انتقال 92 درصد تسلیحات شیمیایی سوریه به خارج از کشورتاکنون 92 درصد از سلاح های شیمیایی سوریه برای انهدام به خارج از این کشور منتقل شده است.

 

 

 

نت شهر:به گزارش شبکه العالم، کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام کرد دمشق حدود 92 درصد از سلاح های شیمیایی خود را به خارج از سوریه منتقل کرده و 8 درصد از این تسلیحات همچنان داخل خاک سوریه است.

"سیگرید کاگ" در یک نشست خبری در دمشق، با اشاره به پایان ماموریت کمیته مزبور در پایان ماه میلادی آتی ابراز امیدواری کرد که با انتقال باقی مانده سلاح های شیمیایی سوریه در مدت باقی مانده، ماموریت این کمیته تمدید نشود.

به گفته وی در صورت تکمیل نشدن ماموریت کمیته مشترک، شورای امنیت سازمان ملل درباره موضوع تصمیم گیری خواهد کرد.

روسیه و آمریکا در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳ بر سر پیمانی به توافق رسیدند که بر اساس آن قرار شد سوریه نسبت به نابودی زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی خود اقدام کند و امریکا نیز در عوض از حمله‌ی نظامی برنامه ریزی‌شده‌ای به این کشور عربی خودداری کند.

این توافقنامه چند روز پس از تشدید لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ی آمریکا و برخی از متحدانش که سوریه را به دست داشتن در یک حمله‌ی شیمیایی مرگبار به حومه‌ی دمشق در ۲۱ آگوست متهم می‌کردند به تصویب رسید.

دمشق این اتهامات را به شدت رد کرد و گفت این حمله از سوی شبه‌نظامیان معارض سوریه و به صورت یک عملیات پرچم دروغین اجرا شد.

به دنبال فعالیت گروههای مختلف تروریستی در سوریه ، این کشور از مارس ۲۰۱۱ وارد درگیری های خونینی شده است .

تگ ها:
مطالب مرتبط
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
پرده برداری از ابهامات درباره سفر رئیس جمهوری به نیویورک
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
توهین به سران سه قوه توسط مداح در جلسه عزاداری
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
متن پیام روحانی در پی حادثه دلخراش اتوبوس در نطنز
تبلیغات
loading...
نظرات