حکایت «رسول خادم» و «محمد بنا» حکایت دو پادشاهی بود که در یک اقلیم نگنجیدند. کشتی آزاد و فرنگی رویایی محقق نشدنی است.


نت شهر : به گزارش تابناک ، حکایت «رسول خادم» و «محمد بنا» حکایت دو پادشاهی بود که در یک اقلیم نگنجیدند. کشتی فرنگی چندسالی بود که بر سر کشتی آزاد سایه افکنده بود و عامل این موفقیت‌ها هم «محمد بنا» با شیوه خاص خودش بود. حالا اما فدراسیون کشتی از قطع همکاری با محمد بنا سخن گفته و این بی‌شک منجر به افول کشتی فرنگی می‌شود. با این ترتیب رویای داشتن دو تیم قدرتمند کشتی آزاد و فرنگی رویایی محقق نشدنی است.


 از شامگاه پنجشنبه تا ظهر روز جمعه به‌یکباره وضعیت تیم ملی کشتی فرنگی ایران دگرگون شد. فرنگی‌کاران که خود را برای رقابت‌های جام‌جهانی تهران و مسابقات جهانی ازبکستان آماده می‌کردند شب گذشته و در حمایت از سرمربی خود اردوی تیم ملی را ترک کردند و صبح جمعه شورای فنی فدراسیون کشتی در یک جلسه فوق‌العاده از قطع همکاری با محمد بنا و انتخاب مربی ارشد برای تیم ملی خبر داد.

 «رسول خادم» و «محمد بنا» دو پادشاهی بودند که خیلی‌ها تصور می‌کردند در یک اقلیم نمی‌گنجند و زمان زیادی هم برای اثبات ادعای خود نیاز نداشتند. چه اینکه هر دو آدم‌های خاصی در کشتی ایران هستند که اصول خاص خود را دارند و پافشاری زیاد روی این اصولشان است که موجب شده تنها چند ماه بعد از آغاز همکاری کارشان به جدایی پر سروصدایی بکشد.

محمد بنا، خوب یا بد حرف اول و آخر تیم اش را خودش باید بزند. او دوست ندارد هیچ‌کس در کارش دخالت کند و تنها یک رئیس فدراسیون را برای پاسخگویی شایسته می داند. برای همین وقتی شورای فنی تیم ملی کشتی فرنگی، جایی که زیر نفوذ شخص رسول خادم است، او را مجبور به برگزاری مسابقات انتخابی می‌کند او چندان برنمی‌تابد و بعد از حضور در یک رقابت بین‌المللی از عدم همکاری «با این شرایط» سخن می‌گوید.

«شرایطی» هم که بنا از آن سخن می‌گوید فقط و فقط مختص به خودش است و کسی از آن سر در نمی‌آورد. او اعتقادی به مسابقات انتخابی برای تیم ملی ندارد و معتقد است تیم‌اش را خودش باید برای مسابقات ارنج کند. اگر بخواهد قهرمان جهان را خط می‌زند تا یک کشتی‌گیر جوان را به میدان بفرستد. اگر هم دوست داشته باشد کشتی‌گیری که در وزن خودش بی‌رقیب است را به وزنی دیگر می‌برد. برای بنا مهم این است که کسی در کارش دخالت نکند.

او البته دلیل قابل قبولی هم برای این کارهایش دارد. نتایج درخشان. می‌گوید هر کاری که می‌کند، در نهایت نتیجه می‌گیرد. حرف اول و آخرش این است که کسی در کارش دخالت نکند تا او هم بتواند با خیال راحت کار کند و نتیجه بگیرد. جالب اینجاست که اگرچه این شیوه کاری بنا از سوی شورای فنی کشتی غیر استاندارد و نادرست قلمداد می‌شود اما محمد بنا در همه این سال‌ها در باور مردم به نماد مربیگری علمی تبدیل شده بود و همین هم وجه تمایز او با سایر مربی‌ها در نگاه مردم بود.

سوی دیگر ماجرا هم البته رسول خادم است. کسی که شاید اگر در موقعیت محمد بنا بود او هم نمی‌توانست با تیم ملی همکاری کند. رسول خادم هم در سال‌های گذشته با کشتی آزاد نتایج خوبی گرفته و این رشته را از دوران افولش خارج کرد. این درست که او هم مانند بنا شورای فنی تیم ملی را بالای سر خود دارد اما تفاوتش با محمد بنا در این است که او ریاست فدراسیون را برعهده دارد و به همین خاطر هم دست بالا را در جلسات شورای فنی دارد. همان شورایی که در نخستین جلسه بعد از ریاست خادم در فدراسیون کشتی او را به‌عنوان سرمربی تیم ملی هم برگزید.

برخی از فرنگی‌کاران معتقدند موفقیت های فراوان این رشته در سال‌های اخیر دشمنانی را برای آن‌ها تراشیده است. به هر حال وزن مدال‌های فرنگی کاران ایرانی در المپیک لندن نشان داد که عملکرد آن‌ها چه تاثیر بسزایی در کسب بهترین نتیجه ورزش ایران بعد از انقلاب داشته است. آن‌ها بر این باورند که برخی‌ها برای خارج کردن کشتی آزاد از زیر سایه کشتی فرنگی کاری کردند که بنا از تیم ملی برود. گرچه این نخستین باری نیست که محمد بنا تیم ملی را ترک کرده و سابقه قهرهای او از تیم ملی زیاد است. شاید همین تکراری بودن رفتار بنا و قهرهای چندین و چندباره‌اش هم دلیلی باشد اشتباه این عده و درستی تصمیم شورای فنی.

اما چه این ادعا درست باشد و چه نه تجربه نشان داده که هیچ‌گاه در تاریخ ما نتوانستیم مدیریتی را برقرار کنیم که دو تیم قدرتمند کشتی فرنگی و آزاد داشته باشیو همواره خواسته یا ناخواسته قدرتمند شدن یکی با افول دیگری همراه بود. شاید آن روزی که عده‌ای به حضور همزمان رسول خادم در کسوت ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی آزاد انتقاد می کردن اتفاقاتی مانند آنچه امروز رخ داده را می دیدند. شاید اگر او تنها به پرورش کشتی‌گیران آزادکار و کسب پیاپی مدال و جام می‌اندیشید و عرصه مدیریت کشتی را به مدیری لایق‌تر واگذار می‌کرد این اتفاق نمی افتاد.

اما به هر حال هرچه بود حکایت رسول خادم و محمد بنا حکایت دو پادشاه است که در یک اقلیم نگنجیدند و فعلا که حضور خادم در کسوت ریاست فدراسیون در خروجی را بروی محمد بنا گشوده است. اما امیدواریم مدیرت کشتی ما به سمتی برود که بتواند از همه استعدادهایش به خوبی بهره ببرد و روزی را ببینیم که دو تم قدرتمند کشتی آزاد و فرنگی داشته باشیم.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )