بازتاب سفر نماینده انگلیس در گروه 1+5 و همچنین سفر از پیش اعلام نشده بازرس ارشد آژانس انرژی اتمی به تهران، دیدار نماینده نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهور ایران، مذاکره ایران و روسیه برای انعقاد موافقتنامه ای در حوزه انرژی و گشایش مرکز آموزش زبان فارسی در پایتخت عمان، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

نت شهر: به گزارش  تابناک ، بخش عمده مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به حوزه سیاست خارجی کشور اختصاص دارد. در این زمینه، موضوع سفر یکی از مقامات بلندپایه وزارت خارجه انگلیس، در مرکز توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه ها بوده است. روزنامه «تلگراف» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد در جریان سفر سایمون گس، نماینده انگلیس در گروه 1+5 و سفیر پیشین این کشور در ایران، دو طرف درباره احتمال ارتقای سطح روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه ها به گفت و گو پرداخته اند. این روزنامه اشاره می کند که از زمان کاهش روابط دیپلماتیک دو کشور در پی واقعه تسخیر سفارت انگلیس در تهران، این بالاترین مقام انگلیسی است که به ایران سفر می کند.

سفر بازرس ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، موضوع دیگری است که مورد توجه برخی مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. روزنامه «دیلی استار» لبنان می نویسد آژانس روز گذشته اعلام کرده که بازرس ارشد این نهاد، گفت و گوهایی غیررسمی را با مقامات ایرانی انجام داده است. آژانس جزئیات خاصی را درباره سفر از پیش اعلام نشده «ترو واجورانتا» به ایران منتشر نکرده؛ اما سخنگوی این نهاد گفته سفر مذکور، بخشی از تماس های مرسوم و متداولی است که میان آژانس و ایران انجام می گیرد. وی همچنین گفته مدیرکل آژانس طی هفته های آتی گزارشی را درباره فعالیت های هسته ای در اختیار شورای حکام آژانس خواهد گذاشت.

سفر مشاور نخست وزیر پاکستان به تهران و دیدار وی با رئیس جمهور ایران، موضوع دیگری است که به ویژه در میان مطبوعات انگلیسی زبان پاکستانی بازتاب یافته است. روزنامه «پاکستان تودی» می نویسد سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور امنیت ملی و سیاست خارجی، روز گذشته با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کرده و پیام «دوستی و حسن نیت» نواز شریف، نخست وزیر کشورش را به وی انتقال داده است. این روزنامه اشاره می کند که قرار است خود نواز شریف نیز ماه آینده به ایران سفر کند. روحانی نیز در دیدار با عزیز، نسبت به توسعه همکاری ها و روابط دو کشور ابراز تمایل کرده است.

در میان دیگر مطالب، روزنامه «نیویورک تایمز» به اخبار مربوط به انعقاد یک قرارداد تجاری جدید میان ایران و روسیه پرداخته است. این روزنامه می نویسد با انتشار اخباری مبنی بر مذاکره ایران و روسیه برای انعقاد یک قرارداد 8 تا 10 میلیارد دلاری در حوزه انرژی، راهبرد دولت اوباما برای تنبیه روسیه بر سر اقدامات این کشور در اوکراین، با پیچیدگی و دشواری مواجه شده است. این روزنامه می نویسد قرارداد مذکور که دومین توافق در حال مذاکره میان دو کشور می باشد، می تواند سبب از میان رفتن کارآیی تحریم های موجود علیه ایران نیز بشود. محتوای توافقنامه جدید، صادرات برق و نیز تأسیس نیروگاه های برق آبی و حرارتی در ایران است.

در نهایت، در مطلبی در حوزه فرهنگی، روزنامه «تایمز عمان» از آغاز به کار مرکز آموزش زبان فارسی در مسقط، پایتخت عمان خبر داده است. این روزنامه می نویسد در اقدامی مهم در جهت تقویت روابط فرهنگی میان ایران و عمان و در پاسخ به درخواست مردم محلی، مرکزی برای آموزش زبان فارسی در مسقط راه اندازی شده است. سفیر ایران در عمان با اشاره به این موضوع گفته تصمیم به افتتاح مرکز مذکور، در پرتو همبستگی های تاریخی و فرهنگی دو کشور و همچنین این حقیقت صورت گرفته که مردم دو کشور، با یکدیگر تعاملات زیادی داشته و نیاز به دانستن هر دو زبان فارسی و عربی را احساس می کنند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )