را از بین ببریم؟

در گام دوم باید ریشه‌ها از بین برود. مثلاً اگر فرد رفتارهایش بچگانه است، نیاز دارد با کمک یک مشاور خودش را بازسازی کند و نسبت به رفتارهایش هوشیار بشود و بتواند رفتارهای کودک‌مآبانه خودش را به رفتارهای بالغانه و بزرگ‌سالانه تبدیل کند. اگر خاطرات بد باعث بدبینی شده است، باید مقایسه کنید که آیا احتمال چنین پیشامدی برای زندگی شما نیز وجود دارد؟ یا آن افراد با همسر شما چقدر تشابه دارند؟ اگر همسر شما فردی است که حدود را رعایت می‌کند و با شما مشکل خاصی ندارد و شما نیز وظایف خود نسبت به همسرتان را به خوبی انجام می‌دهید، احتمال این که همسرتان از دستتان برود خیلی کم است و این فضا با فضای آدم‌هایی که در اطراف شما از دست رفته‌اند، متفاوت است.

 توصیه‌ای به کسانی که همسران حساس دارند

در پایان به افرادی که همسرانی حساس دارند توصیه می‌کنیم که توجه داشته باشند بعضی افراد ذهنشان آماده نشخوار است! نشخوار ذهنی یعنی فرد، یک فکر را که معمولاً آزاردهنده است، مرتب بررسی و وارسی و تلاش می‌کند آن را از ذهنش پاک کند، اما آن فکر دوباره برمی‌گردد و گاهی هم با قدرت بیشتر. اگر کسی می‌بیند همسرش دچار این حالت است، ضمن این که باید او را راهنمایی کند تا از یک مشاور و درمانگر برای رفع این مشکل استفاده کند، باید مراقب باشد که بهانه به دست همسرش ندهد. متأسفانه در بعضی موارد دیده می‌شود وقتی همسر فرد حساس است، آن فرد به جای رعایت حال همسر، از این موضوع به عنوان یک ابزار شوخی و سربه‌سر گذاشتن استفاده می‌کند که مشکل طرف مقابل را افزایش می‌دهد.

منبع: پرشین وی

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
نقد تند و تیز حسین راغفر به حسن روحانی
نقد تند و تیز حسین راغفر به حسن روحانی
راهکار رفع مشکل اقتصاد ایران: سم زدایی دارایی بانک ها
راهکار رفع مشکل اقتصاد ایران: سم زدایی دارایی بانک ها
آیا ورشکستگی بانک ها حقیقت دارد؟ آیا بانک های ایران واقعا ورشکسته هستند؟
آیا ورشکستگی بانک ها حقیقت دارد؟ آیا بانک های ایران واقعا ورشکسته هستند؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )