دکتر اسماعیل کهرم ، وضعیت درختان خیابان ولیعصر تهران را وخیم توصیف کرد و افزود: درختان خیابان ولیعصر پایتخت حدود 90 سال پیش توسط رضا شاه کاشته شده اند.

نت شهر : به گزارش آفتاب ، امروزه بعد از گذشت نزدیک به یک قرن از عمر این درختان زیبا، شاهد از بین رفتن و نابودی تک تک آنها هستیم، باید این واقعیت تلخ را اذعان کرد که اگر این وضعیت به این حالت پیش برود تا 15 سال دیگر اثری از درختان معروف خیابان ولیعصر باقی نمی ماند.

  مشاور رییس سازمان محیط زیست کشور، با تاکید بر اینکه مسوولان چرا از مرگ درختان فین کاشان عبرت نگرفتند گفت: خاصیت درخت چنار طوری است که باید هر 5 یا 6 سال یکبار در کنار آنها نهال های جدیدی کاشته شود تا درختان قدیمی و تنومند همانند مادری مهربان نهال های جدید را رشد و نمو دهند، این در حالی است که با گذشت 90 سال از عمر این درختان، نهال یا جایگزین در کنار آنها کاشته نشده است و اگر وضعیت به این شکل ادامه داشته باشد تا 15 سال دیگر اثری از این درختان نمی بینم.

 وضعیت درختان خیابان ولیعصر تهران را وخیم توصیف کرد و افزود: درختان خیابان ولیعصر پایتخت حدود 90 سال پیش توسط رضا شاه کاشته شده اند امروزه بعد از گذشت نزدیک به یک قرن از عمر این درختان زیبا، شاهد از بین رفتن و نابودی تک تک آنها هستیم، باید این واقعیت تلخ را اذعان کرد که اگر این وضعیت به این حالت پیش برود تا 15 سال دیگر اثری از درختان معروف خیابان ولیعصر باقی نمی ماند.

وی در ادامه عدم کاشت نهال جدید و جایگزین کردن درخت در کنار درختان تنومند را مهم ترین و اصلی ترین دلیل نابودی درختان خیابان ولیعصر تهران دانست و تصریح کرد: مثال درختان خیابان ولیعصر همانند این است که ما بخواهیم زاد و ولد را در یک شهر متوقف کنیم، در این صورت جمعیت فعلی بعد از مدتی سالمند و از بین می رود، درختان ولیعصر هم همینطور، درحال مرگ هستند یعنی این درختان پیر شدند و متاسفانه هیچ درخت جوانی نیز در کنار آنها کاشته نشده است در نتیجه سیکل زندگی طبیعی این درختان در حال اتمام است.

این استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران یادآور شد: متاسفانه 90 سال از عمر درختان چنار ولیعصر می گذرد اما هیچ نهال یا جایگزینی در کنار آنها کاشته نشده است و همانطور که اشاره کردم اگر وضعیت به این شکل ادامه داشته باشد تا 15 سال دیگر اثر از این درختان نمی بینم.

دکتر کهرم در ادامه با تاکید بر اینکه مسوولان چرا از مرگ درختان فین کاشان عبرت نگرفتند گفت: این اشتباهی که امروز در مورد درختان خیابان ولیعصر تهران شاهد آن هستیم یعنی همان (عدم جایگزینی نهال های کوچک در کنار چنارهای بزرگ) مدتی قبل در مورد درختان فین کاشان هم اتفاق افتاد، بطوریکه هم اکنون شاهد مرگ تک تک این درختان تاریخی، فرهنگی و خدادادی کاشان هستیم.

مشاور رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه این سازمان هیچ گونه مسئولیتی در قبال مرگ درختان خیابان ولیعصر پایتخت ندارد گفت: سازمان محیط زیست مسوول حفظ و نگهداری درختان شهری نیست، شهرداری، سازمان پارک ها و فضای سبز باید به این نوع مسائل رسیدگی کنند، در واقع سازمان محیط زیست یک ناظر طبیعت است یعنی پوشش گیاهی در طبیعت را نظارت می کند و سعی می کند آن را حفظ کند ما به حوزه ی شهرها وارد نمی شویم در اینصورت تداخل وظایف با شهرداری ایجاد می شود.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده  | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
جنگل ابر کجاست  | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی |  زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
جنگل ابر کجاست | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی | زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )