مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با ابراز نگرانی از تشدید درگیری‌ها در مناطق شرقی اوکراین بر حل مسالمت آمیز و دور از کاربرد ابزار قهرآمیز نظامی تأکید نمود.

 

نت شهر: سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن داخلی خواندن این مسئله افزود: بی‌تردید تداوم رویارویی‌ها و گسترش دامنه خشونت‌ها به مناطق مختلف این کشور موجب پیچیدگی و وخیم‌تر  شدن اوضاع گردیده و ضمن آنکه دستیابی به یک راه‌حل اصولی و پایدار را دشوار می‌سازد با مصالح مردم و منافع ملی این کشور در تضاد می‌باشد.

افخم تأکیدکرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری صلح و آرامش در کل منطقه و به‌ویژه اوکراین می‌باشد.

تنش‌ها در این کشور اروپای شرقی که 46 میلیون نفر جمعیت دارد پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به فدراسیون روسیه در ماه گذشته اوج گرفت.

استقلال کریمه از اوکراین که پس از برگزاری یک همه‌پرسی صورت گرفت تظاهرات‌هایی در شهرهای بزرگ در شرق و جنوب این کشور به طرفداری از روسیه را به‌دنبال داشت.

آمریکا و اتحادیه اروپا با طرح این ادعا که مسکو در پی تنش‌آفرینی در اوکراین است تحریم‌هایی را علیه شماری از مقامات روسیه و کریمه اعمال کرده‌اند.

83 درصد از ساکنان شبه‌جزیره کریمه در همه‌پرسی 19 مارس سال جاری (25 اسفندماه) شرکت کردند که 97 درصد از آنها به الحاق آن به فدراسیون روسیه رأی مثبت دادند.

۲۱۷ کشته و زخمی در آتش سوزی شهر اودسای اوکراین

درپی آتش سوزی در ساختمانی در شهر اودسا در اوکراین ۴۳ نفر کشته و ۱۷۴ تن زخمی شدند.

بر اثر آتش سوزی در ساختمان یک اتحادیه کارگری در شهر اودسا در اوکراین 43 نفر جان خود را از دست دادند.

وزارت کشور اوکراین درباره ی این آتش سوزی اعلام کرد: در ساعات نخست آتش سوزی،‌ 30 نفر از قربانیان بر اثر دود خفه شدند و هشت نفر هم هنگام پریدن از ساختمان کشته شدند.

شرکت هواپیمایی ایر فلوت روسیه به علت عدم مجوز ورود به حریم هوایی اوکراین، کلیه پروازهای خود را به سمت شرق این کشور لغو کرد.

به گفته خبرگزاری ریانووستی در 17 آوریل گذشته مرز خود را به سوی روس ها و همچنین اوکراینی های ساکن منطقه کریمه  و سواستوپول بست.

وزارت دفاع اوکراین کشته شدن دو نظامی دیگر در شرق اوکراین در درگیری با جدایی طلبان را تایید کرد.

منبع: بیتوته

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )