مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی با ابراز نگرانی از روند سریع خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر 93 درصد از آب دریاچه ارومیه خشک و تنها 7 درصد آن باقی مانده است.

 

نت شهر : حسن عباس نژاد در گفتگو با  مهر، افزود: ظهور پدیده‌های شن و ماسه‌های روان، شیوع انواع بیماریها، کانون ریزگردها، خروج حیات وحش، از بین رفتن گونه‌های آرتمیا اورومیانا، تاثیر خشک شدن دریاچه بر میکروکلیمای منطقه و غیرقابل استفاده شدن پوششهای گیاهی برای گونه های جانوری، بخشی از مشکلات خشک شدن دریاچه ارومیه در طی چندین سال اخیر است.

وی با اعلام اینکه برنامه‌ریزی برای احیای تالابهای حاشیه دریاچه ارومیه طی یک دوره 3 ساله با اعتبار 140 میلیارد ریال انجام شده است، ادامه داد: همچنین 200 کیلومتر لایروبی نهرها به طور سنتی انجام و 300 میلیارد ریال برای استقرار سیستمهای صنعتی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه تخصیص یافته است.

عباس‌نژاد بر لزوم ایجاد ایستگاههای هیدرومتری در مصب رودخانه‌های آذربایجان غربی منتهی به دریاچه ارومیه تاکید کرد و افزود:  سال گذشته 2 ایستگاه هیرومتری خریداری و امسال این تجهیزات نصب می شوند. 

به اعتقاد مدیرکل محیط زیست آذر بایجان غربی، حفاظت از ذخایر ژنتیکی، تعیین ظرفیت پوشش گیاهی جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه، تجهیز یگان‌های حفاظتی، ایجاد ایستگاه‌های سنجش ریزگردهای نمکی و ایجاد سطوح آبگیر در جزایر دریاچه ارومیه باید اجرایی شود.

وی از وضعیت دریاچه ارومیه ابراز نگرانی کرد و اذعان داشت: با توجه به مشکلات پیش رو هر روز از میزان آب دریاچه کم شده و در حال حاضر 2.3 میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه باقی مانده و سهم 7 درصدی را به خود اختصاص داده که به این معناست، 93 درصد از آب این سرمایه ملی خشک شده و میزان شوری آب در دریاچه ارومیه 400 گرم در هر لیتر است که تقریبا دو برابر میزان استاندارد آن بوده و به حالت فوق اشباع رسیده و این نشانگر روند سریع خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش میزان غلظت نمک در آب است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده  | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
جنگل ابر کجاست  | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی |  زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
جنگل ابر کجاست | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی | زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )