هیچ وقت معرکه گیری نکردم. از معرکه گیری بدم می آمد. به نظرم شبیه گدایی بود. می گفتم معرکه گیری برای درویش مارگیر است، نه پهلوانان. قهرمان شدن آسان است، اما پهلوانی سخت. پهلوانی مرام و لوطی گری و گذشت می خواهد که پایه اش هم از زورخانه است.

 

نت شهر : به گزارش آفتاب ، شیرازی های قدیم هنوز خاطره آن کودک عجیب وغریب را در ذهن خود دارند؛ کودکی با جثه نحیف و نیرویی خارق العاده که کارهای باورنکردنی می کرد. پسر دوم درویش علی اکبر طریقت، شباهتی به پدر نداشت. پدر، قافله سالار زوار امام رضا بود و مداحی می کرد. پسر هر چند راه پدر را پی نگرفت؛ اما تاثیر طنین صدای پدر در گوش اش، رهایش نکرد. اینجا بود که پسر، راهی زورخانه شد و آهسته آهسته «پهلوان خلیل»، سری بین سرها باز کرد. بعد از چند سال زورخانه برای پهلوان خلیل که حالا دیگر صفت «عقاب» را گرفته بود، مکانی تنگ شد. ابتدا زورگری را آغاز کرد و در شهرهای مختلف ایران قدرتش را برای مردم به نمایش گذاشت. سال ها گذشت. خلیل عقاب در چند فیلم سینمایی هم بازی کرد ولی عطش او برای نمایش قدرت خود به جهانیان او را وارد وادی سیرک کرد. اینجا بود که سفر بی پایان او به دور دنیا آغاز شد. او در ۳۷ کشور مختلف به اجرای برنامه پرداخته که مهم ترین آنها انگلیس و ایتالیا هستند. در زمان حضور محمد خاتمی در وزارت ارشاد از او دعوت شد تا با اندوخته تجربیاتش از سیرک های جهان این شاخه نمایش را به ایران بیاورد و تبدیل به پدر سیرک ایران شود.

حالا مدتی است به مدد سایت «تخفیف یار» فروش بلیت های سیرک روی اینترنت رونق گرفته و تماشاگران بیشتری را روانه چادر قرمزرنگ میان بوستان ولایت می کند. البته مقوله نگهداری حیوانات در سیرک همیشه مورد انتقاد جمعیت دفاع از حیوانات جهان بوده است و اعتراضات زیادی هم در این زمینه به سیرک داران ایرانی هم شده تا جایی که در فضای مجازی کمپین های مختلفی در مخالفت با نگهداری حیوانات در سیرک به وجود آمد که آنها را هم مطرح کردیم، اما محوریت گفت وگوی ما پرداختن به زندگی خلیل عقاب و مرور داستان به وجودآمدن سیرک در ایران بود.

از گذشته های دور در ایران نمایش های آینی سنتی و سرگرم کننده زیادی رواج داشته. نام شما با «سیرک» گره خورده که ریشه ای غربی دارد. چرا به سمت نمایش های سنتی ایرانی مثل معرکه گیری و نقالی و تخت حوضی گرایش پیدا نکردید و یک «سیرک باز» شدید؟

همه این بازی ها و نمایش های آینی و سنتی ایرانی را من تجربه کرده ام. آن زمان که من کارم را شروع کردم اصطلاحا به کارهایی که می کردم می گفتند: «زورگَری». این را با «زورگیری» اشتباه نگیرید. زورگری، کارهایی است که به زور زیادی احتیاج دارد. زورگیری به کار اینهایی می گویند که می روند اخاذی می کنند.

آن زمان چه سابقه ذهنی از «زورگری» داشتید؟

این به دوران خیلی قبل تر برمی گردد. ما در شیراز زندگی می کردیم. شب ها پای صحبت بزرگ ترها می نشستیم و لابه لای حرف هایشان از اتفاقات عجیب صحبت می کردند؛ مثلا می گفتند «سیدعباس» نامی است که به دو دستش اسب بسته اند و او از دو طرف آنها را کشیده یا «حسن سقایی» بود که مشک آب را سر دستش نگه می دارد. من با ذهن کودکانه ام فکر می کردم مگر می شود کسی بتواند دو اسب را با هم بکشد و نمی دانستم روزی خودم چهار اسب را با هم خواهم کشید، با هر دست دو اسب (خنده). حرف بزرگ ترها روی بچه ها خیلی تاثیر دارد و روی قلبشان می نشیند و در خاطرشان می ماند. حالا کسی مثل من به دنبال آنها می رود و برای دیگران ممکن است تنها خاطره ای از دوران کودکی باشد.

«زورگَری» به قدرتی بیشتر از حالت عادی احتیاج دارد. شما که سنتان کم بود، چطور دنبال زورگری رفتید؟

از دوران مدرسه شروع شد. روحیه عجیبی داشتم. جسمم بزرگ نبود اما نیروی زیادی داشتم. بدنم ظرفیت نیرویی که در من بود را نداشت. نمی دانم چطور بگویم، مثلا به همکلاسی هایم می گفتم بریزید سرم ببینید می توانید مرا بزنید. با اینکه جثه کوچکی داشتم اما همه را می زدم. همه بچه ها هم به گریه می افتادند (خنده)

از چه زمانی وارد زورخانه شدید؟

شوهرخاله ام باستانی کار بود. همیشه می ایستادم و میل زدنش را نگاه می کردم. یک بار از او پرسیدم اینها چیست؟ گفت: «میل و گبورگه» در زورخانه با اینها ورزش می کنند. گفتم مرا به آنجا ببر. گفت بچه را راه نمی دهند. اما بالاخره راضی شد. هوا سرد بود. به در دوم زورخانه یک جل سنگین آویزان کرده بودند تا پهلوانان وقتی عرق دارند باد داخل نیاید. نمی دانم این جل را چگونه درست می کردند، حتی مثلی هم بود وقتی که کسی خیلی پیگیر چیزی می شد می گفتند: مثل جل در زورخانه هستی. آنقدر سنگین بود که می چسبید و ول نمی کرد. خودشان راحت کنارش می زدند و داخل می شدند اما من زورم نمی رسید مانده بودم پشت جل تا اینکه اکبرآقا دستم را کشید و من داخل زورخانه شدم. عکس هایی که بر دیوارها آویزان بود و ضرب زورخانه و مردهایی که در گود یاعلی می گفتند و میل می زدند تاثیر عجیبی رویم گذاشت. اکبرآقا نجار بود. از او خواستم دوتا میل کوچک و یک تخته شنا برایم بسازد. اول قبول نمی کرد. اما گفتم من زورخانه نمی آیم و همین جا در خانه ورزش می کنم. آنقدر اصرار کردم تا قبول کرد بسازد. در اصل هم ورزش سنگین تا ۱۸سالگی درست نیست و باعث می شود رشد عضلات متوقف شود. کسی نبود که روش صحیحش را یادم بدهد. تنهایی ورزش می کردم. یک روز سر کلاس ورزش معلممان گفت کسی می تواند میل بزند؟ من دستم را بلند کردم با تعجب گفت طریقت تو می خواهی میل بزنی! گفتم بله. یادم است پنج، شش تا بیشتر از معلممان میل زدم و گفتم برای شنارفتن هم مسابقه می گذارم، حتی الان هم در زورخانه ها پاهایشان را باز می گذارند. ولی من شنای زورخانه ای می رفتم و پاهایم بسته بود که سخت تر است. ۴۰،۳۰تا شنا رفتم. چشمان معلممان گشاد شده بود. سال ها گذشت تا اینکه بعدها خودم مرشد زورخانه شدم.

چطور از ورزش کردن به مرشدی رسیدید؟

پدرم مرا پیش مرشد خلیل پریور برد. مرشد هم گفت در گود نرود و همین جا هرکاری آنها می کنند انجام دهد. این روزها ورزش باستانی را خراب کرده اند بچه کوچک را لخت می کنند و با مردان بزرگ یک جا ورزش می کنند. به ورزش باستانی گند زده اند. خیلی وقت است پایم را در هیچ زورخانه ای نگذاشتم. چندشم می شود. همه چیز را خراب کرده اند. نباید بچه ها در گود بیایند.

چون در گود نبودید جذب مرشدی شدید؟

پریور مرشد خوبی بود. مرشدی را از او یاد گرفتم. همین طور که ضرب می گرفت مرشدی در خونم رفت. سنم خیلی کم بود کتاب هایم را زیر بغلم می زدم و به جای مدرسه زورخانه می رفتم. پشت بانک ملی شیراز، تنوره بود که مرشد آنجا منتظرم می نشست تا بیایم و کلید را بدهد در را باز کنم. همه کارهایش را من انجام می دادم. همیشه دعایم می کرد. دعاهای مردم در جانم رفت. هیچ وقت کسی را اذیت نکردم. زورم زیاد بود اما مشتم را در دیوار می کوبیدم. بعد از مدتی با بچه های محل یک زورخانه در شیراز درست کردیم که نزدیک خودمان بود. همانجا دوبرادر بودند که در آبادان زورخانه چی بودند، از من دعوت کردند به آبادان بروم. وسایلم را جمع کردم و راهی آبادان شدم. یک شب که در آبادان بودم یک نفر دیگر که در خرمشهر زورخانه داشت، دعوتم کرد. مرشدش خوب ضرب نمی زد. رخصت گرفتم تا کمک کنم. وقتی شروع کردم ضرب گرفتن آنقدر خوششان آمد که دیگر نمی خواستند دست از ورزش بکشند. مرشد زورخانه خرمشهر آخر شب آمد کلیدها را به من دهد ولی قبول نکردم و به آبادان برگشتم. الان در تمام زورخانه های ایران صاحب زنگ هستم.

قبلا گفته بودید زمان زیادی خرمشهر بودید. چه شد دوباره به خرمشهر برگشتید؟

آن زمان خیلی پرخور بودم. فکم خسته می شد اما شکمم سیر نمی شد. از بس ورزش می کردم بدنم می طلبید. سه وعده غذا و روزی ۱۰تومان مزدم بود و همانجا هم می خوابیدم اما بس که پرخوری کردم به ستوه آمدند. یک روز پدرشان آمد و گفت عمو ما چقدر بهت بدهیم که غذایت را جای دیگری بخوری! به من برخورد و برای همین زورخانه خرمشهر رفتم. هفت،هشت سال آنجا ماندم. دوستی داشتم به نام «عبدالرحمان فضلی»، زورخانه را به او تحویل دادم و راهی سفر در شهرهای مختلف شدم. فضلی زمان جنگ اسیر شد و چند وقت پیش هم فوت کرد.

نمایش های خیابانی از همین جا شروع شد؟

هیچ وقت معرکه گیری نکردم. از معرکه گیری بدم می آمد. به نظرم شبیه گدایی بود. می گفتم معرکه گیری برای درویش مارگیر است، نه پهلوانان. قهرمان شدن آسان است، اما پهلوانی سخت. پهلوانی مرام و لوطی گری و گذشت می خواهد که پایه اش هم از زورخانه است. اوایل کارم مربی نداشتم و از روی قدرت و ببخشید، گاوزوری این کارها را می کردم. پایم هم به همین خاطر شکست، اما از دور کنار نرفتم و به کارم ادامه دادم. البته از شهر های کوچک کارم را شروع کردم و بعد آمدم تهران که دریایی بود. در تهران هم هیچ وقت معرکه گیری نکردم، زمین های تربیت بدنی را که در و دیوار داشت اجاره می کردم و بلیت می فروختم.

کسی بود که از شما بهتر باشد؟

بله، علی جامی و یکی، دونفر دیگر بودند که به شهرهای مختلف می رفتند و زورگری می کردند اما کارشان شبیه من نبود.

گفتید پدرتان شما را پیش مرشد پریور برد. به نظرم نقش زیادی در مسیر زندگی تان داشته... .

پدرم اهل فسا و زارع بود، ولی چون صدای قشنگی داشت مداحی هم می کرد. برای همین ما از صدا ارث داشتیم. پدرم زوار را جمع می کرد و قافله را از کویر لوت به مشهد می برد و دوباره برمی گرداند. اوایل به او می گفتند: «چاووش» ولی بعد که وارد سلسله دراویش شد به نام درویش اکبر هم می شناختندش. در شیراز معروف بود. خیلی ها او را قبول داشتند. صاحب نفس بود. وقتی شروع به خواندن می کرد مردم را از خانه هایشان بیرون می کشید. من هرچه دارم از پدرم دارم. وقتی به یادش می افتم تمام تنم می لرزد. خدا مرا خیلی دوست دارد. در مقابل همه چیز از من محافظت کرد. با اینکه با آدم های زیادی گشتم از چاقوکش ها و اراذل تا شارلاتان ها؛ ولی راهم را گم نکردم. خیلی بلا از سرم رد شد. بارها زیر تیغ جراحی رفتم. در ایتالیا پاهایم را عمل کردند و رگ هایش را بالا کشیدند.

به خاطر کارهای سنگین پاهایتان دچار مشکل شد؟

بله، فیل یک تن و۸۰۰کیلویی را بلند کردم. البته من به حاجتم رسیدم. الان در گینس۲۰۰۹ اسمم به عنوان قوی ترین مرد روی زمین ثبت شده. فیل روی تخته یک در دومتری بود که چهار طرفش با زنجیر و قلاب به حمایلی که من داشتم وصل بود. اول می نشستم و بعد با قدرت پاهایم فیلی که روی تخته بود را از روی زمین بلند می کردم.

تا آنجا که می دانیم شما قبل از انقلاب فعالیت هایی در عرصه سینما داشتید. چطور وارد سینما شدید؟

زمانی که می خواستم از ایران بروم با «جنتی» آشنا شدم که هنرپیشه تئاتر بود. به من گفت دوره پهلوانی تمام شده، الان دوره فیلم است. من پولدار بودم، گولم زد. متنی نوشته بود و گفت می خواهد «عباس مصدق» آن را بازی کند. قبل از ناصر ملک مطیعی، مصدق معروف بود و شبیه او کلاه شاپو می گذاشت. جنتی گفت این نقش به تو بیشتر می آید و پیراهنی است که برای تو دوخته شده. به این شکل وارد سینما شدم. آخرین فیلمم را با فردین خدابیامرز و ارحام صدر بازی کردم به نام «مردان خشن». غیر از آن در هفت فیلم دیگر هم بازی کردم. در اولین فیلمم هم همبازی ظهوری، علی آزاد و فریبا خاتمی بودم.

در نقش خودتان مقابل دوربین رفتید؟

نه، در خیلی از فیلم ها نقش اول بودم. خودم چند تا سناریو نوشتم.

به خاطر چهارشانه بودن انتخابتان کرد؟

در خیابان مردم دنبالم راه می افتادند. هر شهری می رفتم یک ایل آدم دنبالم راه می افتاد.

بعد از سینما دوباره به سمت کارهای پهلوانی رفتید؟

۱۰، ۱۲سال در سینما ماندم ولی بعد خسته شدم و دوست داشتم از ایران بروم. دلم نبود بمانم؛ وقتی می خواهی کاری انجام بدهی و به دلت نیست یعنی موفقیت تو در آن راه نیست. اما وقتی قلبت گواهی داد کاری کنی باید انجامش بدهی چون صدای قلب صدای پیشرفت هرکس است. همیشه باید به حرف قلبت گوش کنی. قلبت پیشرفت تو را می خواهد اما مغز تو را گمراه می کند. قلب خانه خداست.

برای ادامه کارهای زورگری و پهلوانی از ایران خارج شدید؟

دوستی داشتم که فرانسه درس خوانده بود و آکروبات کار می کرد. گفت مجله ای به نام «اکو» در کپنهاک چاپ می شود که همه سیرک های دنیا به اشتراک آن در آمده بودند و عکس های مرا که ۹۰۰پوند وزنه با دندانم بلند کرده بودم برای آن مجله فرستاد. سیرک های زیادی عکس های مرا دیدند و برایم دعوتنامه فرستادند. اولین دعوت از فرانسه بود. مردی در بانک کار می کرد که زبان فرانسه بلد بود دعوتنامه مرا که دید گفت این پول زیاد نیست. این نامه نگاری ادامه داشت و آنها می گفتند چقدر می خواهی و من نمی دانستم چه بگویم. اگر زیاد می گفتم مرا نمی خواستند اگر کم می گفتم اجرم ضایع می شد. گذشت تا اینکه از ایرلند جنوبی گفتند ما هفته ای ۴۰پوند دستمزد می دهیم. یک شب خوابیده بودم و با قلبم درددل می کردم که قلبم گفت خلیل تو هنوز نرفته چرا چانه می زنی؟ اول برو اگر کارت را دوست داشتند و جایت محکم شد پول بیشتری بخواه.

داستان بلندکردن فیل از کجا شروع شد؟

در ایران که بودم دستگاهی درست کرده بودم و می رفتم رویش و وزنه های سنگین به آن می بستم و بلند می کردم. یا مثلا در ایتالیا به خودم اسب می بستم و از نردبان بالا می رفتم. در انگلیس که بودم روی صفحه دستگاهی که ساخته بودم آدم قرار می دادم و بلند می کردم. یک شب ۱۰تا آدم را بلند کردم و دیدم می توانم سنگین تر را هم بلند کنم با صدای بلند گفتم یک نفر دیگر هم بیاید. یکی بود که منجنیق را برایم درست کرده بود به نام «اریک» که ۱۶۰کیلو بود. همیشه می ایستاد و کارهای مرا نگاه می کرد. صدایش کردم همه تعجب کردند روی صفحه ایستاد و من همه را با هم بلند کردم. فیل بان سیرک «کارلوس مک منوس» آنجا بود و این صحنه را دید. فردا صبح در کاروان مرا زد و گفت تو شب گذشته بالای یک تن بلند کردی. ما در سیرک پنج فیل داریم که چهارتایشان، چهارتنی هستند ولی یکی از آنها از بقیه کوچک تر است اسمشم ربکاست. امتحان کن ببین می توانی بلندش کنی. من هم ماجراجو بودم و از هیچ چیز نمی ترسیدم. دور هر پایم ۷۰سانت بود. اینهایی که آمپول می زنند وقتی عکس ۶۵سالگی مرا می بینند از تعجب خشکشان می زند!

آن روز ربکا را بلند کردید؟

راحت بلندش کردم. کارلوس شروع به داد و فریاد کرد و همه را صدا زد که خلیل فیل را بلند کرده. از آن روز تا پنج سال من روزی دوبار ربکا را بلند می کردم. اولین باری که ربکا را بلند کردم بالای ۸۰۰کیلو بود اما بعد از پنج سال وزنش رسید به یک تن و۸۰۰کیلوگرم. چیزی در حدود سه هزارو۶۰۰بار من این فیل را بلند کردم.

برای پایتان چه اتفاقی افتاد؟

گفتم که اوایل روی اصول برنامه اجرا نمی کردم برای همین پایم شکست. و زمانی که هنوز جوش نخورده بود تکانش دادم اینطوری شد.

یعنی با همین پایتان که شکسته همه آن کارهای سنگین را انجام دادید؟

بله، با همین پای شکسته فیل را بلند می کردم. یک شب بعد از پنج سال به آقای جری صاحب سیرک انگلیسی ای که در آن کار می کردم گفتم دیگر فیل بلند نمی کنم. گفت زورت نمی رسد؟ گفتم نه مشکل دارم. راستش دستمزدم کم بود ولی هرچه اصرار کرد بروز ندادم و بعد استخوان پایم را نشانش دادم. از تعجب خشکش زد و باور نمی کرد. گفت اگر از همان اول می دانستم هرگز نمی گذاشتم این کار را انجام دهی. خیلی انسان هستند یعنی حاضر نیستند برای پول از آدم ها سوءاستفاده کنند.

بعد از آن به ایتالیا سفر کردید؟

با آژانسی کار می کردم که برایم در ایتالیا کار پیدا کرد و گفتند یک سیرک در ایتالیا دعوتم کرده و این همان سیرکی بود که با خودم به ایران آوردم.

چگونه سیرک تان را در ایران راه انداختید؟

سال اولی که به ایران آمدم سیرک ۶۰تا آرتیست خارجی داشت و یک سال هم در ایران ماندند. سیرکی که از ایتالیا آوردم پنج دانگش برای من بود و یک دانگش برای ایتالیایی ها. طبق مقررات برای اینکه مجوز در ایتالیا داشته باشم نمی شد کاملا به نام من باشد. ولی بعد پدر همسرم بیمار شد و از ایران هم از ما دعوت کرده بودند که برگردیم. آن زمان آقای خاتمی وزیر ارشاد بود و گفتند جنگ تازه تمام شده و مردم تفریح ندارند ما از سیرک حمایت می کنیم. بعد از یک سال آرتیست های خارجی گفتند حقوقمان کم است. اینها با همان شریک ایتالیایی ام آمده بودند برگشتند. خلاصه من یک دانگ شریکم را خریدم و شروع به آموزش نیرو کردیم. اینجا هرکس حتی یک توپ بالا می اندازد یا از من یا از پسرم ابراهیم یاد گرفته است. هیچ کس چیزی بلد نبود. اصلا قبل از آن در ایران سیرک نبود و سیرک هایی هم که بعد از آن به وجود آمد تقلیدی از سیرک ما بود. من به ۳۷کشور در جهان سفر کردم و آرتیست های زیادی دیدم و ایده های زیادی گرفتم و می توانم ۱۰تا سیرک را اداره کنم. متاسفانه ما در ایران جای دایمی برای سیرک نداریم و هرچند وقت یک بار باید جمع کنیم و جابه جا شویم. پنج روز طول می کشد چادر سیرک را برافراشته کنیم و پنج روز هم طول می کشد جمع کنیم. به ۲۲ تریلی هم برای جابه جایی نیاز داریم.

کارکنان سیرک در حال حاضر خارجی هستند؟

نه همه ایرانی هستند.

الان محل برپایی سیرک در بوستان ولایت، مناسب است؟

بله، اما دوست دارم جای سیرک ثابت باشد. الان تمام کشورهای همجوار ما که جمعیتشان یک دهم ما هم نیست سیرک ثابت دارند ولی ما در تهران به این بزرگی، یک سیرک ثابت نداریم.

اطلاعات شما به پیشینه سیرک در جهان چقدر است؟

سیرک در معنای لفظی یعنی گروهی که در حال حرکت است. هر چیزی که در گردش باشد، «سیرک» است، مثلا به گردش خون می گویند سیرکلیشن. سیرک هم برنامه ای است که می چرخد.

یک عده از طرفداران محیط زیست به نحوه رفتار شما با حیوانات اعتراض دارند و به نظر برخی کارشناسان آنها در شرایط خوبی نگهداری نمی شوند؟

کار ما تربیت حیوانات است. آنها را از کودکی با اشاره تربیت می کنیم نه با چوب و ترکه و شلاق. هرکس فکر می کند ما با حیوانات بدرفتاری می کنیم بیاید و رفتار ما را از نزدیک با آنها ببیند. ابراهیم پسرم مسوول رام کردن ببرهاست، اما هیچ وقت با آنها بدرفتاری نمی کند.

البته برخی معتقدند اصولا نگهداری حیوانات در سیرک حیوان آزاری محسوب می شود و آنها باید در محل زندگی طبیعی خودشان باشند... .

ما از آنها نگهداری می کنیم و مرتب غذایشان را می دهیم، دامپزشک داریم. فقط دو نظافتچی مخصوص نظافت ببرها هستند. شاید در سیرک های دیگر از حیوانات خوب مواظبت نکنند اما ما در شرایط خوبی از آنها نگهداری می کنیم در صورتی که اگر در جنگل باشند معلوم نیست چه اتفاقی برایشان می افتد. با شرایطی که جنگل های ما دارند به نظرم در سیرک جایشان امن تر است.

داستان اخته کردن حیوانات سیرک چیست؟

اگر ما آنها را اخته می کردیم که دیگر بچه دار نمی شدند. ما یک ببر نر داریم و چند ببر ماده که هیچ کدام اخته نیستند. هر نهادی که مسوول است می تواند کارشناسانش را بفرستد تا از نزدیک رفتار ما با حیوانات را ببینند.

شما ۹۰ سالگی تان را پشت سر گذاشته اید. تا چه زمانی کار در سیرک را ادامه می دهید؟

من همیشه در سیرک، اجرا داشته ام ولی آنقدر کارهای سیرک زیاد شده که دیگر به اجرای برنامه نمی رسم. ابراهیم پسرم هم می گوید من کارهایم را کرده ام و الان وقت استراحتم است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )