ایران تنها کشور آسیایی دارنده میکروسکوپ اتمیمحققان پارک فناوری پردیس دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی خود را تجاری سازی کردند که مراکز تحقیقاتی دارو سازی و بیوتکنولوژی می‌توانند با استفاده از آن نانو ذرات و ویروس‌ها و باکتری‌ها را مشاهده کنند.

دکتر سید عباس شاهمرادی -مجری طرح- در گفتگو با مهر نام دستگاه عرضه شده را دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی یا نانوسکوپ (AFM) ذکر کرد و گفت: تحقیق برای طراحی و تولید این دستگاه از سال ۷۸ آغاز شد و در حال حاضر این دستگاه به مرحله تجاری سازی رسیده است.

وی با بیان اینکه این دستگاه برای انجام پروژه‌های کاربردی در حوزه نانو کاربرد دارد، اظهار داشت: دستگاه نانوسکوپ می‌تواند ذرات بسیار ریز را در مقیاس نانو تصویر برداری کرده و خواص مواد را در مقیاس نانو بررسی کند.

شاهمرادی با اشاره به تفاوت این میکروسکوپ با میکروسکوپ‌های سنتی خاطرنشان کرد: در میکروسکوپ‌های سنتی اگر اندازه طول موج ذرات کمتر از ۷۰۰ تا ۸۰۰ نانومتر باشد، قادر به دیدن ذره نیستند ولی این امکان در میکروسکوپ نیروی اتمی وجود دارد.

مجری طرح ادامه داد: از این رو نانوسکوپ یکی از اصلی‌ترین ابزار برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه نانو فناوری به شمار می‌رود.

وی عدم محدودیت تحقیق بر روی نوع نمونه‌ها را از قابلیت‌های این دستگاه نام برد و در این باره توضیح داد: از آنجایی که کاربردهای این دستگاه بسیار وسیع است از این دستگاه می‌توان در علوم زیستی برای مشاهده ویروس، باکتری و سلول‌های مختلف به کار برد.

مجری طرح از کاربرد این دستگاه در بخش داروسازی خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر این از این دستگاه می‌توان در حوزه‌های صنعتی نیز استفاده کرد.

شاهمرادی با تاکید بر اینکه دانش فنی ساخت این دستگاه در اختیار ۶ کشور است، افزود: به غیر کشورهای آمریکا و روسیه، آلمان، انگلیس، دانمارک و سوئیس دانش فنی ساخت این دستگاه را در اختیار دارند.

وی با بیان اینکه در آسیا تنها کشور تولید کننده این دستگاه ایران است، خاطر نشان کرد: ۱۵ نمونه از این دستگاه از سوی مراکز مختلف کاربردی شده است.

تگ ها:
مطالب مرتبط
آخرین مقاله هاوکینگ 2 هفته قبل از فوت
آخرین مقاله هاوکینگ 2 هفته قبل از فوت
جزییات درگذشت استیون هاپکینز | علت مرگ استیون هاپکینز
جزییات درگذشت استیون هاپکینز | علت مرگ استیون هاپکینز
میوه ای با طعم گوشت | میوه جک فروت به قحطی پایان می دهد
میوه ای با طعم گوشت | میوه جک فروت به قحطی پایان می دهد
تبلیغات
loading...
نظرات