روحانی: اراده باشد با 1+5 به توافق می رسیمحسن روحانی رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش سابقه روابط دو ملت و دو کشور را سرمایه ای برای ارتقاء سطح همکاری ها و روابط دو کشور برشمرد و بر توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش تاکید کرد.

 

نت شهر: حسن روحانی در این دیدار با اشاره به وجود استعدادهای فراوان برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: نباید تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا، مانعی در روابط اقتصادی دو کشور باشد و این در حالی است که امروز شرایط ایران در موضوع هسته ای و گفت و گو با ۱+۵ نسبت به گذشته متفاوت است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جدای از نتیجه مذاکرات باید تبادلات مواد غذایی و دارویی با سهولت انجام شود، چرا که اعمال این گونه فشارها در حقیقت بر علیه مردم و بیماران در یک کشور بوده و با موازین حقوق بشری در تعارض است.

روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها درحال رایزنی برای فعالیت و مشارکت اقتصادی در ایران هستند، موقعیت برای شرکت های اتریشی هم در این راستا فراهم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط با اتریش ندارد.

رییس جمهوری با اشاره به روابط خوب فرهنگی میان دو کشور و حضور ایرانیانی با تحصیلات عالی در اتریش بر ضرورت ارتباط نزدیک دانشگاه های ایران و اتریش با یکدیگر تاکید و آن را فرصتی برای توسعه مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.

روحانی همچنین با اشاره به همکاری های ایران و اتریش در زمینه مسایل منطقه ای و بین المللی افزود: منطقه ما با معضلات و مشکلات فراوانی روبروست که تنها با گفت و گو و همکاری می توان آنها را کاهش داد و خوشبختانه ایران و اتریش در زمینه حل مسائل خاورمیانه از جمله موضوع سوریه نظر واحدی دارند.

رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه مسائل بین المللی نیز اهداف مشترکی از جمله مبارزه با افراطی گری و تروریسم پیش روی دو کشور است که تعاملات وزرای خارجه ایران و اتریش می تواند زمینه ها را برای گفت و گو، تفاهم و تصمیم گیری در این مسائل ایجاد کند.

روحانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: امروز طرفین به این نتیجه رسیده اند که تهدید و تحریم راه حل مناسبی نیست و باید از طریق مذاکرات سیاسی اقدام شود و معتقدیم اگر در این زمینه اراده کافی میان کشورهای ۱+۵ وجود داشته باشد می توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی توان آن را در انزوا قرار داد.

روحانی با بیان اینکه فعالیت های جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و درچارچوب مقررات بین المللی بوده و علاوه بر اینکه نمی خواهیم کشوری نسبت به فعالیت های ما نگران باشد، خواستار امتیاز اضافه ای نیز نیستیم ، گفت: در چارچوب مقررات و حسن نیت طرفین، می توان به توافق نهایی رسید.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه ای و گسترش افراطی گری و تروریسم در منطقه بر ضرورت جدیت همه کشورها در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: نسبت به حل بلند مدت مشکلات در منطقه ناامید نیستیم .

سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان روابط ایران و اتریش را مثبت توصیف کرد و با اشاره به لزوم گسترش همکاری ها از جمله ارتقا روابط دانشگاهی میان دو کشور گفت: علاقه فراوانی برای توسعه همکاری های دانشگاهی و اقتصادی میان دو کشور وجود داشته و دولت اتریش از گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند.

منبع: فارس

تگ ها:
مطالب مرتبط
جزئیات توهین حسن یونس سینکی  به خبرنگاران در پاسخ به علت گرانی |علت توهین معاون وزیر صنعت به خبرنگاران
جزئیات توهین حسن یونس سینکی به خبرنگاران در پاسخ به علت گرانی |علت توهین معاون وزیر صنعت به خبرنگاران
تعظیم بن سلمان در مقابل نتانیاهو
تعظیم بن سلمان در مقابل نتانیاهو
علت اصلی عدم حضور پویول دربرنامه تلویزیونی | سخنان سیده فاطمه ذوالقدر در مورد عدم حضور پویول
علت اصلی عدم حضور پویول دربرنامه تلویزیونی | سخنان سیده فاطمه ذوالقدر در مورد عدم حضور پویول
تبلیغات
loading...
نظرات