سه هزار بمب جان تهرانی‌ها را تهدید می‌کنداتفاقی تلخ، روز جشن شورا‌ها در تهران را عزا کرد. حادثه اتوبوس اسکانیا در تهران و مرگ هشت شهروند تهرانی، دیروز محور اصلی بحث در شورای شهر بود که در گزارش مسئولان شهرداری از این حادثه، نقص فنی اتوبوس اسکانیا و ایمنی پایین آن به عنوان علت حادثه عنوان شد.

 

نت شهر : به گزارش روزنامه قانون ، جعفر تشکری هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گزارشی که از حادثه اتوبوس اسکانیا ارائه داد، گفت: اطلاعات ما نشان می‌دهد که در زمان برخورد، اتوبوس سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت داشته است که هرچند بر اساس آیین نامه راهنمایی و رانندگی و سرعت مجاز در بزرگراه، این سرعت در زمره سرعت‌های مجاز تعریف شده بوده، ‌اما برای ورود به رمپ، سرعت باید کمتر می‌بود تا راننده کنترل لازم را داشته باشد. پلیس نیز در ارزیابی خود گفته راننده با سرعت نامطمئن وارد این خروجی شده که سرعت مطمئنه از سرعت مجاز کمتر است، ‌ درحقیقت راننده سرعت مطمئنه نداشته است. به محض برخورد اتوبوس با گاردریل، بخشی از گاردریل خمیده می‌شود و اتوبوس با لبه جدول برخورد می‌کند و روی شانه چپ خود سمت راننده می‌خوابد و چند متری از محل واژگونی روی فضای سبز پشت لوپ سر می‌خورد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که شدت تصادف به حدی نبود که چنین فاجعه‌ای را به بار بیاورد و این مسئله‌ای بود که ذهن کار‌شناسان تصادفات را به خود مشغول کرد که ببینند چرا ابعاد مسئله اینقدر گسترده و زیانبار بوده است.

نقص‌های اسکانیا، یکی دوتا نبود

معاون شهردار تهران در گزارش خود به نقش نقص‌های اتوبوس اسکانیا به عنوان عاملی اصلی در بروز این حادثه اشاره کرد و گفت: این اتوبوس در سال ۸۹ از طریق سهمیه دریافتی از وزارت کشور به ما داده شد. ما مجموعا ۳۵۰ دستگاه از این نوع اتوبوس از وزارت کشور دریافت کردیم که در مجموعه شرکت‌های خصوصی ما در حال بهره برداری هستند. در مورد این اتوبوس، راننده مالک خودرو نبوده و به صورت روزمزد برای شرکت کار می‌کرده و شرکت مالک اتوبوس بوده است. این اتوبوس‌ها دارای موتور اسکانیا، هستند. ما از کار‌شناسان دانشگاه و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و متخصصان دیگر دعوت کرده‌ایم که حادثه را بررسی کار‌شناسی کنند.

اما در بررسی سوابق خود دیدیم که شیشه‌های جلوی این اتوبوس‌ها مکررا بدون تصادف ترک خورده یا از جا بیرون می‌آمدند. شیشه‌های دو طرف اتوبوس هم به کرات از جای خود در می‌روند و بدون داشتن نوار دور شیشه از بدنه اتوبوس جدا می‌شوند. از سویی، نکته دیگر که رانندگان بیشتر گزارش داده‌اند، جانمایی نامناسب استقرار باطری‌ها بوده که باطری‌ها و تابلوی برق در کنار همدیگر و زیر پای راننده هستند که یک پتانسیل بالای الکتریکی در کنار شبکه برق، زمینه ساز حادثه می‌شود. در این حادثه نیز قسمت برخورد کرده با گاردریل، تنها قسمت آسیب دیده خودرو است که باطری‌ها از آن قسمت به بیرون پرتاب شده‌اند که خوشبختانه این اتفاق مانع آتش سوزی شد. به گفته تشکری هاشمی، حتی چرخ و زه اتوبوس هم به مانعی برخورد نکرده که تصادف چنین شدید شده باشد.

گاردریل باعث شکستن جعبه باطری شده است. اما هیچ شیشه سالمی در بدنه اتوبوس وجود ندارد، حتی شیشه‌های تهویه در سقف اتوبوس و ستون‌ها هم آسیب دیده‌اند. علت هم این است که شیشه به طور صحیح با بدنه و سقف مونتاژ نشده و اتصالات شیشه در مونتاژ ضعیف است. به همین دلیل بیرون‌زدگی شیشه‌های جلو و نداشتن نوار مناسب دور شیشه و اتصالات نامناسب شیشه‌های جانبی باعث شده که پس از برخورد، شیشه‌ها شکسته و مسافران به بیرون پرتاب شوند و پس از واژگونی اتوبوس در زیر اتوبوس قرار گیرند. علاوه بر این صندلی‌های فایبرگلاس اتوبوس در مقابل فشار انعطاف پذیری لازم را نداشته و بر اثر شکستگی دارای لبه‌های تیز شده‌اند که این لبه‌ها و کنده شدن صندلی‌ها بخشی از صدمات را به مسافران وارد آورده است. شیشه‌های اتوبوس سه جداره هستند که دوجداره آن نباید لبه تیز داشته باشند و لایه میانی باید از پخش شدن خرده شیشه جلوگیری کند. اما شیشه‌های این اتوبوس به صورت سکوریت و ذرات ریز و پودری عمل نکرده‌اند و بیشتر آسیب وارده به مسافران از این شیشه‌ها بوده است. لازم به ذکر است که شیشه‌ای که در بیرون به صورت دودی قرار داشته، لایه‌ای نازک از چسب داشته که تا حدودی از شکستن و پخش شدن ذرات شیشه جلوگیری کرده، اما لایه داخلی شیشه فاقد این لایه چسب بوده که باعث پخش شدن ذرات شیشه به سمت مسافران شده است. تشکری هاشمی در ادامه گفت: نامه‌های متعددی از جمله در اردیبهشت ۸۷ از طرف معاونت فنی شرکت واحد به مدیریت شرکت نوشته شده که ایرادات فنی اتوبوس‌ها در آن ذکر شده و مدیریت شرکت بلافاصله با شرکت سازنده تماس می‌گیرد. اما باید بدانیم که این اولین حادثه نیست و آخرین هم نخواهد بود. ما بار‌ها نسبت به ایمنی اتوبوس‌ها ابراز نگرانی کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم به مردم بگوییم به دلیل ایرادات فنی نمی‌توانیم در شهر سرویس رسانی کنیم.


اما اعلام این نکته که «از سال ۸۶ تذکرات نقص فنی اتوبوس‌ها اعلام شده‌اند» سبب اعتراض سرخو، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر شد که خطاب به هاشمی تشکری گفت: اینکه گفته شود تذکرات را داده‌ایم و کاری نمی‌توان کرد، پذیرفتنی نیست. برخی از ایرادات مطرح شده از سوی شهرداری قابل بر طرف شدن بوده اما کوتاهی صورت گرفته است. مختاباد، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با اعتراض به گزارش شهرداری در این جلسه مدعی شد که «باید برخی مسئولان استعفا دهند و خانواده‌های قربانیان حادثه نیز از عوامل بروز حادثه شکایت کنند. اما اعتراض برخی اعضای اصلاح طلب شورای شهر که به نظر اعتراض‌های غیر کار‌شناسی بود، با واکنش تعداد زیادی از اعضای شورا مواجه شد و خواستار اظهارنظرهای منصفانه از سوی اعضا شدند.


 پروژه استعفا دادن را‌‌ رها کنیم


پرویز سروری،یکی از اعضای شورای شهر بود که در واکنش به اعتراض‌هایی که به گزارش شهرداری شد، گفت: زمان تحویل این اتوبوس ها-اتوبوس‌های اسکانیا- شهرداری اصرار داشت که این اتوبوس‌ها از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیستند و نمی‌خواست اتوبوس‌ها را تحویل بگیرد. شهرداری تحت فشار پذیرای این اتوبوس‌ها شد و اینکه ما بگویم که استاندارد باید در شهرداری انجام شود صحیح نیست آیا می‌توانیم از شهرداری بخواهیم تمام نیاز‌هایش را از خارج از کشور تامین کند؟ آیا پراید‌ها و پژوهای ما استاندارد است؟ بنده می‌خواهم بگویم که مسئله را در فضایی کار‌شناسی جلوببریم اگر بخواهیم فضا را احساسی کنیم مسائل حل نمی‌شود و تنها باید در یک فضای غیراحساسی مسائل بررسی شوند. مجتبی شاکری، دیگر عضو شورای شهر نیز در پاسخ به انتقادات بعضی از اعضای شورای شهر گفت: مگر وقتی بیماری در بیمارستان فوت می‌کند رئیس بیمارستان را برکنار می‌کنندکه به دلیل این حادثه بخواهیم شهردار استعفا دهد؟ ما می‌دانیم اتوبوس‌هایمان فرسوده است، اما یک بودجه محدود داریم و نمی‌توانیم ناوگان را نوسازی کنیم. وی افزود: این موضوع که به دلیل عدم استاندارد اتوبوس‌هایی که دولت داده است، بخواهیم شهرداری را محکوم کنیم مانند آن است که برویم جلوی در بیمارستان‌ها بایستیم و بگوییم به ازای هر مجروح و متوفایی که بیرون می‌برند، به خاطر آن رئیس بیمارستان را برکنار کنیم. این پروژه استعفا دادن را‌‌ رها کنیم و در حرف‌هایمان دقت کنیم و حرف‌های معقول و درست بزنیم. دُز قضیه را بالا نبریم، زیرا در غیر این صورت موج اول این استعفا‌ها مدیریت شهری را می‌زند و موج دوم آن ریاست جمهوری را می‌زند. احمد دنیا مالی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران هم با اشاره به گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی از این حادثه گفت: در این گزارش آمده که علاوه بر بی‌احتیاطی راننده اتوبوس اسکانیا و عدم سرعت مطمئنه از سوی وی؛ بی‌مبالاتی شرکت سازنده اتوبوس‌های اسکانیا نیز تایید شده است. متاسفانه در اتوبوس شیشه معمولی کار شده بود و این شیشه‌ها عملا منجر به مرگ همشهریان ما شده است.

سه هزار بمب در تهران حرکت می‌کنند

انتهای گزارش معاون ترافیک شهرداری تهران اما به بیان برخی واقعیت‌های تلخ و البته خطرناک از حال و روز حمل و نقل عمومی تهران ختم شد. آنجا که تشکری هاشمی گفت: ما حدود ۳ هزار دستگاه اتوبوس گازسوز در تهران داریم که سیستم این اتوبوس‌ها بعد از ۳ سال باید تست هیدرواستاتیک شود و مورد بازنگری کلی قرار گیرد و تا زمان انجام تست، اتوبوس اجازه سرویس رسانی ندارد. اگر هر یک از این مخزن‌های هفتگانه اتوبوس منفجر شود، مانند یک بمب عمل می‌کند و انفجار آن بسیار مهیب است. اما شرکتی برای انجام این نوع تست‌های تخصصی وجود ندارد. ما حاضریم هزینه انجام این تست‌ها را پرداخت کنیم، اما تخصص لازم برای این کار وجود ندارد. همچنین ما بیش از ۲۰۰۰ اتوبوس فرسوده داریم که بیش از ۱۰ سال کار کرده‌اند. همین اتوبوس بعد از سه سال کار کردن شکستگی جوش‌ها، زنگ زدگی و استفاده از پروفیل‌های ساختمانی را دارد. ماحصل گفت وشنودهای اعضای شورای شهر در باره حادثه اتوبوس اسکانیا به اینجا ختم شد که گزارشی جامع و قابل پیگیری از این حادثه و نیز وضعیت حمل و نقل عمومی تهران تهیه شده تا درآینده بروز حادثه‌هایی نظر حادثه اسکانیا به حداقل رسد. در جلسه دیروز شورای شهر تهران «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مهمان شورای شهر بود که البته حضور وی بیشتر تحت الشعاع حادثه اسکانیا قرار گرفت.

تگ ها:
مطالب مرتبط
علت استعفای وزیر صنعت | جزییات استعفای شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت
علت استعفای وزیر صنعت | جزییات استعفای شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت
گوجه فرنگی ۷ هزار تومان شد
گوجه فرنگی ۷ هزار تومان شد
بن سلمان: اجازه نمی‌دهیم با امنیت عربستان بازی شود
بن سلمان: اجازه نمی‌دهیم با امنیت عربستان بازی شود
تبلیغات
loading...
نظرات