حسن روحانی رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش سابقه روابط دو ملت و دو کشور را سرمایه ای برای ارتقاء سطح همکاری ها و روابط دو کشور برشمرد و بر توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش تاکید کرد.

 

نت شهر: حسن روحانی در این دیدار با اشاره به وجود استعدادهای فراوان برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: نباید تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا، مانعی در روابط اقتصادی دو کشور باشد و این در حالی است که امروز شرایط ایران در موضوع هسته ای و گفت و گو با ۱+۵ نسبت به گذشته متفاوت است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جدای از نتیجه مذاکرات باید تبادلات مواد غذایی و دارویی با سهولت انجام شود، چرا که اعمال این گونه فشارها در حقیقت بر علیه مردم و بیماران در یک کشور بوده و با موازین حقوق بشری در تعارض است.

روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها درحال رایزنی برای فعالیت و مشارکت اقتصادی در ایران هستند، موقعیت برای شرکت های اتریشی هم در این راستا فراهم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط با اتریش ندارد.

رییس جمهوری با اشاره به روابط خوب فرهنگی میان دو کشور و حضور ایرانیانی با تحصیلات عالی در اتریش بر ضرورت ارتباط نزدیک دانشگاه های ایران و اتریش با یکدیگر تاکید و آن را فرصتی برای توسعه مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.

روحانی همچنین با اشاره به همکاری های ایران و اتریش در زمینه مسایل منطقه ای و بین المللی افزود: منطقه ما با معضلات و مشکلات فراوانی روبروست که تنها با گفت و گو و همکاری می توان آنها را کاهش داد و خوشبختانه ایران و اتریش در زمینه حل مسائل خاورمیانه از جمله موضوع سوریه نظر واحدی دارند.

رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه مسائل بین المللی نیز اهداف مشترکی از جمله مبارزه با افراطی گری و تروریسم پیش روی دو کشور است که تعاملات وزرای خارجه ایران و اتریش می تواند زمینه ها را برای گفت و گو، تفاهم و تصمیم گیری در این مسائل ایجاد کند.

روحانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: امروز طرفین به این نتیجه رسیده اند که تهدید و تحریم راه حل مناسبی نیست و باید از طریق مذاکرات سیاسی اقدام شود و معتقدیم اگر در این زمینه اراده کافی میان کشورهای ۱+۵ وجود داشته باشد می توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی توان آن را در انزوا قرار داد.

روحانی با بیان اینکه فعالیت های جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و درچارچوب مقررات بین المللی بوده و علاوه بر اینکه نمی خواهیم کشوری نسبت به فعالیت های ما نگران باشد، خواستار امتیاز اضافه ای نیز نیستیم ، گفت: در چارچوب مقررات و حسن نیت طرفین، می توان به توافق نهایی رسید.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه ای و گسترش افراطی گری و تروریسم در منطقه بر ضرورت جدیت همه کشورها در مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: نسبت به حل بلند مدت مشکلات در منطقه ناامید نیستیم .

سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان روابط ایران و اتریش را مثبت توصیف کرد و با اشاره به لزوم گسترش همکاری ها از جمله ارتقا روابط دانشگاهی میان دو کشور گفت: علاقه فراوانی برای توسعه همکاری های دانشگاهی و اقتصادی میان دو کشور وجود داشته و دولت اتریش از گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند.

منبع: فارس

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )